Jak si letos vedou tuzemské banky? Záleží na úhlu pohledu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 5. 2014 12:38
Zahraniční mateřské společnosti by si tedy mohly na své české dcery stěžovat. Ale jen do té doby, než by se ukázalo, že v rámci porovnání jsou české banky v dané finanční skupině nejziskovější
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Českým bankám se ani letos nežije špatně, což potvrdilo i první čtvrtletí. O tom, jak jejich hodnocení nakonec vyzní, rozhoduje v mnohém ale úhel pohledu.

Banky a zisky

Zůstaneme-li u velké české bankovní trojky (finanční skupina Česká spořitelna, finanční skupina ČSOB a Komerční banka), pak čtvrtletní zisky s výjimkou ČSOB o něco klesly. A klesá tím pádem i tzv. ziskovost vlastního jmění (ukazatel ROE), která říká, kolik korun čistého vydělá jedna koruna vložená do banky ze strany akcionářů. Letos za první tři měsíce dosáhla v českém bankovním sektoru dle kalkulací z podkladů ČNB zhruba 10,6 %, což je opět o něco méně proti loňskému roku. Rok od roku tak ziskovost klesá.

Zahraniční mateřské společnosti by si tedy mohly na své české dcery stěžovat. Ale jen do té doby, než by se ukázalo, že v rámci porovnání jsou české banky v dané finanční skupině nejziskovější. Navíc často vyčnívají i nad sektorové průměry, ať již v Česku, nebo v Evropě (viz graf).

Banky a ekonomika

Objem úvěrů roste zatím docela pomalu. V celém bankovním sektoru to v prvním kvartále bylo meziročně o 4,5 %. Podle březnového šetření úvěrových podmínek bank, které provádí ČNB, komerční banky poprvé hovoří o tom, že očekávají změkčení svých požadavků na nové úvěry zejména v podnikové sféře. Růst úvěrů by mohl zrychlit. Projevuje se tak postupné oživování české ekonomiky a růst důvěry bank.

Banky a klienti

Osm a půl milionu drobných klientů, na kolik se odhaduje česká bankovní klientela, by jistě podalo velmi pestrý obrázek zkušeností s bankovními službami. Např. bankovní poplatky v jakékoliv podobě zůstávají v Česku nemalé a tentokrát svým dílem pomáhaly čtvrtletním výnosům bank, když čisté úrokové výnosy zatím spíše stagnovaly.

Zatím to vypadá na to, že bankovní zisky letos opět o něco oslabí. Bude to však druhé pololetí tohoto roku, které by mohlo tento výhled zmírnit a v některých případech snad i zvrátit.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy