Hašek chce Dienstbiera bíti, čísla ho však vyvádějí z omylu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 1. 2013 15:47
Touha Michala Haška zavděčit se Miloši Zemanovi (anebo jít za každou cenu proti Jiřímu Dienstbierovi) je zřejmě natolik silná, že přehlušuje objektivní úsudek.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Touha Michala Haška zavděčit se Miloši Zemanovi (anebo jít za každou cenu proti Jiřímu Dienstbierovi) je zřejmě natolik silná, že přehlušuje objektivní úsudek.

Jinak by druhý muž sociální demokracie nemohl veřejně hodnotit výsledek vlastního prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera výrokem, který citovaly Hospodářské noviny: "... těch šestnáct procent bylo hlavně od tradičních voličů ČSSD."

Čísla, která o volbách shromáždil Insider a dvě agentury zkoumající ve velkých průzkumech rozhodování voličů v přímé volbě (STEM/MARK a Median), takové bagatelizování Dienstbierova výsledku nepodporují.

Experti zmíněných agentur naopak hovoří při interpretaci čísel o tom, že Dienstbier dokázal navázat nerozhodnuté voliče, které sociální demokracie nemá vůbec jisté a kteří jí například chyběli ve volbách do sněmovny v roce 2010.

„Pokud by sociální demokracie Dienstbiera jako svého nejpopulárnějšího politika odepsala, riskovala by mimo jiné, že si částečně uzavře cestu k tomuto typu méně skalních voličů, kteří by teoreticky mohli posilovat například neparlamentní strany (zelené apod.),“ shrnuje data analytik Medianu Daniel Prokop.

Dobrý výsledek

Jiří Dienstbier získal v prvním kole prezidentské přímé volby 829 tisíc hlasů, což bylo o 326 tisíc hlasů méně, než dostala celá sociální demokracie (při zhruba stejné volební účasti něco přes 60 procent) ve zmíněných sněmovních volbách 2010 (bylo to 1,15 milionu hlasů).

Zajímavé je i připomenout volební výsledek ČSSD v krajích loni na podzim. Tady sice srovnávání komplikuje volební účast (byla jen 37 procent) a nevolilo se v Praze, ČSSD však získala celkově ve všech krajích 622 tisíc hlasů. Pokud od Dienstbierova prezidentského výsledku odečteme hlavní město, dostaneme se na 757 tisíc hlasů.

Také analytici hodnotí výsledek stranického kandidáta ČSSD v prvním kole jako více než dobrý. „Na to, že strana ho příliš nepodporovala, a na to, že je to politik, který není nijak extra výrazný svým chováním a stylem komunikace,“ upřesňuje ředitel agentury STEM/MARK Jan Tuček.

Připomíná také, že levicoví voliči měli hned tři alternativy – kromě Dienstbiera i Miloše Zeman a částečně Jana Fischera, takže podle něj argument nízkého procentuálního zisku Dienstbiera ve srovnání s podporou, kterou vykazuje dlouhodobě ČSSD, nemůže obstát.

Přivaděč měkkého obalu

Podle Tučka se podařilo Dienstbierovi v posledních dnech stahovat levicové voliče právě Fischerovi, a to jak voliče ČSSD, tak i komunistů, kteří si paradoxně spíš pravicově vystupujícího Fischera rovněž oblíbili.

Hlasy pro Dienstbiera se pak podle něj rekrutovaly z váhavých voličů ČSSD, kteří jsou do poslední chvíle nerozhodnuti, zda vůbec půjdou k volbám, a z pohledu skupiny tradičních voličů ČSSD (tedy starší lidé volající po sociálních jistotách a ženy) ti vzdělanější.

„Myšlenka, že Jiří Dienstbier je pro voliče ČSSD a i pro jiné levicové voliče zajímavá alternativa, je správná,“ dodává Tuček.

Že Dienstbier sociálním demokratům přivádí tzv. měkký obal, vyšlo i v průzkumech společnosti Median.

Její analytik Daniel Prokop navíc dodává, že se Dienstbierovi podařilo oproti Zemanovi oslovit častěji mladší voliče používající internet a obecně nebylo jeho voličstvo tak jednoznačně posunuto do nízkopříjmových skupin.

Nad větou, že odsunutí Dienstbiera by mohlo sociální demokraty u voleb mrzet, připomíná Daniel Prokop opět volby 2010. „Už tehdy šlo z exit-pollu vysledovat, že Paroubkova ČSSD svojí orientací na rigidnější levicovou kampaň přebrala KSČM část voličů mezi lidmi nad 60 let, ale mezi mladšími méně ukotvenými voliči nakloněnými levici ztratila tolik, že to nakonec znamenalo velký pokles podpory,“ říká.

Na něj

I proto se těžko chápe, proč je Dienstbierova současná pozice  v ČSSD tak nedobrá.

Naplňuje se spíše plán vzniklý dávno před přímou volbou, že se „naděje ČSSD“ sama svou prohrou odstaví na druhou kolej.

To se skutečně může stát, pokud šéf socialistů Bohuslav Sobotka nesežene dost hlasů, aby Jiřího Dienstbiera udržel i po březnovém sjezdu ve stranickém vedení.

Ve hře je však i další varianta. Na neoficiálních jednáních části vedení ČSSD zaznělo, že by Dienstbier mohl kandidovat na 1. místopředsedu proti současnému favoritovi volby Michalu Haškovi, pokud to neudělá nikdo jiný. „Dienstbier ještě není rozhodnut, je to tak na 30 procent,“ uvedl zdroj z vedení ČSSD.

Martina Machová

 

Právě se děje

Další zprávy