Karolíně Peake je platforma málo, uvažuje o nové straně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 4. 2012 14:50
Pro odbočku Peake, dosud věrné přítelkyně Bártovy manželky, od véčkařského guru bylo podle zdrojů Insideru důvodem zjištění, že Peake nemá potřebnou sílu stát se předsedkyní strany.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Ačkoli ještě není jasné, zda se Karolíně Peake podaří získat dostatek poslanců, aby zajistila „pohodlnou většinu“ pro pokračování Nečasova kabinetu, od jejích spolupracovníků přicházejí zprávy, že má už další politické plány.

"Bude se zakládat nová regulérní politická strana," řekl deníku Insider zdroj z okolí vicepremiérky. "Existuje více návrhů na její název, to je nyní ale podružné," dodal.

"Osobně bych byla pro založení nové strany,“ uvedla i poslankyně Dagmar Navrátilová, která by mohla mít legitimaci s číslem dvě, protože se Bárty veřejně zřekla hned po první rebelce Peake. Podtrhuje však, že jde o její veskrze soukromý názor na to, jak řešit situaci, kdy se skupině poslanců a ministrů říká „politická platforma“.

O další strategii se politici, kteří se přidali ke Karolíně Peake, radili ve středu po skončení jednání vlády a následném samostatném rozhovoru vicepremiérky s Petrem Nečasem. V době, kdy vyšel Insider, nebyly závěry jejich jednání známé.

Pro odbočku Peake, dosud věrné přítelkyně Bártovy manželky, od véčkařského guru bylo podle zdrojů Insideru důvodem zjištění, že Peake nemá potřebnou sílu stát se předsedkyní strany.

„Zjistila totiž, že místo předsedkyně si Bárta chystá pro svou ženu Kateřinu Klasnovou. Jen by se tak předal rodinný podnik,“ líčí zdroj z okolí vicepremiérky.

O Klasnové se v uplynulých dnech mluvilo při všech volných postech, které se objevily. Klasnová nechala tyto zvěsti plynout, ministryni školství veřejně odmítla asi po dvou týdnech, a že by mohla být předsedkyní VV, zatím jenom přiživuje.

„To je předčasné,“ tvrdila například ještě minulý pátek během stranického grémia, které v důsledku skončilo pro véčkaře kolem Karolíny Peake fiaskem.

Bártovi spojenci totiž přesvědčili regiony k usnesení, aby jeden z „peakovců“, ministr dopravy Pavel Dobeš, dostal ultimátum k rezignaci.

Podle poměrů sil pak bylo zřejmé, že Peake by nedokázala svého spojence uvnitř VV udržet.

Bártův spolupracovník pak Insideru řekl, že Peake si musela být vědoma toho, že volební konference by pravděpodobně dopadla v její neprospěch stejně jako zmíněné grémium.

„V krajích takovou podporu nemá, snad jen v Praze a dalších dvou třech regionech,“ míní zdroj z Bártova okolí.

Bárta a jeho lidé totiž potřebné hlasy dokážou z regionů vydupat. Vzpomeňte si, jak z nich minulé úterý udělali divoké odpůrce setrvání v Nečasově vládě. To samé se mohlo podařit i na volební konferenci, která je složena zejména ze zástupců krajů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy