Jak platil Jan Fischer médiím: 1,5 milionu utratil u svého poradce Soukupa

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 1. 2013 15:32
Vyplynulo to z přehledu faktur, které Fischerův tým předložil na žádost Insideru. Majitel mj. časopisů Týden, Instinkt či Sedmička patřil mezi Fischerovy poradce a prezidentský kandidát proklamoval, že jde o spolupráci zdarma.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Tituly patřící do skupiny mediálního magnáta Jaromíra Soukupa inkasovaly z rozpočtu prezidentské kampaně Jana Fischera 1,5 milionu za volební inzerci.

Vyplynulo to z přehledu faktur, které Fischerův tým předložil na žádost Insideru. Majitel mj. časopisů Týden, Instinkt či Sedmička patřil mezi Fischerovy poradce a prezidentský kandidát proklamoval, že jde o spolupráci zdarma.

Ve zmíněných třech Soukupových titulech utratil Fischer téměř tolik jako v bulvárních titulech vydavatelství Ringier, mezi které patří Blesk nebo Aha!.

U Ringieru si Fischer koupil inzerci za 1,7 milionu. U skupiny Mafra, která vydává například Mladou frontu Dnes nebo Lidové noviny, inzeroval za 2 miliony.

Podle Fischerova volebního týmu srovnatelná investice u Soukupa s jeho podporou nijak nesouvisí. „Prioritou byla média s vysokou čteností, stejně jako s vysokým zásahem v cílové voličské skupině. Inzerovali jsme ve všech vysokonákladových denících a také magazínech," komentovala výběr titulů Sabina Tančevová z Fischerovy kanceláře.

Čtenost Soukupových médií je ale v porovnání s tituly Ringieru nebo Mafry slabší. Například v případě Blesku si Fischer kupoval denní čtenost 1,2 milionu, u Mladé fronty 814 tisíc. Ani jeden ze Soukupových titulů nepřekračuje čtenost 200 tisíc.

Většinu částky pro Soukupa, a to 909 tisíc, Fischer zaplatil za reklamu v bulvárním týdeníku Sedmička, který Soukup rozjel teprve v srpnu minulého roku. Hned v srpnu si Fischer koupil mediální prostor ve zbrusu novém časopisu za 300 tisíc.

„Využili jsme jeho vstupu na trh, kdy se dalo předpokládat, že ho čtenáři budou chtít vyzkoušet, a hlavně pak vysokého nákladu podpořeného další inzercí tohoto titulu. Obdobně jsme ale inzerovali i v jiných podobných titulech - například magazínový balíček vydavatelství Ringier - př. Blesk magazín (zde jsme měli počet inzerátů srovnatelný s inzercí v Sedmičce), magazínový balíček vydavatelství Mafra nebo titul TV Max,“ popsala Tančevová.

Jenže zatímco zmiňovaný Blesk magazín se chlubí čteností 1,5 milionu, Sedmička má pouhých 170 tisíc. I další podobně zaměřené bulvární tituly mají několikanásobně více čtenářů - například Rytmus života si přečte 700 tisíc lidí.

Mediální odborník Daniel Köppl nepovažuje nákup inzerce ve vznikajících médiích za nic neobvyklého. „Sedmička je úspěšný titul, který funguje dobře mimo centrum a míří na cílovou skupinu, kterou Fischer běžně neoslovuje,“ uvedl Köppl. „Pokud někdo z vydavatelů podporuje kandidáta, může mu nabídnout dotovanou cenu,“ dodal Köppl.

Na slevy ale Soukup Fischera zřejmě nenalákal. Nejsou totiž větší než ty, které dostal u Ringieru či v Mafře.

Slevy Ringieru a Soukupa se většinou pohybovaly kolem 50 %, u Mafry to bylo o něco méně. Pokud budeme vycházet z průzkumu agentury Admosphere - která ale nepočítá s objemovými slevami a její odhady jsou až o polovinu vyšší -, dostal Fischer u Soukupa slevy kolem 50 %, u Ringieru 70-80 % a u Mafry od 50 do 70 %. V jednom případě Mafra podle Admosphere dala Fischerovi slevu 92 %.

Aby byl výčet úplný, uvádíme i zbytek Fischerových mediálních investic. V listech vydavatelství Borgis si zaplatil reklamu za 438 tisíc, u Vltava-Labe-Press 842 tisíc. Do novin Metro dal 443 tisíc, do časopisů vydavatelství Bauer kolem 200 tisíc. Do online deníků putoval zhruba milion korun.

Fischer investoval i do rozhlasové reklamy. Za vysílání spotů dal 1,4 milionu korun. Více než milion korun šel přes agenturu Media Marketing Services, jejíž vlastník sídlí na Kypru. Zbytek zajišťovala Francouzi vlastněná společnost Regie Radio Music.

Soukup kromě vydavatelství Empresa Media vlastní i mediální agenturu Medea. V roce 2009 se o něm mluvilo jako o jedné z klíčových postav zákulisí pádu vlády Mirka Topolánka, který Fischera vynesl do premiérského křesla.

Soukupova Médea měla také podle informací v médiích ČSSD zajišťovat nebývale vysoké slevy na billboardy a inzerci během kampaně v roce 2010, kdy Jiří Paroubek oblepil svými portréty bezmála celou republiku - a to za cenu, nad níž se podivovali i odborníci z marketingového oboru.

Soukupových služeb v kampani využívala také Strana zelených nebo Věci veřejné. Loni Soukup oznámil, že jeho Médea spolupráci s politickými stranami končí. Údajně v důsledku požadavku premiéra Petra Nečase, aby státní firmy a úřady přestaly spolupracovat s mediálními agenturami.

Fotografie: Ludvík Hradilek/Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy