Glosa: Kde jsou čísla, pane Draghi?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 10. 2014 17:28
Z výsledků měnového jednání ECB zůstal rozpačitý dojem.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky (ECB), zabrnkal včera novinářům, investorům i blogerům sledujícím v Neapoli výsledky měnového jednání ECB na nervy. Ani tisková zpráva ani navazující tisková konference nenabídly nová čísla, zejména ne to hlavní, kolik je ochotna centrální banka do evropské ekonomiky napumpovat.

Navíc zveřejnění technických podrobností k samotnému způsobu nákupu dluhopisů a aktiv si ponechala ECB až po tiskové konferenci, takže dotazy k nim nemohly padnout. Nutno říci, že ani tam hledaná čísla nebyla. Zkrátka velmi neobvyklý průběh.

Abychom byli spravedliví, jsou zde dva až tři významné závěry. ECB v každém případě začne s programy nákupu zajištěných dluhopisů a aktiv již tento měsíc. Bilance Evropské centrální banky tedy může opět růst (viz graf) a to budou peníze, které mohou vplout do ekonomiky eurozóny. Pro Řecko a Kypr je pak dobrou zprávou, že se s nimi v tomto procesu počítá.

Nicméně tím, že nebyly uvedeny konkrétní sumy a jejich časový sled, zůstal dojem z ECB rozpačitý. Dokonce se může zdát, že ECB je na konci svých možností. Nelze totiž vyvrátit pochybnosti, že nástroje, které ECB používá, na takový cíl nestačí. Např. trh cenných papírů zajištěných aktivy (ABS) je velmi nelikvidní a docela malý. Jak se tedy např. tímto kanálem mohou peníze dostat do ekonomiky?

A zůstávají ještě další „traumata“, která komplikují účinnost kroků ECB, např.:

  • trvá rozpor mezi tlakem ECB na komerční banky, aby více půjčovaly, a současným utahováním regulatorních šroubů, když je vyžadováno udržení kvality bankovních rozvah
  • nákupy státních dluhopisů nepřicházejí v úvahu, narážejí na odpor Německa (legislativně nepřípustné)
  • zůstává zatím jen volání po nutných strukturálních změnách v evropských ekonomikách, vůle vlád je slabá
  • jsou zde obecné pochybnosti o tom, zda nástroje, které zafungovaly v USA a snad zafungují v Japonsku, mohou být účinné v ekonomicky nehomogenní osmnáctce evropských zemí platících eurem.Nabízí se tak závěr, že postup ECB není bez určitých rysů „zoufalství“. Je totiž ještě jeden málo příznivý faktor. V Evropě si podniky většinou půjčují u bank (až z 80%). Pokusy o zlepšení jejich přístupu k financím tím, že se sníží výnosy na dluhopisovém trhu, což bývá podstatný cíl všech kvantitativních uvolňování, se v Evropě mohou minout účinkem.

    V každém případě v příštích létech budeme moci ověřit v praxi, zda tyto úvahy a obavy byly zbytečné.

    Petr Hlinomaz

 
 

Právě se děje

před 3 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy