Francouzský miliardář začne půjčovat Londýňanům elektromobily

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 3. 2014 16:52
Vincent Bolloré už provozuje „zelenou“ půjčovnu ve Francii, do elektromobilů v Londýně investuje 120 milionů eur.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Francouzský podnikatel Vincent Bolloré chce v britské metropoli vybudovat síť samoobslužných půjčoven elektromobilů Bluecar, která bude během několika let zahrnovat na tři tisíce aut. Zájemci si je budou moci vypůjčit za poplatek 10 liber (zhruba 330 korun) na hodinu.

Do města nad Temží chce Bolloré přenést zkušenosti z Paříže, kde podobný systém funguje již od roku 2011. Miliardářův koncern nesoucí jeho jméno tehdy začal provozovat půjčovnu „zelených“ vozů nazvanou Autolib.

Investice se brzy vrátí

Bolloré chce novou službu spustit co nejdříve. „Během následujících dvanácti měsíců budeme mít naše první bluecar v Londýně,“ citovala Bollorého agentura AFP. Jeho vozový park v britském hlavním městě bude nejprve zahrnovat sto aut, která na silnice vyjedou už příští rok. Během pár let ale jejich počet postupně naroste až na tři tisíce.

I proto teď Bolloré jedná s francouzskou automobilkou Renault, se kterou chce spolupracovat na vylepšení svých elektromobilů Bluecar.

Do projektu samoobslužných půjčoven v Londýně chce přitom investovat celkem na 120 milionů eur, tedy zhruba 3,3 miliardy korun. Očekává se, že by se mu vložené peníze mohly vrátit během šesti až sedmi let. Miliardář je ale v tomto ohledu mnohem optimističtější a uvádí, že finance bude mít zpět „za tři a půl roku, stejně jako v Paříži“. Nová služba si vyžádá i navýšení počtu dobíjecích stanic. Nyní jich je v londýnských ulicích na 1400, do roku 2018 by ale jejich počet měl narůst na šest tisíc. Jak k tomu podotkl list Guardian, tyto stanice až doposud využíval jen málokdo.

Bolloré tvrdí, že díky jeho půjčovně nebudou londýnské ulice tolik trápit dopravní zácpy a prospěje to i životnímu prostředí. „Ze znečištění se stává noční můra… Je tolik měst, kde kvůli tomu nemůžete vyjít ani ven,“ upozornil Francouz.

Elektromobily nejen v Paříži

Skupina Bolloré už ve Francii provozuje službu Autolib. Díky ní mohou Pařížané využít na dva tisíce elektromobilů značky Bluecar. Minulý rok firma rozšířila své služby i do dalších francouzských měst, například do Lyonu a Bordeaux. Roční „předplatné“ služeb Autolib stojí 120 eur, tedy 3280 korun. Půlhodinové využití elektromobilu pak vyjde na 5,5 eura.

Bolloré chce se službou uspět i za oceánem. Letos by podobná půjčovna měla začít fungovat v americkém Indianapolis, kde budou mít lidé k dispozici 500 vozidel a tisícovku nabíjecích stanic.

„Zelené“ automobily budou v budoucnu brázdit i ulice čínských měst. Francouzský miliardář zřejmě brzy oznámí dohodu o otevření půjčovny elektromobilů v jednom z velkých čínských měst, píše ekonomický server Les Echos.

Impérium Bolloré bylo založeno ve dvacátých letech 19. století. Malý podnik se tehdy soustředil na výrobu papíru, který se používal na cigarety i při tisku biblí. Na začátku 80. let minulého století ho převzal Vincent Bolloré a rozšířil jeho aktivity do oblasti bankovnictví i logistiky. Má také podíly v zábavní a telekomunikační skupině Vivendi či reklamní agentuře Havas. Sám Vincent Bolloré je teď 13. nejbohatším člověkem ve Francii, časopis Forbes jeho jmění odhadl na 7,4 miliardy eur.

Simone Radačičová

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy