Jan Rejžek: Tryzna za Slavii

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 8. 2013 14:46
Foto: Tomáš Kunc

Komentář – Slavii fandím skoro padesát let, zažil jsem s ní ledacos, byl jsem hrdý, že nikdy jako jediná z našich klubů nesestoupila do druhé ligy, dožil jsem se postupně tří titulů, ale v pondělí večer jsem se musel dočkat zatím největšího šoku. Historicky nejtěžší prohra doma s Teplicemi 0:7 je zcela neomluvitelná a neodpustitelná. Nejde o jeden jediný zápas, ale jako by náhle praskl vřed, který poslední léta v Edenu rostl.

Choroba vypukla před lety, když se záhadně podařilo prošustrovat peníze za Ligu mistrů, a můžeme se jen dohadovat, co zůstalo za nehty tehdejšímu vedení v čele s Petrem Doležalem, Tomášem Rosenem a trenérem Karlem Jarolímem. Vysloveným neštěstím pak bylo, když se majitelem stal bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, parťák mafiána Tomáše Pitra, o kterém si myslím, že donedávna tápal, jestli náhodou nenosí hráči Slavie zelenobílá trika. Využil klub coby pračku špinavých peněz a angažoval zcela nedůvěryhodné spolupracovníky, jako byl předlistopadový esenbák Miroslav Platil coby generální ředitel, jeho nástupce hokejový manažer Zbyněk Kusý, šedá eminence, provařený sudí Lubomír Puček nebo vrchol arogance, sparťanský srdcař, trenér František Straka. O Řebíčkovu bratrovi Adamovi, vyšetřovaném policií kvůli úplatkům, členu představenstva, už vůbec nemluvě. Záhadná je též role sportovního ředitele Miroslava Držmíška a přímo tragická přestupová politika, která se zaměřuje z neznámých důvodů na podprůměrné hráče ze Slovenska.

Už před časem jsem v Lidových novinách upozorňoval na nedisciplinovanost kapitána (!) Karla Kisela, který slavil narození syna svléknutím dresu na hřišti, třebaže dobře věděl, že dostane žlutou kartu a v příštím zápase bude chybět. V pondělí to završil dalším pubertálním činem, když se nechal vyloučit. To má být vůdce kabiny?

Pakliže jeden z chorálů červenobílých nese hrdý text „Bican, Puč a Plánička, z nebe se dívají, jak Slavia válí“, pak po pondělku by se měl změnit v tom smyslu, že tyto ikony z oblohy pláčou, kam to sešívaní dovedli. Je zřejmé, že si hráči typu Nitrianského, Bortela, Dostála, Čonky, Zmrhala, Gecova, Petráka, Škody, Škutky či Fenina vůbec neváží toho, jaký dres nosí.

Světlo v současném černém tunelu nevidět. Ale rozhodně bych radši chodil na Slavii se seriózním vedením a kádrem plným nadšených fotbalistů v divizi než se dívat v lize na současné neumětele, kteří v pondělí pokáleli slavnou tradici.

Jan Rejžek

 

 

Právě se děje

před 2 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy