Objev dne – Když Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo letos na jaře unikátní data o firmách využívajících prostředí daňových rájů, česká jména se v nich neobjevila.
Deníku Insider se však podařilo českou stopu vypátrat. Čtrnáct lidí, které ICIJ během společného pátrání s britským deníkem Guardian označilo za „sham directors“ – tedy jednatele, kteří kryjí skutečné majitele firem –, má vazby také na společnosti z České republiky.
Služby pana Calderbanka
Patří mezi ně mimo jiné jedna z největších tuzemských agentur zabývajících se vymáháním pohledávek – M.B.A. Finance. Jejím většinovým vlastníkem je britská firma M.B.A. Empire a jednatelem této společnosti byl až do dubna loňského roku jeden z lidí na seznamu Guardianu, Damian James Calderbank.
Tento muž oficiálně sídlící v jednom z bytů mrakodrapu v Dubaji působil podle zjištění ICIJ ve více než 700 firmách ve čtyřech státech. Nejde o nelegální jednání, ale britští novináři Calderbanka zařadili na seznam jmen, která figurovala ve více než 21 tisících firmách a za své krycí služby si nechávají platit.
Výše jmenovaná česká inkasní firma vymáhá v Česku podle zjištění Insideru desetimilionové pohledávky například polostátnímu ČEZu, zároveň odkupovala pohledávky dopravních podniků ve třech krajských městech. Vzhledem k tomu, že jde o zakázky zadávané veřejným sektorem, by bylo dobré vědět, kdo ji skutečně vlastní. Angažmá pana Calderbanka však tuto pravdu kryje, a tak nelze vyloučit, že majitelem M.B.A. Finance je nějaký český politik či někdo jiný z instituce, od které společnost zakázky získává.
Občan GB
K této možnosti lze přidat jeden fakt: v době, kdy většinový podíl M.B.A. Finance získal anonymní vlastník skrytý za britskou společností, začala firma získávat zakázky na odkup pohledávek dopravních podniků v českých městech.
Zástupci firmy přesto angažmá veřejné osoby ve firmě vylučují, ale odmítají sdělit, kdo většinovým vlastníkem M.B.A. Finance ve skutečnosti je. „Mohu jen říci, že vlastníkem je občan Velké Británie,“ vzkázal jednatel společnosti Kamil Kavka. Jeho slova nelze doložit, v britském rejstříku je totiž vlastník schován za anonymní akcie.
Ozřejmit situaci nepomohli ani dva čeští minoritní vlastníci. V sídle firmy na ně odmítli předat přímější kontakt, na vzkazy zanechané na firemní centrále celé týdny nikdo nezareagoval. „Expandují do jiných zemí, to je vytěžuje a nejsou ochotni vystupovat veřejně,“ vysvětluje jednatel Kavka.
Sám odkrýt vlastnické poměry také odmítl. „Jestli je vlastníkem Petr, nebo Pavel, pro mě není nic zásadního,“ uvedl. „Pro mě je důležitější to, zda firma dělá svoji práci správně.“
Cíl: Zachovat reputaci
Pohled do veřejně přístupného obchodního rejstříku říká, že společnost M.B.A. Finance působí v Česku od roku 2005. Tři roky ji společně vlastnili pouze Jiří Petr z Krnova a Luboš Žovinec z Prahy.
Zatímco Jiří Petr podle rejstříku figuroval dosud pouze v této firmě, Luboš Žovinec má bohatší podnikatelskou minulost. Ovládal mimo jiné šest firem s bývalým poradcem a přítelem expremiéra Mirka Topolánka Jaroslavem Veverkou.
V roce 2008 majitelé většinový podíl převedli na čerstvě založenou britskou společnost Venture Investments a ta se později přejmenovala na už zmíněnou M.B.A. Empire, jejímž jednatelem je už zmíněný pan Calderbank.
Británie sice není přímo počítána mezi daňové ráje, její pravidla však umožňují majitele společností důkladně skrýt. Jak je patrné z dokumentů britského rejstříku, které deník Insider získal, v kolonce „shareholders“ (akcionáři) je místo konkrétního jména majitele uvedeno pouze „bearer“ (doručitel). Jde o obdobu českých anonymních akcií. Těch má firma sto, v celkové hodnotě 100 liber. Z účetní rozvahy z roku 2012 vyplývá, že majetek společnosti činil pouhých tisíc liber.
