Jak si letos vedou tuzemské banky? Záleží na úhlu pohledu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 5. 2014 12:38
Zahraniční mateřské společnosti by si tedy mohly na své české dcery stěžovat. Ale jen do té doby, než by se ukázalo, že v rámci porovnání jsou české banky v dané finanční skupině nejziskovější
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Českým bankám se ani letos nežije špatně, což potvrdilo i první čtvrtletí. O tom, jak jejich hodnocení nakonec vyzní, rozhoduje v mnohém ale úhel pohledu.

Banky a zisky

Zůstaneme-li u velké české bankovní trojky (finanční skupina Česká spořitelna, finanční skupina ČSOB a Komerční banka), pak čtvrtletní zisky s výjimkou ČSOB o něco klesly. A klesá tím pádem i tzv. ziskovost vlastního jmění (ukazatel ROE), která říká, kolik korun čistého vydělá jedna koruna vložená do banky ze strany akcionářů. Letos za první tři měsíce dosáhla v českém bankovním sektoru dle kalkulací z podkladů ČNB zhruba 10,6 %, což je opět o něco méně proti loňskému roku. Rok od roku tak ziskovost klesá.

Zahraniční mateřské společnosti by si tedy mohly na své české dcery stěžovat. Ale jen do té doby, než by se ukázalo, že v rámci porovnání jsou české banky v dané finanční skupině nejziskovější. Navíc často vyčnívají i nad sektorové průměry, ať již v Česku, nebo v Evropě (viz graf).

Banky a ekonomika

Objem úvěrů roste zatím docela pomalu. V celém bankovním sektoru to v prvním kvartále bylo meziročně o 4,5 %. Podle březnového šetření úvěrových podmínek bank, které provádí ČNB, komerční banky poprvé hovoří o tom, že očekávají změkčení svých požadavků na nové úvěry zejména v podnikové sféře. Růst úvěrů by mohl zrychlit. Projevuje se tak postupné oživování české ekonomiky a růst důvěry bank.

Banky a klienti

Osm a půl milionu drobných klientů, na kolik se odhaduje česká bankovní klientela, by jistě podalo velmi pestrý obrázek zkušeností s bankovními službami. Např. bankovní poplatky v jakékoliv podobě zůstávají v Česku nemalé a tentokrát svým dílem pomáhaly čtvrtletním výnosům bank, když čisté úrokové výnosy zatím spíše stagnovaly.

Zatím to vypadá na to, že bankovní zisky letos opět o něco oslabí. Bude to však druhé pololetí tohoto roku, které by mohlo tento výhled zmírnit a v některých případech snad i zvrátit.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy