Firmě napojené na Janouška zaplatil IKEM za čtyři roky 1,22 miliardy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 7. 2014 19:33
Po čtyřech letech končí jedna z nejpodezřelejších smluv v českém zdravotnictví.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Po čtyřech letech končí jedna z nejpodezřelejších smluv v českém zdravotnictví. Zakázku na nákup veškerého zdravotnického materiálu pro pražskou kliniku IKEM získala v roce 2010 čerstvě založená firma Kardio Port. Společnost bez zkušeností, bez zaměstnanců a s utajenými vlastníky. A podle policie navíc napojená na Romana Janouška.

Jak nyní zjistily Insider a HN, nemocnice neprůhledné firmě, která fungovala jen jako překupník, zaplatila celkem 1,22 miliardy korun.

IKEM teď hledá nové dodavatele srdečních chlopní, kardiostimulátorů nebo chirurgického šití. Nebude už ale nakupovat vše v jednom balíku jako od Kardio Portu. Namísto toho vypisuje několik menších soutěží. „Tak aby se mohlo přihlásit neomezené a co největší množství uchazečů,“ řekla mluvčí kliniky Veronika Velcová.

Firma-schránka jako překupník

Právě tím, že IKEM před čtyřmi lety vypsal jen jednu obří zakázku, otevřela se cesta neznámé firmě Kardio Port. Vítěz soutěže měl totiž dodávat nejen zdravotnický materiál, ale i některé vybrané nesouvisející věci, třeba software. Zavedené zdravotnické společnosti tak z tendru vypadly a zbyl jediný uchazeč – prázdná schránka Kardio Port. Ta nejdřív zboží sama nakoupila, například od známého světového výrobce B. Braun, a pak ho s přirážkou prodala do IKEM.

„Ta zakázka byla skutečně prapodivná – hlavně proto, že dotyčná firma vznikla ad hoc a nikdo nevěděl, kdo za ní stojí,“ říká bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který i kvůli této soutěži v roce 2011 odvolal ředitele kliniky Jana Malého. Heger také státním nemocnicím nařídil, aby už takto ve velkém nikdy nenakupovaly. Současný šéf IKEM Aleš Herman proto vyhlásil osm menších zakázek. Navíc už ne na čtyři, ale jen na dva roky. „V současné době probíhá vyhodnocování přihlášek,“ potvrdila mluvčí nemocnice Velcová.

Porovnat ovšem, jestli klinika přes Kardio Port nenakupovala materiál zbytečně draho, stále není možné. Když HN před čtyřmi lety případ otevřely, IKEM sice smlouvu zveřejnil, údaje, co nakupuje a za kolik, ale pečlivě začernil. S vysvětlením, že jde o obchodní tajemství. Později ředitel Herman pouze oznámil, že se mu po tvrdých jednáních podařilo s Kardio Portem dohodnout slevu 62 milionů korun ročně. Smlouva byla navíc napsána tak, že i kdyby ji nemocnice vypověděla, i nadále by musela nakupovat od Kardio Portu.

Všechno je obchodní tajemství

Podle znění zakázky mohla klinika nakoupit materiál až za 1,8 miliardy, IKEM ale nejenže nechtěl ukázat kompletní smlouvy, odmítal sdělit i to, kolik vlastně Kardio Portu zaplatil. Celkový účet po doběhnutí smlouvy také nemocnice prohlásila za obchodní tajemství.

„Vůbec nechápu, jak taková konstrukce může někoho napadnout. Je to informace o veřejných penězích a ta se prostě musí poskytnout,“ diví se advokát a bývalý náměstek ministra spravedlnosti František Korbel z kanceláře Havel, Holásek & Partners. „Zákon výslovně stanoví povinnost uveřejnit skutečně uhrazenou cenu,“ potvrzuje i Veronika Vároši z ministerstva pro místní rozvoj, které odpovídá za zákon o veřejných zakázkách.

Teprve na zásah nadřízeného ministerstva zdravotnictví IKEM uvedl, že Kardio Portu odešlo dohromady 1,223 miliardy korun. Stále však není jasné, u koho skončily.

Nepřímé stopy vedou k Romanu Janouškovi. Ve vedení Kardio Portu seděli jeho přátelé a obchodní partneři Luboš Pašek a Petr Ullrich. Firma sice oficiálně sídlila v Kladně, poštu z kliniky si však nechávala posílat do pražské Galerie Myšák – Janouškovy oficiální úřadovny, kde sousedí jeho kanceláře s Paškovými. Skryté akcionáře na valných hromadách zastupoval jen najatý advokát. „Nemám ani promile pochybnosti, že bychom něco udělali nekale nebo nenormálně,“ tvrdil od začátku Pašek.

Pochybnosti zato měli loni policisté při známém zásahu, kdy zatkli nejen bývalé poslance ODS a Janu Nagyovou-Nečasovou. Pátrali ale také po dokumentech k zakázkám, na něž měl Janoušek údajně vliv. Byli přitom i v kladenské kanceláři Kardio Portu. A podnikatel Pašek se také později dokonce přihlásil k části zlata, které policisté odvezli z bezpečnostních sejfů.

Vojtěch Blažek

 

Právě se děje

Další zprávy