Glosa: Je čas na zlato? Ne, na dolar

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 9. 2014 9:02
Tradiční komodita, se kterou zlato sdílí podobný cenový pohyb, ropa, neroste a nedává tak důvod ani zlatu.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Cena zlata klesla v letních měsících tohoto roku pod 1300 dolarů za troyskou unci a zdá se, že směřuje k minimům ze začátku roku. Možná bychom již na minimech byli, nebýt ukrajinské krize. Blíží se tedy čas zlato opět nakupovat? Zatím asi ne, spíše bychom si měli posvítit na dolar.

Co schází zlatu

Jsou to zhruba tři faktory typicky ovlivňující cenu zlata:

  • na trzích není tak velká nervozita, či jinak řečeno averze k riziku. Finanční trhy se i přes turbulence vnesené konfliktem na Ukrajině nebo v Gaze cítí poměrně bezpečně. Jsou ukolébány určitým zlepšením globálního ekonomického růstu a podporou centrálních bank.
  • tradiční komodita, se kterou zlato sdílí podobný cenový pohyb, ropa, neroste a nedává tak důvod ani zlatu. Poměrně zřetelně je to vidět na grafu nahoře. Po dobu více let zůstává poměr ceny zlata a ceny ropy prakticky konstantní na pozadí jinak velkých cenových výkyvů obou těchto komodit.
  • ani dolar nijak neoslabuje a oslabovat se nechystá, což jinak obvykle působí ve prospěch růstu zlata (viz další graf v tomto vydání).Přesto může zlato svou současnou cenou lákat kupce, zvláště porovnají-li ji s maximy kolem 1800 dolarů za troyskou unci, kam se vyšplhala v polovině roku 2011 účinkem vyvrcholení evropské dluhové krize. Pokud chuť ani prostředky k nákupu zlata nechybí, je lépe sáhnout po zlatých mincích, jejichž cenu časem zvyšuje i sběratelská hodnota.

    Dolar je na vzestupu

    Lze uvést dva argumenty pro další posilování dolaru:

  • blíží se konec nízkých úrokových sazeb v USA. Ekonomické prostředí ve Spojených státech (ekonomický růst, nezaměstnanost) se krůček po krůčku zlepšují a centrální banky reálně uvažuje o prvním drobném zvýšení úrokových sazeb od poloviny roku 2006. Vyšší úrokové sazby v USA mohou znamenat vyšší výnosy amerických finančních instrumentů a vyšší atraktivitu pro investory. Poptávka po dolaru může proto vzrůstat.
  • naopak nízké evropské úrokové sazby a tištění peněz v Evropě budou ještě dlouho vytvářet tlak na pokles kurzu eura vůči jiným měnám, což dříve zmíněnému zájmu o dolar bránit nebude.Dolarové investice mohou mít tedy pro Evropana pořád vábivou vůni.

    Petr Hlinomaz

  •  
     

    Právě se děje

    Další zprávy