Kdo má bezpečnostní prověrku, je „čistý“?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 3. 2014 16:49
Pokud chcete, aby se na nic nepřišlo, žádejte o prověření na stupeň Důvěrné
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Mít bezpečnostní prověrku ještě nemusí nutně znamenat, že dotyčný či jeho majetkové poměry nevzbudí zájem policejních detektivů.

Dokládá to příklad bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka, kterého před šesti lety prověřoval Národní bezpečnostní úřad a prověrku mu dal. Grygárkův majetek přitom nyní prošetřuje policie, neboť má podezření, že jeho příjmy neodpovídají tomu, co utrácí.

Grygárek, obviněný koncem minulého roku kvůli tomu, že nezahájil vyšetřování podezřelých peněz lobbisty Romana Janouška, dostal v roce 2008 bezpečnostní prověrku NBÚ na stupeň Důvěrné (druhý nejnižší) s platností do roku 2017. To znamená, že úřad před jejím udělením bývalého náměstka prověřoval. A mohl to dělat i kdykoliv poté.

„Součástí tohoto řízení byla samozřejmě i důkladná prověrka mých majetkových poměrů,“ řekl Insideru Grygárek.

Prověrku už přitom bývalý návladní nemá. „Poté, co jsem se vzdal funkce státního zástupce, jsem toto osvědčení v roce 2012 vrátil, neboť je pro výkon práce advokáta nepotřebuji,“ napsal Insideru v SMS zprávě.

Pokud by příjmy a výdaje bývalého náměstka neodpovídaly, prověrku by nesměl dostat.

Jenže podle bývalého náčelníka vojenské rozvědky Andora Šándora není zkoumání NBÚ na stupeň Důvěrné příliš důkladné. „U prověrky na stupeň Důvěrné například nemusíte dávat svolení, že se vám mohou podívat do bankovních účtů. Předkládáte jen příjmy za posledních pět let,“ vysvětluje Šándor.

„Je to taková nejbezpečnější prověrka, pokud chcete, aby se na nic nepřišlo,“ dodává.

Že Grygárkovi chybí vyšší stupeň prověření, tehdy nevadilo jeho nadřízenému, vrchnímu zástupci Vlastimilu Rampulovi, který nyní v kauze obhajuje lobbistu Ivo Rittiga.

„Pan Grygárek má Důvěrné, pan Jan Karabec (další tehdejší náměstek vrchního státního zástupce - pozn. red.) má Tajné. To je v rámci mé zastupitelnosti. K tajným spisům se tedy pan Grygárek nesmí dostat,“ řekl Rampula v březnu 2013.

Faktor Janoušek 

Při prověřování zkoumal NBÚ také Grygárkovy osobní vazby. Ovšem podle Šándora opět nešlo o nijak hluboké bádání. „Neběží činnostní šetření, což znamená, že tajné služby nejdou do prostředí, kde bydlíte, nejdou do prostředí vašich koníčků, kde se na vás ptají, a podobně. Nevztahuje se to ani na rodinné příslušníky,“ popisuje prověrku Šándor.

Grygárek osvědčení dostal, jak již bylo řečeno, v roce 2008. A podle policejních závěrů uvedených v Grygárkově obvinění se už tehdy znal s Romanem Janouškem.

Lobbista byl přitom tou dobou minimálně rok v hledáčku Bezpečnostní informační služby (z té doby pocházejí jeho legendární telefonáty s pražským exprimátorem Pavlem Bémem), která pro NBÚ prověrky prakticky zajišťuje.

Pokud však Grygárek sám ve svém životopise neuvedl, že se s lobbistou už tenkrát stýkal – což popírá –, NBÚ se o tom nemusel dovědět. „Nemuselo by se to zjistit, pokud to do dotazníku a životopisu neuvedl. Tam by měl prověřovaný napsat, s kým komunikuje, a podobně,“ tvrdí Šándor.

Aktiva neodpovídají

Při rozplétání kauzy Nagyová olomoučtí žalobci zjistili, že si na svůj majetek nemohl legálně vydělat. S prověřováním Grygárka začala policie v lednu 2012.

„Z průběžných výsledků finančního šetření již nyní vyplývá, že majetková aktiva Libora Grygárka a jeho rodiny hrubě neodpovídají dosahovaným příjmům,“ čteme v dopise, který koncem loňského roku zaslal vrchní návladní Ivo Ištvan Ústavnímu soudu.

Žalobce navíc dodává, že „Grygárek a jemu blízké osoby mají vedeny desítky bankovních účtů, na nichž byla zjištěna řada podezřelých transakcí, každá v řádech několika milionů korun českých“.

Finanční šetření všech aktérů kauzy Nagyová si podle informací Insideru po vypuknutí kauzy vyžádal ÚOOZ od Finančního analytického útvaru Ministerstva financí ČR.

Byt u Myšáka

Na údajné nesrovnalosti v Grygárkově majetku upozornil již v červenci minulého roku pořad Reportéři ČT.

Grygárek dle svých slov vlastní dva rodinné domy, parcelu, na níž se nyní staví, a byt v komplexu Myšák, který splácí.

„Koupě se uskutečnily v letech 1991 po prodeji restituovaných nemovitostí, 1994 a 2005. Byly tedy předmětem prověrky,“ řekl k tomu Insideru Grygárek.

Byt v pražské galerii Myšák koupila původně Grygárkova tchyně. V roce 2007 za něj zaplatila 13 milionů korun – což byly podle bývalého náměstka peníze, které získala z restitucí. Podle propočtů České televize však výnos z restituce a nákup bytu nesedí o 9 milionů korun. Závěry reportáže však Grygárek odmítá.

„Koupila jej poté, co jsme jí vrátili zapůjčené peníze získané z nájmů, tedy řádně zdaněné,“ vysvětluje dnes Grygárek. „Na zaplacení té kupní ceny bytu jsme se také podíleli (Grygárek s manželkou – pozn. red.). Pochopte, že se nejednalo striktně o peníze tchyně a tchána a o peníze moje a mojí manželky, ale o prostředky do značné míry společné,“ tvrdí bývalý žalobce.

Byt od své tchyně Grygárek odkoupil až v roce 2013, tedy v době, kdy už prověrku neměl.

Má ji ledaskdo

Že Grygárkova aktiva „hrubě neodpovídají“ dosahovaným příjmům a přitom má bezpečnostní prověrku, olomoucké státní zástupce nepřekvapilo. „Prověrku u nás má ledaskdo a nevím, do jaké míry se to prověřovalo důkladně,“ řekl Aktuálně.cz návladní Petr Šereda.

„Rozhodnutí NBÚ o udělení prověrky však nemohu komentovat,“ dodal Šereda, který podle informací redakce vede řadu výslechů v Grygárkově kauze.

Sdílnější nebyl ani samotný Národní bezpečnostní úřad. „NBÚ není oprávněn, a tedy ani nemůže, sdělovat informace o bezpečnostním řízení konkrétní osoby jiné osobě než účastníkovi bezpečnostního řízení, kterým je žadatel o vydání osvědčení fyzické osoby nebo držitel tohoto osvědčení, a v rozsahu stanoveném zákonem,“ řekl Insideru mluvčí úřadu Radek Holý.

Karel Hrubeš

 

Právě se děje

Další zprávy