Jan Fischer v pokojích celebrit americké politiky. Jak se tam dostal?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 9. 2012 14:14
Podrobné čtení transparentního účtu Jana Fischera otevírá zákulisí zdejší prezidentské kampaně. Zjistíme z ní, že favorita předvolebních průzkumů přišla cesta do USA z minulého týdne minimálně na půl milionu korun. Za nemalý obnos si přivezl expremiér úřednické vlády hlavně fotografie s významnými představiteli americké politiky, jako je senátor John McCain či legenda americké diplomacie Henry Kissinger.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Podrobné čtení transparentního účtu Jana Fischera otevírá zákulisí zdejší prezidentské kampaně.

Zjistíme z ní, že favorita předvolebních průzkumů přišla cesta do USA z minulého týdne minimálně na půl milionu korun. Za nemalý obnos si přivezl expremiér úřednické vlády hlavně fotografie s významnými představiteli americké politiky, jako je senátor John McCain či legenda americké diplomacie Henry Kissinger. A také image osobnosti, o jejíž názory stojí slavná americká zpravodajská televize CNN.

Fischerovy bankovní záznamy ale nepřímo prozrazují i to, kdo mu k takovým diplomatickým úspěchům pomáhá.

Kromě amerického poradce Garretta Marquise, který shodou okolností pracoval právě pro výše zmiňovaného McCaina, Fischer využil i služeb americké agentury Guestbooker.com. Ta zprostředkovává hosty právě do vysílání amerických televizí a poskytuje mediální trénink. Fischer agentuře poslal krátce po svém návratu z USA 2500 dolarů, tedy necelých padesát tisíc korun.

„Najdeme hosty pro vaše televizní a rozhlasové show,“ zní na webu úvodní slogan agentury, která zároveň klientům slibuje následující (ve volném překladu): Přemítáte nad tím, jak prorazit do televize či rádia? Pomůže vám najít správný háček a angažovat vás.

Insider se u Jana Fischera zeptal, jakou službu pro něj agentura Guestbooking.com zprostředkovala, ale kandidátova kancelář neodpověděla.

Jan Fischer byl každopádně minulý týden hostem Richarda Questa v pořadu CNN Quest Means Business. Tématem jejich rozhovoru byla eurokrize. Připomínáme, že zpovídaný byl před plným nástupem do prezidentské kampaně viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Jan Fischer u Questa nemluvil v kariéře poprvé, hostem prestižního pořadu byl jako český premiér už v roce 2009.

Ani výběr Fischerových setkání v USA není náhodný. Na první pohled zaujme, že nehovořil s nikým z představitelů vládnoucí Demokratické strany prezidenta Baracka Obamy. Jak McCain, tak Kissinger jsou republikánskými prominenty.

A právě na republikány má kontakt Fischerův tajemný americký poradce Garrett Marquis. Sice prý působí hlavně na washingtonském hřišti, podle svých profilů na sociálních sítích ale žije v Praze. V minulosti pracoval pro McCaina, a to i na jeho neúspěšné prezidentské kandidatuře v roce 2008. V minulosti byl pak Marquis také ředitelem pro externí vztahy nadace a knihovny jiného republikánského prezidenta, Ronalda Reagana.

Jak se ocitl v Praze, se zatím nepodařilo přesně rekonstruovat, každopádně se na Fischerově cestě do USA podílel. Dokládá to i fotka (v úvodu tohoto článku, pozn. red.), kterou si Fischer vyvěsil na svůj facebookový profil. Zatímco McCain a Fischer si třesou rukou, v pozadí v senátorově kanceláři stojí právě Marquis s dalším Fischerovým poradcem Janem Novákem, bývalým šéfem úřadu české vlády.

Ohledně návštěvy v USA stojí za zmínku ještě další věc. Jenom za letenky do USA zaplatil Jan Fischer kolem 400 tisíc korun, alespoň podle údajů z transparentního účtu. Podle internetových serverů lze přitom zpáteční letenku do New Yorku pořídit zhruba za 15 až 20 tisíc korun.

V USA se Fischer jen „o prsa“ minul s dalším prezidentským kandidátem Karlem Schwarzenbergem, který je tu sice služebně a míří hlavně na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, ale i on se stejně jako Fischer v USA setkal s krajany a sháněl u nich volební podporu.

Od pondělí pak má s Fischerem ještě jednu věc společnou – na webu také ukazuje transparentní účet. Vložil do něj dva miliony korun ze svého, takže připomeňme, že Jan Fischer si z vlastního dal k dosažení vrcholu politické kariéry 400 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy