reklama
 
 

Janoušek agentem státních služeb. Pokud nám tedy nelžou...

2. 5. 2012 12:41
Janouškovo angažmá pro státní aparát by vysvětlovalo fakt, že se podnikateli dařilo v uplynulých letech "odklánět" nejrůznější vyšetřování směřované na jeho osobu.

Objev dne - Pokud ministr financí a šéf tajné služby nelžou, byl Roman Janoušek dlouholetým spolupracovníkem bezpečnostních složek.

Vyplývá to z oficiálních výroků Miroslava Kalouska a Jiřího Langa, když v minulých týdnech hájili kontakty svých blízkých podřízených s donedávna jedním z nejvlivnějších zákulisních hráčů tuzemské politiky a byznysu.

Janouškovo angažmá pro státní aparát by také vysvětlovalo fakt, že se podnikateli dařilo v uplynulých letech "odklánět" nejrůznější vyšetřování směřované na jeho osobu.

Jak už Insider upozornil, Janoušek se podle záznamů z mobilního telefonu před čtyřmi lety scházel s policejním důstojníkem protikorupční služby a dnešním Kalouskovým mocným šéfem FAÚ Milanem Cícerem.

Týdeník Euro pak zase zveřejnil nahrávku, na níž si Janoušek telefonuje s důstojníkem BIS Janem Pavlíčkem. Oba muži si na nahrávce tykali.

Co spolu podnikatel a státní zaměstnanci na exponovaných postech řešili, nikdo z trojice neprozradil. Všichni mluví jen o tom, že šlo o služební záležitosti (všichni kromě Janouška, ten kontakty ze svého mobilního telefonu i přes opakované žádosti nekomentuje).

Ředitel BIS Lang sněmovní komisi minulý týden sdělil, že veškeré Pavlíčkovy kontakty byly předem schváleny a že byly monitorovány. A stejně postupoval Kalousek, když Insideru vysvětloval schůzky svého podřízeného Cícera s Janouškem.

"Nemám důvod pochybovat, že v době jeho služebního poměru u Policie ČR vyplývaly podobné kontakty důsledně z jeho služebních povinností," říkal Kalousek.

A do třetice sám Cícer v neformálním rozhovoru pro Insider potvrdil, o co s Janouškem šlo: "Byly to služební schůzky... V tomto směru jsem naprosto v klidu, mám to všechno pokryté záznamy."

Potíž je však v tom, že Lang, Cícer ani Kalousek nedali na stůl dokumenty, které by jejich slova doložily. Proč? Jak řekl Lang po schůzce s poslanci: "Musí mi věřit."

Z nahrávky rozhovoru mezi důstojníkem BIS Pavlíčkem a Janouškem a z monitoru jeho hovorů s Cícerem je přitom jasné, že jejich kontakty nebyly jednorázové nebo náhodné. Pavlíček si s Janouškem tykal. Cícer se s ním zase viděl opakovaně, telefonovali si či posílali SMS zprávy vcelku pravidelně.

Bezpečnostní experti ve sněmovně, kteří kvůli Janouškovým kontaktům momentálně dotírají na šéfa BIS, přitom mají jasno.

"Janoušek evidentně řádil nejen v pražské, ale i celostátní politice. A nebyl vyšetřován nebo jeho vyšetřování nebylo dotaženo do konce. A je otázka, zda proto, že byl nevinný, nebo že měl dobré kontakty. Či dokonce že těchto jeho kontaktů využívaly bezpečnostní složky státu," říká poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Jeho stranický kolega a někdejší šéf špionáže František Bublan pak připomíná konkrétní příklad, kdy Janouška vyšetřovaly švýcarské úřady, zablokovaly mu v přepočtu desítky milionů a do Prahy poslaly žádost o právní pomoc.

"Tehdy se nás Švýcaři ptali, jestli na něj něco máme, a odpověď byla, že ne. A je otázka, jestli to bylo proto, že spolupracoval...," říká František Bublan.

Navzdory jasným slovům Insider opět připomíná i možnost, že ministr financí i šéf tajné služby lžou a jejich podřízení se s Janouškem scházeli soukromě a řešili bůhvíco. Pak to ale vidíme na jasnou demisi obou pánů i odchod zmíněných podřízených ze státní správy.

autor: Aktuálně.cz | 2. 5. 2012 12:41

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama