Glosa: Německo opět vyhledávaným bezpečným přístavem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 8. 2014 15:04
Německo prodává státní dluhopisy opět s nulovým výnosem. Vracíme se tak do období dluhové krize (2012 až 2013), kdy nedůvěra investorů vedla k tomu, že akceptovali i nulové nebo záporné výnosy, aby své peníze nasměrovali do bezpečného přístavu.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Německo prodává státní dluhopisy opět „s nulou“, rozumí se s nulovým výnosem. To byl totiž podle údajů německé centrální banky závěr poslední aukce německých krátkodobých státních dluhopisů (SD). Odpovídá to i vývoji na sekundárním trhu (na burze – viz graf). Vracíme se tak do období dluhové krize (2012 až 2013), kdy nedůvěra investorů vedla k tomu, že akceptovali i nulové nebo záporné výnosy, aby své peníze nasměrovali do bezpečného přístavu.

Ve zmíněné aukci se tento týden nabízely dvouleté SD za pět miliard euro. A i když byl zájem téměř dvojnásobný a všechny dluhopisy našly svého majitele, prodávalo se s výnosem 0% do splatnosti.

Nemusíme být obchodníky s dluhopisy, a přesto může být tato skutečnost zajímavá, neboť obsahuje sdělení charakterizující současné i budoucí ekonomické prostředí.

Co se odráží v nulových výnosech?

1)     Současné velmi nízké nastavení základních úrokových sazeb centrální banky (v tomto případě ECB).

Výnos dluhopisu je se sazbami spojen a případná odlišnost vzniká jen vlivem vlastností emitenta dluhopisu; ceny dluhopisů jsou pak na výši úrokových sazeb nepřímo závislé.

2)     Očekávání, že Evropská centrální banka začne větší měrou tisknout peníze, a to zejména v příštím roce, jak deklaroval začátkem června tohoto roku šéf ECB Mario Draghi.

Přebytek peněz na trhu jistě nezvýší poptávku po dluhopisech, a bude naopak představovat tlak působící na jejich výnosy.

3)     Rostoucí obavy z možných rizik.

Pokud se v dluhové krizi báli investoři velkého zadlužení států, tedy neschopnosti splácet státní dluh, nyní jde o projev geopolitických rizik (Ukrajina, Gaza, Irák). Než nechávat peníze v bance, kde jsou vklady ručeny do výše sto tisíc euro, raději koupit státní dluhopisy, navíc státu, jehož velikost a ekonomika funguje. Německo je opět vyhledávaným bezpečným přístavem.

Neznamená to automaticky, že výnosy všech druhů německých dluhopisů jsou nulové. Desetileté SD nesou do splatnosti v tomto okamžiku zhruba jedno procento. Platí však, že jejich výnosy jsou prakticky na historických minimech. Reagují tedy stejným způsobem.

Co z toho plyne pro našince?

Asi tolik, že prostředí nízkých úrokových sazeb eurozóny pravděpodobně ještě nějakou dobou, nějaký ten rok, vydrží. To dílem ovlivňuje i pohled české centrální banky a nízké úrokové sazby v Česku mohou dávat příležitost získat levnou půjčku.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

Další zprávy