Jansta a Ertl na válečné stezce plné paragrafů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 5. 2013 14:27
Soud v první instanci nařídil tehdejšímu ČSTV, aby Ertlově sdružení vyplatil 151 584 739 korun a 39 haléřů a přidal k tomu i uhrazení nákladů řízení ve výši 1 546 282,30 Kč. Jak to celé skončí?
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – České unii sportu, dříve ČSTV, hrozí, že jí soud zablokuje možnost nakládat s vlastním majetkem. A to v případě, že vyhoví žádosti o předběžné opatření, o které ho může požádat Sdružení sportovních svazů ČR. „Zvažujeme, že takovou žádost podáme,“ řekl deníku Insider Zdeněk Ertl, šéf sdružení.

„Tak tomu se směju,“ reaguje pobaveně Miroslav Jansta, předseda ČUS.

O co jde? O pokračování starého sporu mezi bývalým ČSTV a organizací, která je nástupcem někdejšího Svazarmu. A nejde v něm o málo. Soud v první instanci nařídil tehdejšímu ČSTV, aby Ertlově sdružení vyplatil 151 584 739 korun a 39 haléřů a přidal k tomu i uhrazení nákladů řízení ve výši 1 546 282,30 Kč.

Jak Jansta, tak Ertl se sice dlouhodobě tváří tak, že jsou připraveni si spolu sednout a učinit nějakou dohodu, jejíž výsledek by přišel racionální oběma stranám. Zatím ji ale neučinili a kráčejí nadále právní cestou.

Historicky vyplývá celá kauza ze sporu mezi Ertlovým sdružením, jež patřilo mezi akcionáře Sazky, a starým vedením ČSTV, jež zosobňovali předsedové Srb či Kořan. To byly loutky, jež si vodil šéf Sazky Aleš Hušák, který prosadil projekt stavby vysočanské arény, na němž český sport ekonomicky vykrvácel.

Ertl tehdy jako jeden z mála predikoval, jaký vývoj věci naberou, a pojistil se tehdy smlouvou, kterou uzavřel právě s bývalým vedením ČSTV. Smlouva sdružení zaručuje následující: pokud by Sazka neuměla udržet hladinu finančního příspěvku směrovaného do Sdružení sportovních svazů, vzniklý rozdíl ČSTV doplatí.

I s úroky se pak suma vyjadřující tento schodek vyšplhala až k dnešním 151 milionům. A soud nařídil, že suma skutečně musí být vyplacena.

Janstova Česká unie sportu dnes oznámila, že se proti tomuto rozsudku prvoinstančního soudu odvolá k Městskému soudu v Praze.

A Ertl prozradil Insideru, jak na to hodlá reagovat: „Zvážíme možnost podat žádost o předběžné opatření, kterým by soud zamezil České unii sportu v možnosti nakládat s jejím majetkem. Už jsme jednou takový návrh podávali a byl tehdy zamítnut s tím, že v našem sporu ještě nepadlo soudní rozhodnutí. Už padlo, takže zvažujeme, že o to předběžné rozhodnutí požádáme znovu.“

Miroslav Jansta v uplynulých týdnech prezentoval, že ho prvoinstanční rozhodnutí soudu nijak zvlášť neznepokojuje. „Ta kauza se začala soudit ještě za starého vedení ČSTV a úmyslně jsme do způsobu obhajoby, tak jak byla ještě z té doby vedena, nezasahovali. To aby mi pak nikdo neřekl, že to ČSTV prohrálo kvůli nějakému Janstovu zásahu do strategie obhajoby. Ale odvolání už povedeme po své linii,“ vysvětloval.

Když ho dnes Insider informoval, že Zdeněk Ertl a jeho sdružení uvažují o vydání předběžného opatření na zablokování majetku ČUS, velice ho to pobavilo. „Věc se má tak, že když jsem si přečetl ten prvoinstanční rozsudek, tak se mi velmi ulevilo, vidím teď tu věc v trochu jiném světle než předtím. K dohodě s panem Ertlem jsem samozřejmě stále připraven, ale věci se vyvinuly tak, že předtím jsem měl v úmyslu nabídnout mu jistou sumu, ovšem teď, po přečtení toho rozsudku, už to vidím na sumu menší nežli předtím.“ Její výši ovšem Miroslav Jansta odmítl prozradit.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy