Glosa: Kde jsou čísla, pane Draghi?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 10. 2014 17:28
Z výsledků měnového jednání ECB zůstal rozpačitý dojem.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky (ECB), zabrnkal včera novinářům, investorům i blogerům sledujícím v Neapoli výsledky měnového jednání ECB na nervy. Ani tisková zpráva ani navazující tisková konference nenabídly nová čísla, zejména ne to hlavní, kolik je ochotna centrální banka do evropské ekonomiky napumpovat.

Navíc zveřejnění technických podrobností k samotnému způsobu nákupu dluhopisů a aktiv si ponechala ECB až po tiskové konferenci, takže dotazy k nim nemohly padnout. Nutno říci, že ani tam hledaná čísla nebyla. Zkrátka velmi neobvyklý průběh.

Abychom byli spravedliví, jsou zde dva až tři významné závěry. ECB v každém případě začne s programy nákupu zajištěných dluhopisů a aktiv již tento měsíc. Bilance Evropské centrální banky tedy může opět růst (viz graf) a to budou peníze, které mohou vplout do ekonomiky eurozóny. Pro Řecko a Kypr je pak dobrou zprávou, že se s nimi v tomto procesu počítá.

Nicméně tím, že nebyly uvedeny konkrétní sumy a jejich časový sled, zůstal dojem z ECB rozpačitý. Dokonce se může zdát, že ECB je na konci svých možností. Nelze totiž vyvrátit pochybnosti, že nástroje, které ECB používá, na takový cíl nestačí. Např. trh cenných papírů zajištěných aktivy (ABS) je velmi nelikvidní a docela malý. Jak se tedy např. tímto kanálem mohou peníze dostat do ekonomiky?

A zůstávají ještě další „traumata“, která komplikují účinnost kroků ECB, např.:

  • trvá rozpor mezi tlakem ECB na komerční banky, aby více půjčovaly, a současným utahováním regulatorních šroubů, když je vyžadováno udržení kvality bankovních rozvah
  • nákupy státních dluhopisů nepřicházejí v úvahu, narážejí na odpor Německa (legislativně nepřípustné)
  • zůstává zatím jen volání po nutných strukturálních změnách v evropských ekonomikách, vůle vlád je slabá
  • jsou zde obecné pochybnosti o tom, zda nástroje, které zafungovaly v USA a snad zafungují v Japonsku, mohou být účinné v ekonomicky nehomogenní osmnáctce evropských zemí platících eurem.Nabízí se tak závěr, že postup ECB není bez určitých rysů „zoufalství“. Je totiž ještě jeden málo příznivý faktor. V Evropě si podniky většinou půjčují u bank (až z 80%). Pokusy o zlepšení jejich přístupu k financím tím, že se sníží výnosy na dluhopisovém trhu, což bývá podstatný cíl všech kvantitativních uvolňování, se v Evropě mohou minout účinkem.

    V každém případě v příštích létech budeme moci ověřit v praxi, zda tyto úvahy a obavy byly zbytečné.

    Petr Hlinomaz

 
 

Právě se děje

před 4 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy