Egzorcysta, nový titul na polském trhu. Pro vymítače ďábla

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 9. 2012 12:09
Tvůrci časopisu předpokládají, že periodikum se stane „novodobým nástrojem evangelizace“ a poskytne ochranu před provozovateli čarodějnických rituálů a esoterických služeb.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Obranu před "agresivním" vlivem magie, okultismu a esoteriky nabízí nový časopis Egzorcysta (Exorcista), který tento měsíc začal vycházet v Polsku. Za podpory katolické církve chce periodikum pomoci věřícím, ale také ateistům bojovat se... satanem a všemi zlými sílami.

Periodikum, které na trh uvedlo Polské encyklopedické vydavatelství Polwen, je podle vydavatele Piotra Wojcieszka zaměřeno na lidi, kteří navštěvují kostely, ale také na čtenáře, kteří se nehlásí k žádné církvi. U příležitosti uvedení časopisu na trh upozornil, že je v Polsku v současné době velká poptávka po službách vymítačů ďábla, jak jsou exorcisté označováni. Za posledních 15 let podle jeho slov stoupl počet exorcistů ze čtyř na 120.

Přesto vydavatel slibuje, že „senzace“ se konat nebudou, jde prý o ochranu lidí před nebezpečnými okultními praktikami.

Například také před Lady Gaga.

První číslo časopisu, který vychází na křídovém papíře, má 64 barevně ilustrovaných stran a stojí 10 zlotých (asi 60 korun), vyšlo v nákladu 15 000 výtisků. V jednom článku autoři mimo jiné varují před „infikováním“ hudbou, která ovlivňuje stav duše. Upozorňují, že například skladba Paparazzi zpěvačky Lady Gaga je „modlitbou“ k Luciferovi.

Evangelizace, model 2012

Tvůrci časopisu předpokládají, že periodikum se stane „novodobým nástrojem evangelizace“ a poskytne ochranu před provozovateli čarodějnických rituálů a esoterických služeb. „Píšeme o hrozbách a nabízíme způsoby, jak se jim bránit,“ vysvětluje šéfredaktor časopisu Artur Winiarczyk.

Hlavním cílem měsíčníku je podle jeho protagonistů varovat lidi před hrozbou „falešných náboženství“, ale také podněcovat je k realistickému myšlení.

Winiarczyk upozornil, že více než tři miliony Poláků v současné době vyhledávají služby věštců, zaříkávačů a tzv. esoterických salónů. V roce 2010 Poláci utratili kolem dvou miliard zlotých za tzv. esoterické služby.

Nebezpečný svět magie

Vlivu provozovatelů okultních praktik podle Winiarczyka stále častěji podléhá mládež a děti.  „Většina dětí se dostává do ‚světa magie‘, aniž si rodiče uvědomují, co jim v této souvislosti hrozí,“ uvedl. Články by tak měly nabádat čtenáře k obezřetnosti, upozorňovat je na nebezpečí, která na ně číhají při kontaktech s okultisty, a přinášet také „recepty“, jak nástrahám vzdorovat.

V redakční radě časopisu jsou zastoupeni vlivní exorcisté i duchovní. Renomovaný démonolog, člen Mezinárodní asociace exorcistů Aleksander Posacki, tvrdí, že „expanze falešných náboženství, okultismu, sekt, satanismu či pseudopsychologie je základní příčinou obecného podrobování se zlým duchům“. To podle něj ovlivňuje zájem o službu exorcistů v zemi. