Francouzská tajná služba vraždícího střelce sledovala. Ale nevěděla o něm dost

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 3. 2012 14:50
Až ve středu vyšlo najevo, že Merah byl v roce 2007 (v pouhých devatenácti letech) zatčen afghánskou policií v Kandaháru. Prokázali mu, že kladl na silnici nálože, a dostal tříleté vězení.
Foto: Tomáš Kunc

Rekonstrukce - Pomohly e-maily jedné z obětí. Právě ty navedly francouzskou policii na stopu motocyklového střelce Mohammeda Meraha, který zavraždil během osmi dnů sedm lidí.

Kriminalisté zjistili, že zavražděný voják Imad Ibn Ziaten prodával na internetu motocykl. V inzerátu mimo jiné uvedl, že slouží v armádě. Střelec se mu ozval a dali si schůzku. Na ní byl voják, mimochodem muslim alžírského původu stejně jako Merah, zastřelen.

Čtyřiadvacetiletý terorista povraždil celkem sedm lidí: tři vojáky, kteří sloužili v Afghánistánu (včetně dvou muslimů alžírského původu), a před židovskou školou tři děti a učitele. Jde o první takový případ ve francouzské alžírské komunitě od roku 1994, kdy Chálid Kilkal pokládal bomby do metra a na železnici, než ho policisté zastřelili na útěku v lese u Lyonu.

Další stopou bylo zjištění, že Merah si po prvních dvou útocích přestříkal v garáži v Toulouse svůj motocykl Yamaha T-MAX.

Následovalo svědectví majitele prodejny motocyklů v Toulouse, který si pamatoval neobvyklou žádost mladého muže. Chtěl vědět, jak se ze stroje sundá zařízení umožňující motocykl lokalizovat, pokud ho někdo ukradne. Prodejce byl schopen Meraha popsat.

Když pro něj ráno příslušníci speciální zásahové jednotky RAID přišli, křičel na ně z okna dolů „Vidím vás!“. A začal střílet.

Podle sousedů se s nikým v domě moc nepřátelil ani na sebe nijak neupozorňoval.

Věděla však o něm francouzská tajná služba. Podle ministra vnitra Clauda Guéanta jej sledovali několik let od chvíle, kdy se vrátil z Afghánistánu a Pákistánu. Údajně byl veden na seznamu nebezpečných islamistů, ale nejevil žádné známky přípravy útoků.

Zdá se, že ho francouzské bezpečnostní složky dost podcenily a zřejmě nevěnovaly pozornost informacím, které svědčily o opaku. Je také s podivem, jak dokázal shromáždit tak velké množství zbraní, přestože byl sledován.

Až ve středu vyšlo najevo, že Merah byl v roce 2007 (v pouhých devatenácti letech) zatčen afghánskou policií v Kandaháru. Prokázali mu, že kladl na silnici nálože, a dostal tříleté vězení.

Z cely se dostal ale už o rok později, kdy na káznici úspěšně zaútočilo komando Tálibánu, které většinu vězňů osvobodilo. Sdělil to ředitel kandahárské věznice s tím, že tajné služby na Západě – neřekl přesně které – byly o aktivitách i zadržení Meraha informovány.

Dále se ukazuje, že na afghánsko-pákistánském pomezí podstoupil výcvik v táborech patřících skupině veterána z války proti Sovětům v osmdesátých letech Džaláluddína Hakkáního. To je jeden z nejfanatičtějších bojovníků, který se v devadesátých letech spojil s Al-Káidou a dnes jeho síť provádí útoky v Afghánistánu i Pákistánu. Hakkání už přes třicet let neustále bojuje a nedostali ho Sověti, Američané ani nikdo jiný. Vražedná série v Toulouse a okolí ukazuje, že tento region, který nemá pod kontrolou ani afghánská, ani pákistánská vláda, zůstane velkým problémem a semeništěm teroristů.

S Afghánistánem zůstával mladý Francouz alžírského původu spojen i po návratu domů. Byl členem skupiny Les Cavaliers De La Fierté, která do letošního ledna, než byla zakázána, rekrutovala mladé francouzské muslimy pro válku v Afghánistánu. Na straně Tálibánu a Al-Káidy, samozřejmě. Zatímco střelba před židovskou školou byla motivována nenávistí k Židům kvůli Izraeli, vražda muslimských vojáků ve francouzských uniformách sloužících v Afghánistánu je patrně jakousi odplatou za zradu.

 

Právě se děje

Další zprávy