I ostřílení borci Rittig s Janouškem mohou začít dělat chyby

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 6. 2013 14:04
Může být součástí policejní taktiky, že Ivo Rittig ani další lidé, jež policie podezřívá, nebyli v uplynulých dnech mezi zadrženými. Policie podle ředitele Nadačního fondu proti korupci Petra Soukenky spoléhá na to, že i zkušení obchodníci a politici by mohli udělat chyby.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor – Nadační fond proti korupci poskytl policii svá zjištění pro rozsáhlou akci, při níž policie sledovala vlivné lidi z byznysu a politiky a minulý týden několik z nich zatkla.

Nevládní organizace se zaměřila především na lobbistu Ivo Rittiga a na zakázky pražského dopravního podniku.

Podle ředitele fondu Petra Soukenky může být součástí policejní taktiky, že Ivo Rittig ani další lidé, jež policie podezřívá, nebyli v uplynulých dnech mezi zadrženými. Policie podle něho spoléhá na to, že i zkušení obchodníci a politici by mohli udělat chyby.

„Umím si představit, že budou následovat ještě další vlny zatýkání. Ve druhé by mohlo jít o pár pěšáků a ve třetí to pak může dopadnout na Ivo Rittiga, Romana Janouška a spol.,“ říká tento bývalý člen BIS v rozhovoru pro deník Insider. „Umím si také představit, že tato situace může Rittiga donutit 'emigrovat', což svým způsobem je také výsledek.“

Insider: Váš fond předal policii podklady týkající se kauz Ivo Rittiga. Co všechno mají tedy od vás k dispozici?

Petr Soukenka: Předali jsme vše, co Nadační fond proti korupci získal ke kauzám pražského dopravního podniku. Smlouvy mezi společnostmi Neograph a Cokeville Assets, převody peněz mezi Cokeville a Rittigem. Předávali jsme podklady ke kauze nemocnice Na Homolce, kde figurovala společnost Alseda, části účetnictví, finančních převodů, smlouvy, čísla účtů. Také věci ke kauze bezpečnostního projektu dopravního podniku za 70 milionů. A všechny věci od různých zdrojů. My už jsme tam nemohli nic udělat, ale policie měla možnost si vyžádat výpisy z účtů, sáhnout do zahraničí. A to také udělali.

Insider: Co lze z vašich podkladů usuzovat?

P. S.: Pro obchody pana Rittiga a spol. byly využívány nastrčené firmy. Ukázkovým a bezpečným systémem byla kauza, kterou jsme otvírali v roce 2011, a šlo o tisk jízdních dokladů dopravního podniku v Praze. Říkáme tomu, že „vysílač byl vyosen“: Dopravní podnik uzavřel „korektní“ smlouvu s dodavatelem, firmou Neograph. Ta byla donucena pod hrozbou, že to buď podepíše, nebo nebude mít zakázku, uzavřít konzultační smlouvu se společností Cokeville Assets. Ten tam nehrál žádnou roli, neměli žádné odborné znalosti, neposkytovali žádné poradenství, prostě nic. Neograph mu přitom z každé jízdenky odváděl 17 haléřů. A teď potřebovali ty peníze nějak dostat k Ivo Rittigovi. Jak se to udělá? Cokeville uzavře konzultační smlouvu s Ivo Rittigem, kdy je mu měsíčně vyplácena vysoká částka. A tak se peníze dostanou ke konečnému příjemci.

Insider: Jak jste se dozvěděli, že na vámi otevřené kauze pracuje ÚOOZ?

P. S.: Dlouhodobě s nimi komunikujeme, skoro rok.

Insider: Dostali jste od nich zpětnou vazbu?

P. S.: Dostali. Stoprocentně jsem přesvědčen, že naše materiály využili. A zejména ty, které se týkaly finančních převodů a čísel účtů. To pro policisty mělo velmi vysokou hodnotu. Čísla účtů a transakce, to jsou klíče, které policie potřebuje, speciálně u případů legalizace výnosu z trestné činnosti. Prezentovali to tak, že naše podklady měly hodnotu v tom, že je navedly správným směrem.

Insider: Jak hodnotíte postup policie? Podle dokumentů obvinění primárně cílila na Ivo Rittiga, Romana Janouška a další, ti však zatím nebyli ani vyslechnuti, natož obviněni.

P. S.: Také si říkám, proč je nesebrali. Neumím říci, nakolik to byla akce časově nevyzrálá. Zda v případě, že by se odehrála v srpnu, dopadla by i na Rittiga a na Janouška. Ale dokážu si představit, že je to druh taktiky.

Insider: Jaké taktiky?

P. S.: Janoušek či Rittig absolutně, ale absolutně nepočítali s tím, že by na ně mohla dopadnout ruka zákona. Takový svět je pro ně vzdálený, oni žili úplně mimo standardní systém. A nyní se v lidech generuje stres, i když jsou to ostřílení borci. To znamená, že i oni nyní budou generovat chyby. A když ne oni, budou je generovat pěšáci. Tam si myslím, že bude ještě velký prostor pro policii, aby něco došetřila. Umím si představit, že budou následovat ještě další vlny policejních akcí. Ve druhé by mohlo jít o pár pěšáků a ve třetí to pak může dopadnout na Janouška a spol. Umím si také představit, že tato situace může Rittiga donutit „emigrovat“, což je svým způsobem také výsledek.

Insider: Víte, na koho byly napsány schránky, ze kterých policie zabavila peníze a zlato?

P. S.: To nemám tušení. Mohlo to být napsané na advokáty, což by odpovídalo modelu Rittiga. Ten používal advokáty jako převodní páku. V drtivé většině firem figurovali nastrčení právníci, nedokážu si představit, že by nějaký sejf s hromadou zlata byl napsán přímo na jméno Rittig.

Eliška Bártová

Dovětek:

Deník Insider oslovil s otázkami na stejné téma také advokátku kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) Karolínu Babákovou, která Ivo Rittiga v současné kauze zastupuje. Odmítla však Insideru odpovědět.

Její doslovná odpověď?

Na pokyn klienta komunikuji pouze s vybranými médii. Aktuálně.cz (sesterský web Insideru – pozn. red.) k nim ze zřejmých důvodů nepatří. Doporučuji k přečtení rozhovor na Novinkách.cz. KB

PS: Máte značně nepřesné informace, měli byste to svým špionům reklamovat.

 

Právě se děje

Další zprávy