Epilog

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 4. 2013 14:37
Sám „varšavský kat“ skončil v roce 1952 na šibenici ve Varšavě. Jeho zpráva se v roce 1945 dostala do rukou Američanům, kteří tento dokument využili jako důkazní materiál v norimberském procesu.
Foto: Tomáš Kunc

Fakta - Podle historiků bylo z více než 56 000 lidí, kteří se pravděpodobně nacházeli v bunkrech, asi 7000 zavražděno na území ghetta. Zhruba 6000 zemřelo při ozbrojených střetech. Kolem 7000 nacisté transportovali do koncentračního tábora Treblinka. Další pak byli přepraveni do různých táborů, převážně Auschwitzu a Majdanku.

V úvodu svého „elaborátu“ popsal policejní generál Jürgen Stroop historii varšavského ghetta v roce 1940.

"Vznik židovských čtvrtí a omezování jejich místa pobytu nejsou v dějinách Východu novou záležitostí. Počátky takového ohraničení sahají do středověku... Vznikaly z důvodu nezbytnosti ochrany árijské populace před Židy," napsal.

Připomněl, že ve varšavském ghettu bylo původně zhruba 400 000 Židů. "Bezpečnostní podmínky ovšem vyžadovaly, aby všichni Židé byli odsunuti z Varšavy,“ konstatoval.

Sám „varšavský kat“ skončil v roce 1952 na šibenici ve Varšavě.

Jeho zpráva se v roce 1945 dostala do rukou Američanům, kteří tento dokument využili jako důkazní materiál v norimberském procesu. Rovněž pak byl na základě vlastního svědectví usvědčen a odsouzen v polském hlavním městě, kde byl také popraven.

Zdroj fotografie: Instytut Pamięci Narodowej

 

 

Právě se děje

Další zprávy