Hejtmani sociální spravedlnosti rozdělovali peníze podle stranické knížky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 10. 2012 9:04
Jako nejméně spravedlivá se ukázala ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Do svého domovského města Chomutova poslala 860 milionů - na jednoho obyvatele padesátitisícového Chomutova tak připadne 17 tisíc korun evropských dotací. Na stejně velké Teplice však nepřijde ani koruna a totéž platí pro sedmdesátitisícovou hornickou metropoli Most.
Foto: Tomáš Kunc

Rekonstrukce - Dobrý vládce má spokojené poddané, některým hejtmanům se ale za čtyři roky nepodařilo toto pravidlo naplnit. Zejména na Ústecku, na Vysočině, na Zlínsku a na Liberecku mají s nespravedlivým vládnutím potíže.

Insider se probral dalekosáhlým přehledem, kolik investic z evropských zdrojů mohly utratit radnice velkých měst (rozhodují o tom krajští úředníci), a zjistil, že právě ve jmenovaných regionech šly peníze hlavně tam, kam to hejtmanovo srdce z nějakého důvodu táhne.

Jako nejméně spravedlivá se ukázala ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Do svého domovského města Chomutova poslala 860 milionů na stavbu hokejového i fotbalového stadionu, na které navazuje rekreační zóna u Kamencového jezera (tady mimochodem vlastní hezký pozemek, jak Insider napsal v minulých dnech). Na jednoho obyvatele padesátitisícového Chomutova tak připadne 17 tisíc korun evropských dotací.

Na stejně velké Teplice však nepřijde ani koruna a totéž platí pro sedmdesátitisícovou hornickou metropoli Most.

Na Šluknov nezbylo

„Nemáme tu správnou koalici,“ vysvětluje teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS), proč právě jeho radnice upadla do nemilosti.

Za správnou se na Ústecku považuje koalice ČSSD a ODS, která ovládá už dvanáct let krajský úřad, Kubera přitom raději spolupracuje s menšími pravicovými stranami.

V Mostě to je z pohledu krajských vládců ještě horší. Už v roce 2006 ovládlo radnici protestní hnutí Mostečané Mostu a obě tradiční velké strany poslalo do opozice.

Hejtmanka naopak jednoznačně nasměrovala evropské peníze do měst, o jejichž stranické organizace se opírá. Kromě Chomutova jde také o Ústí nad Labem, o Děčín a o Litoměřice.

Problémové regiony nedostávají ani korunu (Bílina, Krupka), anebo se musí jako metropole Šluknovského výběžku Varnsdorf a Rumburk spokojit se symbolickým příspěvkem v řádu několika milionů.

Ústecké pravidlo na Vysočině a v Liberci

Vaňhová ale není výjimkou. Stejně, nebo velmi podobně jako ona vládne nad dotacemi také hejtman Vysočiny Jiří Běhounek a jeho kolegové Stanislav Mišák ze Zlína a Stanislav Eichler z Liberce.

Vesměs jde o vládce nově zřízených krajských metropolí, kteří s nimi spojují svůj majestát. Investují tedy přednostně právě do nich. Běhounek například zajistil, že na každého občana Jihlavy jde z evropských zdrojů investice devět tisíc korun, a naopak úplně přehlížel Pelhřimov, i když zde pracoval přes dvacet let na ortopedii.

Z pohledu na čísla to vypadá, že se řídil „ústeckým pravidlem“, podle kterého nemá v kraji s většinou zastupitelů ČSSD a KSČM nárok na podporu radnice kontrolovaná ODS a lidovci. Proto dostal Pelhřimov na občana necelých 200 korun evropských dotací a stejně nespokojeni mohou být občané rovněž pravicového Humpolce.

Ví Mišák, kde leží Holešov?

Na Liberecku zase krajská elita zapomněla s evropskými dotacemi na Českou Lípu a Nový Bor, kde vládnou ODS s TOP 09.

Na Zlínsku si mohou stěžovat zvláště občané Holešova a Vsetína, kteří si zvolili občanskodemokratické starosty. Svého bývalého starostu Mišáka ale mohou chválit Otrokovice s pětitisícovou dotací na obyvatele.

Z velkých měst se v žebříčku nemilosti dostala dolů také třicetitisícová slezská města Orlová a Třinec. Rovněž v Třinci platí stejné pravidlo jako na Ústecku. V kraji, kde vládne ČSSD s komunisty, nemůže s evropskými investicemi počítat radnice, kde dominují strany „Osobnosti pro Třinec“ a „Třinecká volba 2010“.

Případ Litomyšl

Nejspravedlivější hejtmany jde shodou okolností najít také v nových krajských městech, konkrétně v Karlových Varech a Pardubicích. Speciálně pardubický Radko Martínek, bývalý starosta Moravské Třebové, nepřerostl po nástupu na hejtmanské místo přes hlavu někdejším kolegům z jiných měst.

Například Litomyšl, kde v radě zasedají jen členové ODS s lidovci, dostala od kraje evropské dotace ve výši pět tisíc korun na obyvatele, „Martínkova“ Třebová jen čtyři tisíce.

Evropské dotaci pro Letohrad ve výši osm tisíc korun na občana nezabránil ani fakt, že většinu míst v městské radě obsadilo nezávislé Sdružení pro Letohradsko.

Kromě zmíněných dvou výjimek ovšem hejtmanovi usnadňuje spravedlivé rozdělování fakt, že ve většině měst Pardubicka vládnou široké koalice ČSSD, ODS, lidovců i nestraníků.

 

Právě se děje

Další zprávy