„Je to struktura, kterou si zvolil většinový vlastník, a my to můžeme pouze akceptovat a ubezpečovat o tom, že to není nic nezákonného,“ reagoval na způsob vlastnictví jednatel M.B.A. Finance Kamil Kavka. „Našim klientům jde o jinou věc: aby byly jejich pohledávky obslouženy v maximální kvalitě a aby si oni zachovali reputaci. To se snažíme plnit.“
Tři londýnské adresy
Další pátrání po vlastnících M.B.A. Finance ukazuje, že na adrese, kde firma byla až do letošního června podle britského rejstříku v Londýně registrována, nebylo možné cedulku s jejím jménem nalézt. Byl zde pouze patrný nápis The Company Shop a BC Business Centrum s upozorněním, že „Offshore companies are our specialities“ (Offshorové společnosti jsou naše specialita).
Po názvu firmy nebylo stopy ani na další londýnské adrese, kterou měla firma až do konce letošního srpna zapsanou v českém obchodním rejstříku.
Podle jednatele Kavky získala společnost přidělenou adresu zprostředkovatelem, který do firmy při jejím vzniku zároveň dosadil jednatele.
Během příprav tohoto článku se pak firma přemístila na další londýnskou adresu, ani tady ale není podle informací našeho deníku dohledatelná – chybí cedulka s jejím jménem a ochranka objektu říká, že o společnosti tohoto jména nikdy neslyšela.
Zároveň došlo ke změnám i v české dceři – M.B.A. Finance. Oba dosavadní minoritní vlastníci Žovinec a Petr prodali letos v červenci každý za v přepočtu 12,3 milionu korun své podíly právě M.B.A. Empire. Ta tak nyní vlastní celou společnost a také pana Calderbanka už nově vystřídali v roli jednatele jiní lidé.
Zakázky z veřejných peněz
Vraťme se však o několik let zpět, neboť je to důležité k vysvětlení, proč by nás měl vlastník výše uvedených firem tak zajímat.
Jde o to, že poté, co většinový podíl M.B.A. Finance získal anonymní vlastník skrytý za britskou společností, prodal této firmě podle zjištění Insideru v letech 2008–2010 Dopravní podnik v Ostravě 14 300 pohledávek za neuhrazené jízdné pouze na základě poptávkového řízení.
Přes čtyři tisíce pohledávek pak získala firma v letech 2009 a 2010 od Dopravního podniku Brno. Tady už získala zakázku na základě výběrového řízení.
Pohledávky dopravních podniků skoupila tato společnost také v Jihlavě. Zde však radnice odmítla upřesnit, kdy a kolik pohledávek bylo firmě odprodáno.
A před třemi lety získala M.B.A. Finance zakázku také od polostátního gigantu ČEZ. Smlouvu na vymáhání pohledávek má uzavřenu na dobu neurčitou.
Kolik pohledávek přesně bylo firmě předáno k vymáhání, ČEZ nesdělil. Stejně jako částku, již za to M.B.A. Finance inkasuje.
„Jde o několik tisíc obchodních partnerů, celkem v řádu několika desítek milionů korun,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Odměna je maximálně několik procent z vymožené částky.“
Proč? V ČEZ ctí zákon
Při pátrání zjišťujeme, že zakázku firma vysoutěžila ještě s dalšími třemi společnostmi, mezi nimiž je například i Credit Management. Jeho vlastníci jsou také skryti, a jak už dříve deník Insider uvedl, anonymními akciemi této firmy se dvakrát na valných hromadách prokázal současný prezidentský kancléř Vratislav Mynář.
Proč polostátní firma nechává vydělávat firmy s vlastnickou strukturou, u níž se lze těžko dopátrat pravého majitele, vysvětluje mluvčí Kříž standardní formulací. „Musíme se pohybovat v rámci zákona a ze zákona nemůžeme dát do výběrových řízení takovouto podmínku.“
Firma M.B.A. Finance přitom není členem Asociace inkasních agentur. „Praktiky této společnosti, se kterými se na trhu setkáváme, často neodpovídají našemu Etickému kodexu, který musí všichni členové AIA dodržovat,“ komentoval tento fakt prezident Asociace Vladimír Gazárek.
Podle jednatele firmy je však důvodem nezačlenění do asociace skutečnost, že se její aktivity „zcela nepřekrývají.“
Eliška Bártová
Podrobnější informace o Damianu Jamesi Calderbankovi najdete v následujícím článku.