J posiluje spojenectví s finančníkem Beranem. Chystají zahraniční expanzi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 7. 2013 9:23
Beranův Profireal působí na trhu od roku 2000. Jeho divize Profi Credit, specializovaná na půjčky, dnes patří vedle Home Creditu Petra Kellnera, britského Profident Financial a francouzského Cofidisu mezi čtyři největší poskytovatele nebankovních půjček v Česku.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Finančník a miliradář David Beran, majitel holdingu Profireal Group, utužuje spolupráci se skupinou J&T. Společně chystají zahraniční expanzi v oboru spotřebitelských půjček. Už na přelomu roku startuje jejich první společný podnik v Rusku. Následovat mají v rychlém sledu další státy.

„Předpokládáme, že budeme společně vstupovat v příštích letech každý rok do jedné nové země. Už máme vytipovaný další nový trh po Rusku, kam chceme vstoupit během příštího roku,“ říká ředitel Profirealu David Chour. Konkrétnější být zatím nechce, slibuje však, že odtajní další cíl zahraniční expanze ještě do konce srpna.

Rusko má být jen začátek

Beranův Profireal působí na trhu od roku 2000. Jeho divize Profi Credit, specializovaná na půjčky, dnes patří vedle Home Creditu Petra Kellnera, britského Profident Financial a francouzského Cofidisu mezi čtyři největší poskytovatele nebankovních půjček v Česku. Kromě půjček, nabízených pod hlavičkou Profi Creditu, se Profireal zabývá také obchodem s pohledávkami. Tomu se věnuje jeho druhá divize – Profidebt.

Profi Credit působí vedle Česka také na Slovensku, od roku 2004 v Polsku a od roku 2006 v Bulharsku. A právě v posledních dvou státech zaznamenává takový růst, že se Beran rozhodl vyrazit s tímto byznysem – po vzoru Home Creditu Petra Kellnera – dál do zahraničí. Postupovat chce v tandemu právě s J&T.

Jak Insider už informoval (18. 3. - http://goo.gl/3hy1Ch), má začít první společný podnik J&T a Profirealu nabízet spotřebitelské půjčky v Petrohradě na počátku příštího roku. V nově založené ruské firmě s 200milionovým kapitálem mají obě strany po 50 procentech. Beranův Profireal vkládá do společného byznysu know-how, J&T jej bude financovat. „Zavázali jsme se profinancovat v Rusku minimálně tři miliardy korun v průběhu 5 let,“ řekl Insideru šéf J&T Banky Štěpán Ašer.

Vstup do Ruska Beranův Profireal plánoval už před několika lety. „Poprvé jsem tam kvůli tomu byl v roce 2004. Než jsme projekt připravili, přišla krize a naše plány zbrzdila. Rusko je dnes ale země se stabilním finančním trhem a obrovským potenciálem. Před dvěma lety tam přijali zákon o spotřebitelském financování, který umožňuje nebankovním společnostem poskytovat půjčky. Trh tam teď jde velmi rychle nahoru. A tak jsme se loni k záměru vrátili,“ líčí Chour.

Partnerství s J&T

Rozjezd expanze usnadnila i spolupráce s J&T Bankou, která před třemi lety vystřídala německou Commerzbank v roli hlavního finančního partnera Profirealu. J&T Banka dnes financuje Beranův byznys v Česku, na Slovensku i v Polsku. Navíc podle Ašera uvažuje i o převzetí této role v bulharské filiálce Profi Creditu.

„V Rusku je výhodné, že tam má J&T vlastní banku, takže je pro nás jednodušší nabízet půjčky v místní měně. A hlavně je J&T dostatečně silný partner, schopný financovat rozjezd nových trhů,“ vysvětluje Chour.

Ruská dcera Profirealu má už v Rusku desetičlenný manažerský tým. Půjčky chce podobně jako v ostatních zemích nabízet prostřednictvím externích prodejců, přinejmenším prozatím nepočítá se spoluprací s některým z místních velkých retailových hráčů. Chystá tedy jiný model, než Home Credit, jehož služby nabízí přímo ruský maloobchodní řetězec Eldorado, dnes už spřízněná firma Home Creditu, začleněná do skupiny PPF.

Chour předpokládá, že během tří až čtyř let bude Profreal v Rusku nabízet půjčky v objemu několika miliard rublů. „Předpokládáme, že Rusku rychle předstihne zatím naši největší zahraniční pobočku, Polsko,“ řekl.

Profireal zatím nepředpokládá, že by se do zahraničí pouštěl i se svou druhou aktivitou, tedy obchodem s pohledávkami (ten zatím rozvíjí jen na Slovensku). Z půjček má ostatně nesrovnatelně vyšší zisk.

Polská smršť

Ve všech čtyřech státech, kde působí, poskytl loni Profi Credit půjčky v nominální hodnotě 5,6 miliard korun, což představuje 29procentní meziroční růst. A nejvíc se na tom podílí Polsko, kde objem půjček vyskočil o 60 procent a v přepočtu na eura už předčil balík rozpůjčovaný v České republice. Zatímco v Česku činí loňský objem půjček Profi Creditu 67 milionů eur (tj. 1,7 mld Kč), v Polsku už se blíží 70 milionům.

