Jan Fischer v roli Stanislava Grosse. Vydrží?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 7. 2013 14:24
Ministr financí Jan Fischer se stal vhodným terčem pro ty, kdo nechtějí podpořit vládu Jiřího Rusnoka. Není divu, zařadil se do skupiny politiků, kteří měli potíže věrohodně vysvětlit finanční transakce v řádu milionu korun... Analýza Petra Holuba.
Foto: Tomáš Kunc

Analýza - Ministr financí Jan Fischer se stal vhodným terčem pro ty, kdo nechtějí podpořit vládu Jiřího Rusnoka. Není divu, zařadil se do skupiny politiků, kteří měli potíže věrohodně vysvětlit finanční transakce v řádu milionu korun.

Stanislava Grosse stály nejasnosti s financemi před osmi lety místo premiéra. Dalšími podezřelými se v posledních deseti letech stali ministr financí Vlastimil Tlustý a dva šéfové rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek a Pavel Suchánek. Z nich na svou funkci rezignoval pouze Kalousek.

Ladislav Dráb jako Rostislav Rod

Fischerův případ se s Grossovým neshoduje docela. V jednom ohledu není obvinění z nejasného původu milionové částky tak nebezpečné.

Gross nedokázal vysvětlit, kde získal částku 1,2 milionu korun, kterou v roce 1999 spolufinancoval nákup bytu na Barrandově. Novinářům Mladé fronty Dnes se počátkem roku 2005 snažil uniknout výmluvami, že mu peníze půjčil strýc František Vik z Vysočiny. Když se zjistilo, že půjčka byla nad Vikovy poměry, přihlásil se žurnalista Rostislav Rod s tím, že Vikovi půjčil 900 tisíc na směnku. Směnku poté Rod předal politikovi Michalu Simkaničovi, který ji spálil.

Příběh nevěrohodných výmluv stál Grosse místo, i když Rodovi půjčku údajně splatil. Fischer je na první pohled v lepší pozici. Peníze se anonymně objevily na jeho transparentním účtu u Raiffeisenbank. Přihlásil se k nim podnikatel Ladislav Dráb, spolumajitel energetického holdingu CE Group. Ten v rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že peníze zaplatil z dividendy od jedné ze svých firem. To nelze vyloučit, protože konkrétně firma Česká energie vykázala za loňský rok zisk 7,3 milionu. Kdyby se rozpustil v dividendách, měl by Dráb nárok na 3,3 milionu.

Fischerův příběh o získání peněz nejde podložit dokumenty, je však věrohodnější než Grossův.

Dar Fischerovi prověří Fischer

Jan Fischer má však proti Grossovi jinou nevýhodu, na kterou upozornil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Jako ministr financí a tím i nadřízený šéfa Finančně-analytického útvaru se dostává do střetu zájmů, který znemožňuje zjistit, jestli Dráb při svém údajném vkladu u Raiffeisenbank neporušil zákon o praní špinavých peněz.

Dráb uvedl, že složil u bankovní přepážky v hotovosti částku 1,34 milionu. Vklad přes 15 tisíc eur podléhá přísnějšímu režimu. Banka musí podle zákona klienta prověřit a „přezkoumat zdroje peněžních prostředků“. Insider se banky zeptal, k čemu došla při prověrce údajného Drábova vkladu, a její mluvčí Tomáš Kofroň podle očekávání odpověděl s odkazem na bankovní zákon: "Žádné konkrétní pohyby na účtu jakéhokoli našeho klienta nemůžeme komentovat."

Nepotvrdil ani informaci, že peníze na přepážce složil Dráb nebo někdo z jeho známých.

Banka musí podle zákona o praní špinavých peněz informovat o každém podezřelém pohybu Finančně-analytický útvar ministerstva financí. Útvar má naopak právo banku zkontrolovat, jestli informuje opravdu o všem. Jeho práci v případě peněz Ladislava Drába však předem zpochybňuje právě to, že finančním detektivům vládne muž, pro něhož byly peníze složeny.

Co hlásila Raiffeisenbank

Podezření, že Raiffeisenbank mohla při prověřování zjistit nesrovnalosti, zvýšil sám Ladislav Dráb.

V už citovaném rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil. „Ty prostředky jsem si vybral v hotovosti. To bude doloženo z toho účtu, ze kterého to bylo vybíráno. Samozřejmě že kdybych věděl, že tím způsobím takový mediální rozruch, tak bych je byl uložil nazpátek na účet a převedl je bezhotovostně.“

Tím prokazuje, jak snadno mohl porušit pravidla proti praní špinavých peněz. Podle zákona je podezřelou také transakce, při které klient uloží peníze na bankovní účet a poté je odešle bezhotovostním příkazem. Popsaný postup by musela banka Finančně-analytickému útvaru také hlásit.

Rusnok podle Nečase

Jan Fischer může teoreticky následovat úspěšné manévry Kalouska, Tlustého a Suchánka.

V Kalouskově případě z roku 2005 šlo o to, že jeho manželce patřil byt v pražském Veleslavíně, který měl zajímavou historii. Po kolaudaci ho koupil Kalouskův známý, zbrojař Richard Háva, a pak ho prodal bratrovi Kalouskovy manželky. Ta mu vystavila směnku na 6,5 milionu, později ji však získala nazpět v dědickém řízení. Kalouskovu verzi nebylo jak vyvrátit. Tehdejší předseda rozpočtového výboru ještě odstoupil ze své funkce a tímto gestem si zachoval důležitější post předsedy KDU-ČSL.

Fischer se už pokusil následovat strategii Tlustého a Suchánka. Tlustý jednoduše odmítl vysvětlit, kdo mu poskytl půjčku 2,3 milionu na stavbu rodinného domu, Suchánek odmítl doložit, jak získal půl milionu v hotovosti, za které koupil zájezd do Dubaje pro sebe a skupinu pěti lobbistů.

Za Tlustého a Suchánka se navíc v době skandálu postavili premiéři, konkrétně Mirek Topolánek, respektive Petr Nečas. „To je především věcí pana Suchánka, aby to vysvětlil a objasnil několik věcí,“ odmítl například odpovědnost Nečas.

Fischer postupoval podle Tlustého vzoru už minulý týden, kdy odkládal zveřejnění jmen sponzorů. Získal také podporu premiéra „Pro mě Jan Fischer vyřešil svoje de facto osobní problémy spojené se svojí prezidentskou kampaní,“ řekl Jiří Rusnok včera v rozhovoru pro Lidové noviny.

Petr Holub

 

 

Právě se děje

Další zprávy