Euro 2020 v Česku? Pelta už vyplňuje přihlášku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 8. 2013 13:42
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Myšlenka pražské olympiády padla, zato úvaha o fotbalovém Euru 2020 v Česku se začíná zhmotňovat. „O tu kandidaturu máme eminentní zájem,“ opakuje s oblibou Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

A vbrzku ho v této věci čeká první, byť víceméně formální krok. „Uzávěrka přihlášek vyjadřujících zájem jednotlivých národních asociací na spolupořádání turnaje Euro 2020 je 12. září,“ říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Definitivní zelenou k odeslání této přihlášky ještě musí dát výkonný výbor FAČR, jakási Peltova fotbalová vláda. „A ta by se měla sejít 3. září. Nemůžu mluvit za výkonný výbor nebo předjímat jeho rozhodnutí, ale předpokládám, že podání té přihlášky schválí,“ říká Řepka.

Ostatně za tuto přihlášku, jak se říká, nic nedáme. „Jde o formální vyjádření zájmu, kterým UEFA sdělíme, že by Česko o ten projekt mělo zájem,“ říká Petr Fousek, Řepkův předchůdce ve funkci generálního sekretáře. Ví, o čem mluví, osobně řídil úspěšnou kandidaturu na pořádání „malého“ Eura, určeného hráčům do 21 let, které Česko přivítá v roce 2015.

Euro 2020 bude naprosto speciální podnik, Platiniho vedení UEFA pro něj totiž schválilo mimořádný formát. Hrát by se mělo ve 13 různých zemích. Platí pravidlo, že minimální kapacita stadionů pro Euro musí činit 50 000 sedaček. Ale komise pro národní týmy, jejímž je Pelta členem, schválila i dvě výjimky.

„Podařilo se nám prosadit, že u dvou stadionů hostících Euro 2020 by stačila i kapacita 30 000 diváků,“ zdůrazňuje Pelta. A právě v tom vidí českou šanci na možnost turnaj spolupořádat. Zbývá „maličkost“: postavit někde v Česku ten třicetitisícový stadion.

Pelta v této souvislosti před časem zmínil možnost výstavby stadionu v Brně či přestavby pražského Edenu (nyní 20 000 míst). Ale nejvíc ze všeho se mu rozhodně líbí idea Národního stadionu na pražském Strahově.

V této lokalitě už začal čile obchodovat s nemovitostmi – pozemky, budovami i současným stadionem Evžena Rošického. To vše pořídil od Janstova ČSTV, nyní České unie sportu, za 128 milionů korun.

Na přestavbu polozříceného „Rošičáku“ na stadion pro Euro 2020 by ale byly potřeba přinejmenším tři miliardy korun.

Jednání se státem v této věci nebyla dosud úspěšná. Ministr financí Miroslav Kalousek o podobných projektech nechtěl ani slyšet, s Rusnokovým kabinetem, nyní už v demisi, asi nemělo a nemá valného smyslu takovou věc projednávat – ale brzy přijdou na řadu předčasné volby. A po nich už začne Peltovi „honička“.

Po předběžné přihlášce totiž bude muset nejpozději do 25. dubna 2014 odeslat na UEFA řádnou, oficiální kandidaturu. A ta už bude muset obsahovat jak konkrétní projekt stadionu, tak zejména záruky financování nejen stavby, ale celé případné akce.

Kdyby snad byla česká kandidatura úspěšná, sehrály by se na uvažovaném stadionu nejvýše tři zápasy turnaje.  Přičemž není jisté, že by Euro hrál i český výběr, zajistit pořadatelství třinácti pořadatelským zemím by asi nešlo. Ale rozšíření počtu účastníků turnaje dává naději v tom, že tou dobou už bude z kvalifikace postupovat zhruba polovina jejích účastníků.

Euro totiž bude hrávat 24 týmů a UEFA nyní čítá 54 členů, včetně nedávno přijatého nováčka z Gibraltaru. V období 1996–2012 se Eura pořádala se 16 účastníky, politika šéfa UEFA Michela Platiniho však směřuje na všech frontách k tomu, aby šanci sáhnout si na zlaté telátko dostávaly i menší národní asociace. To pak ovšem samozřejmě zvyšuje nároky na počet stadionů a infrastrukturu pořadatelské země či zemí.

V roce 2016 uspořádá první Euro s 24 účastníky Francie, kde vláda přispěla k výstavbě nových stadionů injekcí 1,7 miliardy eur.

O ročník 2020 mělo zájem Turecko, ale interes dalších zemí o pořadatelství povážlivě klesal. UEFA totiž požaduje pro semifinále a finále stadiony s kapacitou alespoň 70 000 míst, dalších deset stadionů padesátitisícových – a jak už jsme si řekli, pro zbývající dva povolila výjimku, že u nich stačí 30 000 sedaček.

Pro Německo či Anglii není při jejich vybavenosti problém pořádat takové turnaje na svých stadionech na požádání, Platiniho elektorát se ale generuje spíše v menších evropských asociacích. A revoluční myšlenka „rozhodit“ Euro 2020 pořadatelsky do třinácti zemí s tím tedy plně koresponduje.

Všeobecně se předpokládá, že semifinále a finále tohoto „panevropského“ turnaje uspořádá Turecko. Leda že by zemi půlměsíce bylo na stejný rok přiklepnuto i pořádání letních olympijských her.

Praha už svůj olympijský apetit ztratila, myšlenku Národního stadionu na Strahově však Pelta stále mocně rozdmýchává.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy