Karel Komárek prodává nejvýnosnější zahraniční ložisko ropy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 4. 2013 14:27
Faktem je, že se Komárek už dlouho snaží vstoupit do těžby ropy a plynu v samotném Rusku, což ho stálo nemalé peníze, zatím to však nenese viditelné výsledky.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Skupina KKCG výrazně mění strukturu a podle nejnovější transakce, o níž je Insider informován, to vypadá, že její šéf, miliardář Karel Komárek, je čím dál méně naftařským magnátem, jak ho média přezdívají.

KKCG, která vyrostla na těžbě a prodeji zemního plynu a jejíž vlajkovou lodí zůstávají Moravské naftové doly těžící především na Hodonínsku, se zbavuje své prestižní zahraniční firmy. Prodává v Londýně sídlící MND Exploration & Production (MND EP). „Prodej do rukou pákistánské společnosti Pakistan Petroleum Limited (PPL) je prakticky uzavřen,“ potvrdil zdroj detailně informovaný o obchodu.

MND Exploration & Production se zabývá těžbou a průzkumem ropy a zemního plynu především v Jemenu a Pákistánu. Jejím jediným ložiskem s komerční těžbou je pákistánský Sawan s denní kapacitou kolem deseti milionů kubíků plynu. Podle loňské prezentace KKCG určené pro investory se toto ložisko v roce 2011 podílelo na celkovém obratu mateřské skupiny Moravské naftové doly sumou 26 milionů dolarů. Kromě něj má MND EP podíly v dalších pěti průzkumných licencích v Pákistánu a Jemenu. Angažovala se také v Súdánu, připravovala těžbu v Maroku, další ložiska v minulých letech zkoumala v Německu a Rumunsku.

KKCG prodej zatím nepotvrdila. „Zjišťuji, co vám k vašim otázkám můžeme poskytnout,“ reagovala na zaslané dotazy ohledně transakce a další strategie Komárkovy skupiny Radka Vondrášová z oddělení firemní komunikace.

Aktiva společnosti MND EP však byla na prodej minimálně rok. O tom, že má o koupi zájem pákistánská PPL, už loni v květnu psal pákistánský list Business Recorder. Že prodej je u konce, signalizuje i další detail: oficiální prezentace KKCG na firemním webu už nezmiňuje ani dceřinou firmu MND EP, ani žádnou z jejích výše zmiňovaných zahraničních aktivit.

Zbývá Rusko a Gruzie

KKCG podle všeho zbývají v těžařské branži významná zahraniční aktiva hlavně v Rusku a v Gruzii. Dceřiná firma MND Georgia loni koupila poloviční podíly v gruzínských společnostech Ninotsminda Oil, CanArgo Nazrevi a CanArgo Norio, jež disponují těžebními a průzkumnými licencemi, ke komerční těžbě se však zatím nepropracovaly.

V Rusku KKCG od roku 2011 vlastní ropný terminál v Okťabrsku v Samarské oblasti. Zatím se tu však nepodařilo splnit záměr, na němž Komárek pracuje už víc jak pět let. Jeho snem je vytvořit na Sibiři holding, který by zastřešil celý řetězec činností od průzkumu a těžby ropy a plynu přes zpracování až po logistiku a prodej ropných produktů. Terminál v Okťabrsku je v jeho snažení zatím jediným hmatatelným výsledkem. Není však známo, nakolik se investice Komárkovi vrací – o hospodaření překladiště nejsou dostupné žádné informace. Zdroje z ruských firem působících v Česku tvrdí, že činnost terminálu brzdí potíže se získáním kontraktů na dodávku ropy. To však mluvčí KKCG Daniel Plovajko vyvrací: „Překladiště je dostatečně vytížené a plní naše očekávání.“

Faktem však je, že se Komárek už dlouho snaží vstoupit do těžby ropy a plynu v samotném Rusku, což ho stálo nemalé peníze, zatím to však nenese viditelné výsledky.

Už v roce 2007 oznámily Komárkovy Moravské naftové doly (MND), že uzavřely trojstrannou dohodu o spolupráci s vedením ruské Uljanovské oblasti a tamní společností Prominvest, držitelem těžebních licencí v několika lokalitách. Prominvest neměl v ložiscích potvrzené komerčně využitelné zásoby a MND měly financovat průzkumné geologické práce. Celkem plánovaly podle ruského tisku do průzkumu v Uljanovské oblasti jen v letech 2007- 2008 vložit 676 milionů rublů. Koupily proto 76procentní podíl v těžařských společnostech Nikolajevkaněfť a Vostokinvestněfť a podle ruského serveru Topněftěgaz jen v prvním roce daly do průzkumu v Uljanovské oblasti kolem 70 milionů rublů.

Jak popisoval ruský list Komersant, o rok později se Komárkovy MND pokoušely o vstup do společnosti Něftěmontažspecstroj, která těží v Tomské oblasti, a dále do firmy Saratovněftěgeofyzika. Podle deníku v té době Češi monitorovali další čtyři podobné projekty, místní analytici se ale k jejich snahám stavěli značně skepticky. Zdůrazňovali, že příležitostí ke vstupu do větších těžebních projektů s únosnou mírou rizika je na Sibiři velmi málo.

Rafinérie je stále nedostupná

Ani pořízení závodu na zpracování ropy se Komárkovi v Rusku zatím nedaří. V roce 2008 sice MND podepsaly dohodu o investici do stavby Verchoturské rafinérie na severu Sverdlovské oblasti celkem za 2,4 miliardy dolarů (projekt měla z poloviny financovat KKCG, z poloviny Česká exportní banka). Hotový závod se měl rozjet v roce 2011 a zpracovávat až 3,5 milionu tun surové ropy ročně. Zásobovat ho měl Shell ze svých ložisek na západní Sibiři, počítalo se také s účastí dalšího českého partnera, strojírenské Alty. Z projektu po vypuknutí krize a poklesu cen ropy na světovém trhu sešlo, protože vzrostlo riziko, že se vložený kapitál nebude dostatečně rychle vracet.

Komárkovi nevyšel ani projekt na stavbu rafinérie v Primorsku na pobřeží Finského zálivu, kde v roce 2009 vyjednával s místní administrativou o koupi pozemku.

Ještě v roce 2011, když KKCG kupoval okťabrský ropný terminál, uvedl šéf ruských aktiv Pavel Švarc, že skupina má zájem o stavbu rafinérie v samotném Okťabrsku a je připravena do ní investovat až 700 milionů dolarů. A zopakoval, že KKCG má stále zájem i o vstup do ruských těžařských ložisek. Plán ale zatím zřejmě nijak nepokročil a Komárkův ruský příběh je stále otevřený. O tom, že Rusko šéfovi KKCG očekávaný efekt nepřineslo, svědčí pečlivě dodržované embargo na bližší informace o něm. O rozhovor s šéfem ropné a plynařské divize KKCG Miroslavem Jestřabíkem Insider usiluje marně už od loňského listopadu. A Komárkův ruský emisar Pavel Švarc odpovědi na jakékoliv konkrétní otázky ohledně ruského byznysu odmítá: „Nejsem oprávněn o nich mluvit.“

Čím dál méně „naftařským magnátem“

Kromě Ruska zůstává další viditelnou zahraniční aktivitou KKCG ještě společnost MD Drilling GmBH, založená loni v létě společně s místní partnerskou Daldrup & Söhne v Německu. Společný podnik, v němž má KKCG poloviční podíl, zajišťuje expanzi vrtné divize MND, fungující pod hlavičkou MND Drilling & Services. Pracuje na geotermálních vrtech a průzkumu plynových ložisek v Německu, podílí se také na průzkumech břidličné těžby zemního plynu v Polsku.

Po předloňské koupi české loterijní jedničky Sazka však v KKCG hraje stále významnější roli především retail. Kromě Sazky je dalším významným aktivem skupiny cestovní kancelář Fischer, která předloni pohltila další cestovku Nev-Dama. Další obor, v němž KKCG expanduje, jsou reality. Zato v oboru pro Komárka původně tak typického – tedy ropa a plyn – převažuje v posledních třech letech spíše ořezávání aktiv.

Může to ale být dáno i tím, že Komárek ořezává své okrajové ropně-plynárenské aktivity, aby se mohl soustředit na největší ohlášenou investici z tohoto ranku, stavbu obřího zásobníku plynu na jižní Moravě, do níž se pouští společně s Gazpromem. A nelze vyloučit, že pokud se tato akce povede ke spokojenosti mocného ruského partnera, mohlo by to Komárkovi nakonec přece jen otevřít dveře k vytoužené expanzi na ruském trhu.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy