Golda nahlédl do Křetínského tašky, kauza Chřestýš se pohne

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 1. 2013 15:32
Šéf Sparty Daniel Křetínský už od září tvrdí, že jeho klub zachytil znepokojivé informace o řízení zápasů v profesionálních soutěžích a že má na to i důkazy. Při své prosincové návštěvě disciplinárky pak Křetínský Goldovi slíbil, že ho s těmito důkazy seznámí.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Podvádí se v českém fotbale, nebo ne? Šéf svazové disciplinárky Jiří Golda o tom už teď ví víc než před Vánocemi.

Nejmenovaný zdroj deníku Insider totiž hlásí, že Golda se už přinejmenším k některým informacím, které mu v této věci slíbil dodat šéf Sparty Daniel Křetínský, dostal.

A sám Golda to nepřímo potvrzuje. „Proběhla nějaká jednání, konzultace... Nejdřív ale s těmi fakty chci seznámit kolegy z disciplinárky,“ zdůrazňuje.

Kdy se tedy disciplinárka sejde? „Svolám ji na čtvrtek. Buď tento týden, nebo příští. A až to s kolegy probereme, budu připraven velmi otevřeně říci, co proběhlo, s kým to proběhlo, s jakými závěry – a jestli jsme, nebo nejsme schopni se v té věci posunout dál.“

Dalším mužem, který má kompletní informaci o celém dění, je předseda FAČR Miroslav Pelta. „Vzhledem k tomu, jak je ta kauza pro fotbal závažná, se snažím vše s panem předsedou koordinovat, je důležité, aby měl informace jako první a měl možnost na ně reagovat,“ říká Golda.

Komunikace mezi Goldou a Peltou v předchozích dnech musela běžet na lince Praha-Thajsko. Právě tam totiž předseda FAČR trávil dovolenou. Vrátil se z ní dnes (údajně nepříliš spokojený s destinací) a po úmorné zpáteční cestě neměl náladu nic dalšího řešit. Takže schůzku se Spartou na téma přestupu útočníka Lafaty z Jablonce na Letnou odložil až na zítřek.

Stejně tak by se měl v úterý setkat s předsedou disciplinárky Jiřím Goldou. I od této schůzky se zjevně mnohé odvine. „Ale není to tak, že by mi předseda říkal, co máme dělat a co ne. To určitě nikoli, ale míra koordinace je vysoká,“ dodává Golda.

Není zcela jasné, zda se informace, které Golda nově získal, týkají případu spojeného s utkáním Jablonec-Plzeň, který disciplinárka už několik týdnů řeší, nebo zda došlo také na údajně problematické chování jiných klubů, na něž Křetínský také, dosud neadresně, upozorňoval.

„Jestli je to širší? O nějakých šeptandách se zdráhám hovořit. Pokud se bavíme o té jednotlivé kauze, tak opakuji: Nechme to po tom jednání disciplinárky. Na něm řeknu kolegům, s kým jsem se potkal, jestli jsem něco dostal, či nedostal a podobně,“ naznačuje Golda, že zjištěné novinky v jeho vyšetřování se spíše týkají duelu Jablonec-Plzeň (0:2).

Jeho hlavní rozhodčí Tomáš Adámek tvrdí, že jej před zápasem kontaktoval Martin Svoboda, bývalý manažer Čáslavi a Táborska, s tím, že mu dá 200 000 korun, pokud Plzeň vyhraje. Což se stalo a Adámek podle svých slov zmíněnou sumu i zinkasoval.

Šéf Sparty Daniel Křetínský už od září tvrdí, že jeho klub zachytil znepokojivé informace o řízení zápasů v profesionálních soutěžích a že má na to i důkazy. Při své prosincové návštěvě disciplinárky pak Křetínský Goldovi slíbil, že ho s těmito důkazy seznámí.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy