Glosa: Manažerská loajalita v NWR

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 10. 2014 12:50
Manažeři-členové představenstva upsali v rámci aktuálně ukončeného procesu restrukturalizace dluhu společnosti více jak pět milionů nových akcií.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Manažeři-členové představenstva NWR upsali v rámci aktuálně ukončeného procesu restrukturalizace dluhu společnosti více jak pět milionů nových akcií. Participace vrcholného managementu v takových okamžicích bývá interpretována jako známka důvěry v budoucnost společnosti. Je zmíněných pět milionů akcií v tomto kontextu hodně, nebo málo?

Pět milionů akcií zní poměrně bombasticky. Upisovací cena však byla pouhých 0,023457891 eura za jednu akcii, tedy 2,35 eurocentu. Manažeři nakupovali tudíž v řádu desítek tisíc eur, a to jen několika málo, viz tabulka.

Posoudit, jak velký díl je to v poměru k jejich soukromému majetku, nelze. Můžeme však porovnat hodnotu individuálního úpisu akcií s objemem peněz, které vydělal ten který manažer v NWR v roce 2013.

Zde je třeba rozdělit upisovatele na skupinu nevýkonných ředitelů, kteří participují jen na strategických otázkách, ale neúčastní se každodenního řízení společnosti. Takových byla naprostá většina. Jejich účast lze vyjádřit jako deseti- až dvacetiprocentní podíl z ročního hrubého příjmu z NWR nebo jako jeden až dva průměrné měsíční příjmy z téhož zdroje.

Jediným „plnohodnotným“ manažerem v seznamu upisovatelů je finanční ředitel Marek Jelínek. Odlišný a zákonitě vyšší systém odměn, jak tomu u výkonných manažerů bývá, vede jakoby k menším poměrovým číslům.

Těžko stanovit kritérium, které by oddělovalo dostatečnou a nedostatečnou míru loajality představitelů firmy z pohledu takto investovaných prostředků. V každém případě se dá snad konstatovat, že osobní účast těchto manažerů je patrně nezruinuje a neznamená, že by přespříliš riskovali. Koneckonců manažerské odměny jsou velkorysé, i když je společnost ve ztrátě a krátí věřitele.

Doplňme, že z desetičlenného představenstva upsalo akcie šest členů, nepočítaje Zdeňka Bakalu, jehož vlastnická účast v NWR se odehrává prostřednictvím společnosti CERCL Holdings.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy