Euro 2020 v Česku? Pelta už vyplňuje přihlášku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 8. 2013 13:42
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Myšlenka pražské olympiády padla, zato úvaha o fotbalovém Euru 2020 v Česku se začíná zhmotňovat. „O tu kandidaturu máme eminentní zájem,“ opakuje s oblibou Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

A vbrzku ho v této věci čeká první, byť víceméně formální krok. „Uzávěrka přihlášek vyjadřujících zájem jednotlivých národních asociací na spolupořádání turnaje Euro 2020 je 12. září,“ říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Definitivní zelenou k odeslání této přihlášky ještě musí dát výkonný výbor FAČR, jakási Peltova fotbalová vláda. „A ta by se měla sejít 3. září. Nemůžu mluvit za výkonný výbor nebo předjímat jeho rozhodnutí, ale předpokládám, že podání té přihlášky schválí,“ říká Řepka.

Ostatně za tuto přihlášku, jak se říká, nic nedáme. „Jde o formální vyjádření zájmu, kterým UEFA sdělíme, že by Česko o ten projekt mělo zájem,“ říká Petr Fousek, Řepkův předchůdce ve funkci generálního sekretáře. Ví, o čem mluví, osobně řídil úspěšnou kandidaturu na pořádání „malého“ Eura, určeného hráčům do 21 let, které Česko přivítá v roce 2015.

Euro 2020 bude naprosto speciální podnik, Platiniho vedení UEFA pro něj totiž schválilo mimořádný formát. Hrát by se mělo ve 13 různých zemích. Platí pravidlo, že minimální kapacita stadionů pro Euro musí činit 50 000 sedaček. Ale komise pro národní týmy, jejímž je Pelta členem, schválila i dvě výjimky.

„Podařilo se nám prosadit, že u dvou stadionů hostících Euro 2020 by stačila i kapacita 30 000 diváků,“ zdůrazňuje Pelta. A právě v tom vidí českou šanci na možnost turnaj spolupořádat. Zbývá „maličkost“: postavit někde v Česku ten třicetitisícový stadion.

Pelta v této souvislosti před časem zmínil možnost výstavby stadionu v Brně či přestavby pražského Edenu (nyní 20 000 míst). Ale nejvíc ze všeho se mu rozhodně líbí idea Národního stadionu na pražském Strahově.

V této lokalitě už začal čile obchodovat s nemovitostmi – pozemky, budovami i současným stadionem Evžena Rošického. To vše pořídil od Janstova ČSTV, nyní České unie sportu, za 128 milionů korun.

Na přestavbu polozříceného „Rošičáku“ na stadion pro Euro 2020 by ale byly potřeba přinejmenším tři miliardy korun.

Jednání se státem v této věci nebyla dosud úspěšná. Ministr financí Miroslav Kalousek o podobných projektech nechtěl ani slyšet, s Rusnokovým kabinetem, nyní už v demisi, asi nemělo a nemá valného smyslu takovou věc projednávat – ale brzy přijdou na řadu předčasné volby. A po nich už začne Peltovi „honička“.

Po předběžné přihlášce totiž bude muset nejpozději do 25. dubna 2014 odeslat na UEFA řádnou, oficiální kandidaturu. A ta už bude muset obsahovat jak konkrétní projekt stadionu, tak zejména záruky financování nejen stavby, ale celé případné akce.

Kdyby snad byla česká kandidatura úspěšná, sehrály by se na uvažovaném stadionu nejvýše tři zápasy turnaje.  Přičemž není jisté, že by Euro hrál i český výběr, zajistit pořadatelství třinácti pořadatelským zemím by asi nešlo. Ale rozšíření počtu účastníků turnaje dává naději v tom, že tou dobou už bude z kvalifikace postupovat zhruba polovina jejích účastníků.

Euro totiž bude hrávat 24 týmů a UEFA nyní čítá 54 členů, včetně nedávno přijatého nováčka z Gibraltaru. V období 1996–2012 se Eura pořádala se 16 účastníky, politika šéfa UEFA Michela Platiniho však směřuje na všech frontách k tomu, aby šanci sáhnout si na zlaté telátko dostávaly i menší národní asociace. To pak ovšem samozřejmě zvyšuje nároky na počet stadionů a infrastrukturu pořadatelské země či zemí.

V roce 2016 uspořádá první Euro s 24 účastníky Francie, kde vláda přispěla k výstavbě nových stadionů injekcí 1,7 miliardy eur.

O ročník 2020 mělo zájem Turecko, ale interes dalších zemí o pořadatelství povážlivě klesal. UEFA totiž požaduje pro semifinále a finále stadiony s kapacitou alespoň 70 000 míst, dalších deset stadionů padesátitisícových – a jak už jsme si řekli, pro zbývající dva povolila výjimku, že u nich stačí 30 000 sedaček.

Pro Německo či Anglii není při jejich vybavenosti problém pořádat takové turnaje na svých stadionech na požádání, Platiniho elektorát se ale generuje spíše v menších evropských asociacích. A revoluční myšlenka „rozhodit“ Euro 2020 pořadatelsky do třinácti zemí s tím tedy plně koresponduje.

Všeobecně se předpokládá, že semifinále a finále tohoto „panevropského“ turnaje uspořádá Turecko. Leda že by zemi půlměsíce bylo na stejný rok přiklepnuto i pořádání letních olympijských her.

Praha už svůj olympijský apetit ztratila, myšlenku Národního stadionu na Strahově však Pelta stále mocně rozdmýchává.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy