Evropská komise: Čechům nastává kritický rok

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 3. 2013 14:36
Pracovní produktivita poklesla loni nejvíce v Česku, Lucembursku a Maďarsku. Údaje Evropské komise vysvětlují loňský pokles tuzemské ekonomiky a varují před tím, že bude pokračovat. Analýza Petra Holuba.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Pracovní produktivita poklesla loni nejvíce v Česku, Lucembursku a Maďarsku. Údaje Evropské komise vysvětlují loňský pokles tuzemské ekonomiky a varují před tím, že bude pokračovat.

Obrat ve Španělsku a Řecku

Jedině zvýšením produktivity může Evropa překonat důsledky finanční krize, resp. svůj dosavadní život nad poměry. Tento úkol se daří podle studie "Evropská ekonomická předpověď – zima 2013" plnit všem zemím, které se v letech 2008 a 2009 propadly nejhlouběji. Nejrychleji loni vyrostla výkonnost pracovníků ve Španělsku, Bulharsku, Lotyšsku a Řecku.

Tyto země spolu s Irskem nastavily na pracovním trhu nejtvrdší režim. Propouštěly zaměstnance v nejméně výkonných provozech, a připustily tak zvýšení nezaměstnanosti o víc než deset procent.

Španělskému vzoru se blíží i další země, včetně Dánska, Portugalska a Kypru.

Recept bohatých

Opačný přístup vyznávají bohaté země se silným sociálním státem. Německo během krize zvýšilo zaměstnanost o tři procenta a připustilo tak, že produktivita v uplynulých pěti letech stagnovala. Ekonomice však pomohla vyšší zaměstnanost stejně jako produktivita.

Stejně postupovali a jen o něco horší výsledek zaznamenali Rakušané, Belgičané, Britové a Finové. Ještě úspěšnější bylo Švédsko, vedle Polska jediná země, která dokázala v uplynulých pěti letech zvýšit zároveň produktivitu i zaměstnanost.

Některé země riskují zvýšenou ochranou pracovních míst stejné problémy, do jakých se dostalo Španělsko a další středomořské země. Typickým příkladem jsou Maďaři, které nechuť propouštět loni přivedla k nejhlubšímu propadu produktivity v Evropě. Obdobné potíže budou muset řešit Lucemburčané, Italové a Slovinci.

Sázka nevyšla

Česko se loni nejvíc přiblížilo k maďarskému vzoru. Pokles produktivity o 1,3 procenta patřil k největším, protože se během roku ve větší míře nepropouštělo.

Tuzemská bilance je přesto něčím speciální. Evropská unie se dělí na dvě poloviny. Dvanáct zemí vsadilo od počátku krize na růst produktivity i za cenu propouštění a tuto drsnou strategii potvrdily i v minulém roce. Po letech váhání se k nim přidalo Řecko, kde se začalo ve větší míře propouštět teprve loni.

Čtrnáct států chce udržet zaměstnanost i s tím rizikem, že se produktivita sníží. Loni se ukázalo, že si to stále ještě mohou dovolit.

Česko zůstalo někde mezi těmito dvěma kategoriemi. Jako exportní země vsadilo na vyšší produktivitu, a právě z toho důvodu připustilo v prvních krizových letech relativně velké propouštění. Loni se tato strategie zadrhla, jak svědčí významný pokles produktivity.

Chvíle rozhodnutí

Nižší produktivitu přitom nezpůsobilo zvýšení mezd. „Konkurenceschopnost měřená náklady na pracovní sílu se v roce 2012 snižovala, protože při současném ekonomickém zpomalení měli zaměstnavatelé sklony omezovat výkony,“ vysvětlují experti Evropské komise. Firmy tedy neztratily naději na blízké oživení v Německu a snaží se zachovat stávající pracovní místa.

Až optimismus ztratí, může nastat druhé kolo propouštění. „Pokud se oživení zpozdí a nálada se změní, nezaměstnanost poroste rychleji, než se čekalo,“ potvrzuje studie Evropské komise.

Prozatím experti předvídají, že podíl lidí bez práce letos vzroste o 0,6 procenta.

Petr Holub

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy