Hašek (40 %), Vrba (30 %), Chovanec (20 %), někdo jiný (10 %), Zeman (0 %)

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 9. 2013 14:50
Trenér Zeman nemá s českým prostředím propletené vazby, a akutně tak u něj „hrozí“, že by v roli reprezentačního kouče jednal podle vlastního uvážení, a ne tak, jak by si to přáli lidé kolem.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Opět se hledá trenér české fotbalové reprezentace. Ivan Hašek má být údajně první „na forhontu“, varianta s Pavlem Vrbou se nyní jeví jako „chladná“. A Zdeněk Zeman v Itálii nadále čeká na telefon z Prahy marně.

Deník Insider se teď pokusí vysvětlit proč.

Michal Bílek odstoupil, trenérské křeslo číslo 1 je volné. A Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, který o jeho obsazení (nakonec patrně s vyžádaným souhlasem výkonného výboru) rozhodne, je nyní údajně nejvstřícnější variantě s Ivanem Haškem.

Alespoň se na tom shodne hned několik zdrojů Insideru z Peltova okolí. Nutno říct, že jde o lidi obvykle velmi dobře informované.

Jiné zdroje, zejména z prostředí hráčských agentů, ovšem míní, že varianta Hašek naopak vůbec nepřipadá v úvahu.

Příčina rozporu? Rozjela se velká hra, v níž prakticky žádná z důležitých figur českého fotbalu nevystupuje v roli nezúčastněného pozorovatele, obsazení pozice reprezentačního trenéra se nějak dotýká prakticky všech. Takže informace či dezinformace, jež v této věci různí lidé vysílají, mohou vedle pravdivé reality formovat i jejich přání nebo vlastní zájem na dané věci.

Proč takový humbuk?

Reprezentační kouč spoluvytváří mediální obraz českého fotbalu. Na vnímání kvalitativní úrovně fotbalu jako produktu má pochopitelně zásadní vliv jak spokojenost veřejnosti s herním projevem, tak především s výsledky národního celku. To je indikátor, jehož případná pozitivní hodnota vábí sponzory – a o jejich peníze tu jde v první řadě.

Účasti na vrcholných akcích typu MS či Eura s tím pochopitelně úzce souvisí. A stamilionové částky vyplácené FIFA a UEFA ve formě startovného jsou pak další blažeností pro naplněnost strahovské pokladny.

Zároveň pak trenér pro nejcennější dres vybírá jednotlivé hráče, kterým tak může otevírat či uzavírat cesty ke skvělým kariérám v zahraničí. A s tím samozřejmě souvisí zisky v klubových pokladnách a provize hráčských agentů.

A přesně tohle je například důvod, proč žádný předseda ČMFS/FAČR či reprezentační manažer nikdy, ani letmým naťuknutím, neoslovil Zdeňka Zemana, rodáka z Prahy, který se jako trenér proslavil na Apeninském poloostrově (mj. Lazio či AS Řím). Mluví sice perfektně česky, udržuje si skvělý přehled o českých hráčích, ale odešel z republiky už po roce 1968. Nemá tedy s českým prostředím propletené vazby, a akutně tak u něj „hrozí“, že by v roli reprezentačního kouče jednal podle vlastního uvážení, a ne tak, jak by si to přáli lidé kolem.

A takhle „neřiditelného“ člověka si Pelta a spol. nechtějí nasadit „do kožichu“, jejich svět totiž funguje jinak.

O tom svědčí i šachy kolem osoby Pavla Vrby, úspěšného kouče Plzně, která je nyní protiváhou tradičně mocné Sparty, s níž Viktoria udržuje mimořádně nepřátelské vztahy.

Po sportovní stránce nemůže být diskuse o tom, že tím nejlepším kandidátem pro národní tým by byl právě Vrba. Viktorii naučil hrát moderní fotbal, prokazuje také, že tým dokáže v průběhu času vhodně a efektivně upgradovat – a na evropské scéně kráčí od úspěchu k úspěchu.

Ale vlastník plzeňského klubu Tomáš Paclík jej podle všeho stále odmítá uvolnit. A to navzdory pákám, které by Pelta v této věci mohl uchopit – a deník Insider je popsal ve svém pondělním vydání.

Vrba je to nejcennější, co Paclík má. A Pelta by mu musel umět nabídnout významnou protihodnotu. Musel by Spartě vysvětlit, že Vrbův odchod z Plzně Viktorii oslabí. A Sparta by pak mohla „odčarovat“ to, za co by Paclík možná byl ochoten Vrbou „zaplatit“. Kdyby totiž kauza Chřestýš, skrze kterou Plzni potenciálně pořád hrozí trest za korupci, zmizela ze světa, Paclík by jistě nebyl proti.

Ale podle aktuálních informací už se prý Pelta odmítá s Paclíkem hádat a bere to tak, že až se případně reprezentaci nebude dařit, bude mít do budoucna na Paclíka v ruce klacek spočívající ve veřejně vyřčené výčitce, že šéf Plzně svého Vrbu k národnímu týmu sobecky neuvolnil.

I jméno dalšího kandidáta je zapleteno do fotbalově-politických sítí. Ivan Hašek už totiž sám působil v roli šéfa asociace a sám v ní také trenéra národního týmu vybíral. Jak známo, ukázal v roce 2009 na svého kamaráda Michala Bílka, tehdy trenéra bez výraznějšího mezinárodního úspěchu. Což se pohříchu příliš nezměnilo ani v jeho éře u národního týmu. Bílek sice dovedl tým do čtvrtfinále Eura, ale také posbíral nejhorší výsledkovou bilanci ze všech koučů, co u národního týmu setrvali alespoň 40 zápasů.

Hašek se jako šéf asociace ocitl v ostrém konfliktu s Romanem Berbrem, nyní viceprezidentem asociace. Právě Haškova nechuť v této válce pokračovat bývá zmiňována jako jeden z důvodů, proč Hašek už v polovině čtyřletého mandátu z křesla šéfa FAČR utekl ke skvěle placenému trenérskému místu v Emirátech. Bylo to také krátce poté, co padla Sazka a s ní i Haškův guru Aleš Hušák, který se do poslední chvíle mohl ve vedení ČSTV spolehnout na Haškovu podporu.

Ivan Hašek se pak letos na přelomu května a června objevil mezi signatáři výzvy deníku Sport „Dejte kmotrům červenou“, která vyzývala delegáty valné hromady FAČR, aby nevolili Peltu s Berbrem.

Tento podpis velmi znechutil například brankáře české reprezentace Petra Čecha. „Ivan byl předsedou svazu, měl možnost věci změnit, a utekl za nejasných... no, spíš jasných okolností – a pak rok a půl nato podepíše petici "Změňte fotbal!". On, který byl tím prvním, kdo ho změnit mohl! Ivan Hašek mě šokoval a zklamal.“

Pokud by se tedy Ivan Hašek opravdu měl stát trenérem reprezentace, měl by si nejspíš s osobností týmu dost co vysvětlovat.

Peltovi údajně nevadí, že se s Haškem svého času ocitl politicky v křížku, v tomto ohledu je „splachovací“. To Roman Berbr údajně na staré jizvy zapomíná mnohem pomaleji a neochotněji…

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

Další zprávy