Rychlý růst hlásí Profi Credit i ze Slovenska (loni nárůst o 38 procent na 61 milionů eur), v Bulharsku byl meziroční růst 26procentní.

Profireal zaměstnává ve všech čtyřech státech 650 vlastních zaměstnanců a jeho služby nabízí přes šest tisíc externích poradců.

Celkově loni vydělala Beranova skupina (včetně obchodu s pohledávkami) ve všech čtyřech státech 11 milionů eur (tj. 281 mil. Kč) čistého zisku, objem aktiv dosáhl 274 milionů eur. Rok předtím skupina sice hospodařila se ztrátou (-6,4 mil. eur), to ale Chour přičítá trhům dočasně rozkolísaným krizí. Propad je podle něj překonán a rozbíhající se expanzi by nic nemělo bránit. Letos skupina Profireal plánuje další 25procentní růst objemu půjček.

Miliardář v ústraní

David Beran je znám nejen jako majitel Profirealu. Šestačtyřicetiletý podnikatel se na českém finančním trhu pohybuje od počátku 90. let, proslul hlavně sporem o Vítkovice s průmyslníkem Janem Světlíkem.

Beran začínal těsně po listopadovém převratu. Zběhl ze studia biologie a pustil se do dovozu nedostatkového zboží na vyhladovělý český trh. Podobě jako Petr Kellner začínal dovozem kancelářské techniky, kopírek a faxů. Vydělané peníze pak investoval během kuponové privatizace do akcií.

Tak jako další úspěšní akcioví spekulanti té doby – Kellner, Radovan Vítek, zakladatelé Penty či Beranovi dnešní spojenci, majitelé J&T - vydělal během několika let vstupní kapitál pro skutečně velké obchody.

V 90. letech pomáhal Beran se svým tehdejším obchodním partnerem Petrem Novotným Světlíkovi financovat privatizaci zprvu malého vítkovického provozu na tlakové lahve, později v roce 2003 celé strojírenské části Vítkovic. Ve Vítkovicích při tom sám získal 45procentní podíl. V té době se už také zabíhal na trhu jeho Profireal.

V roce 2005 se ale se Světlíkem Beran i Petr Novotný (držitel pěti procent vítkovických akcií) pohádali. Beran s Novotným prodali svou polovinu Vítkovic majiteli skupiny KKCG Karlu Komárkovi, tím ale porušili akcionářskou smlouvu se Světlíkem, který měl na vítkovické akcie předkupní právo.

Rozjela se mnohaletá série sporů o polovinu Vítkovic, která v té době měla už mnohamiliardovou hodnotu. Beran v této válce několik let bojoval na dvou frontách – na jedné se Světlíkem, na druhé s Komárkem. Nakonec se dostal do absurdní situace, protože podle jednoho soudního rozsudku měl svůj podíl ve Vítkovicích nechat Světlíkovi, podle jiného měl na tytéž akcie nárok Komárek.

Beran nakonec uzavřel smír s Komárkem, který jeho nároky vůči Světlíkovi převzal na sebe. Komárek časem získal menší akciové podíly ve Světlíkových klíčových firmách Vítkovice Holding a Vítkovice a. s. Pro Světlíka je Komárek problematický, nepříjemný společník, vztahy mezi vítkovickými podílníky jsou stále napjaté.

Jedna z největších obchodních válek v zemi není zatím definitivně dobojována, jejím konečným vítězem se nakonec ale zřejmě stane Světlík, který mezitím legálním navyšováním kapitálu Vítkovice vlastnicky ovládl a navíc loni vyhrál v důležité soudní při o původně Beranův podíl.

Během mnohaletých sporů o Vítkovice se Beran stal také cílem rozsáhlého policejního vyšetřování. Čelil podezření z obřích daňových úniků, policie zkoumala transakce jeho českých firem se spřízněnými offshorovými strukturami. Je velmi pravděpodobné, že se šetření rozjelo z podnětu jeho soupeřů v rámci bitvy o Vítkovice. Policie ale nakonec žádné podvody v Beranových firmách neprokázala.

Ve sporech se Světlíkem a Komárkem přišel Beran o část svého několikamiliardového majetku, jeho hlavní jistotou se stal Profireal. Obchodní válka ho stála hodně energie a pošramotila mu jméno, dnes má Beran tuto etapu definitivně za sebou.

Po letech strávených převážně v rakouském Zell am See žije dnes znovu většinu času v Česku. Stáhl se však do ústraní, není o něm příliš slyšet. Operativní řízení Profirealu nechává na svých manažerech, věnuje se jen strategickým otázkám. Včetně dojednávání užšího partnerství s bankéři z J&T.

Zuzana Kubátová

Foto: MARCUS&ART - Wikimedia Commons

 

Právě se děje

Další zprávy