Insider zjistil, jak zatím vypadají výslechy obviněných a svědků ve velké vládní aféře

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 6. 2013 14:46
Kalousek zná Nagyovou jen vizuálně, jména jako Janoušek znějí zřídka. Aneb, na co se ptají vyšetřovatelé Jany Nagyové, bývalé ruky Petra Nečas, i obviněných politiků Fuksy, Tluchoře a Šnajdra?
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Jejich sledování celou aféru spustilo, ale při výsleších obviněných na jména Ivo Rittig, Roman Janoušek, Tomáš Hrdlička, Libor Grygárek či Jiří Toman zatím příliš nedošlo.

Vyšetřovatelé se Jany Nagyové, pravé ruky Petra Nečase, i obviněných politiků Fuksy, Tluchoře a Šnajdra ptají na to, jak se domlouvaly lukrativní posty pro rebely v ODS. Nagyová nadto musí vysvětlovat, proč na její pokyn pracovníci Vojenského zpravodajství sledovali například premiérovu ženu Radku Nečasovou.

Insider získal informace o obsahu výslechů od zdrojů, které jsou detailně obeznámeny s průběhem vyšetřování, a konzultoval je také s obhájci obviněných.

Šnajdra, Tluchoře i Fuksu dnes policie stíhá kvůli přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Insider zjistil, že se policisté exposlanců ptají také na to, zda poté, co opustili sněmovnu, nedostali i finanční odměnu. "Všichni to vylučují," řekl jeden ze zdrojů.

Ke jménům Rittig a Janoušek, klíčovým figurám aféry, která už stála premiéra Nečase jeho křeslo a přivodila pád vlády, se vyšetřovatelé dostanou jen v případě, když se obviněných ptají, zda některého z nich znají. Jana Nagyová na policii například přiznala, že ji Ivo Rittig navštěvoval v její kanceláři.

Výslech mají za sebou nejen obvinění, ale i další lidé. Například ministr financí Miroslav Kalousek na policii popsal, že Janouška zná jen z novin a Hrdličku viděl jednou – když vycházel z hospody poblíž sněmovny.

"V případě Jany Nagyové ministr Kalousek řekl, že se s ní zdravil jen ve středu, kdy se konala vláda, jinak s ní nemluvil," popsal Insideru zmíněný zdroj. To potvrzuje i obhájce Nagyové Eduard Bruna. "Jediná věta tam padla, že se s klientkou nezná. Nikdy s ní nejednal, zná ji jen vizuálně," prohlásil Bruna.

Kalousek musel na policii ve čtvrtek kvůli obvinění exposlance Marka Šnajdra. Ten poté, co složil mandát ve sněmovně, dostal právě od ministra financí nabídku, aby nastoupil do dozorčí rady společnosti Čepro. Kalousek to na policii vysvětloval slovy, že Šnajdra považuje za experta, kterých je v České republice nedostatek, proto ho oslovil. Jeho slova na policii se tak neliší od pozdějších veřejných prohlášení.

Vyšetřovatelé během výslechů naznačili, že chtějí vyslechnout zbylých jedenáct radních Čepra, včetně úřednice ministerstva financí Jiřiny Vorlové. Na základě jejího návrhu byl totiž Šnajdr zvolen šéfem dozorčí rady. Šnajdr z vazby prostřednictvím svého obhájce Lukáše Trojana vzkázal, že z dozorčí rady odejde.

Dominantní roli během výslechů nemají policisté, ale žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Při výpovědích obviněných či svědků byli vrchní žalobce Ivo Ištvan, jeho náměstek Pavel Komár, státní zástupci Martin Brzobohatý a Rostislav Bajger.

Týden po razii byli alespoň jednou vyslechnuti všichni obvinění. Pokračovat se bude už příští týden – výslech čeká bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Jeho výpověď byla odložena proto, že se protáhl výslech Jany Nagyové – ta mluvila zhruba šest hodin.

Jednotliví advokáti se podle informací Insideru shodují, že poté musí následovat výslech Petra Nečase, ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby, šéfa Českých drah Petra Žaludy a ředitele ČEZ Daniela Beneše. Právě jejich jména totiž zaznívají během výslechu a jsou i v dokumentech o zahájeních trestních stíhání.

Eliška Bártová, Radek Nohl

 

 

Právě se děje

Další zprávy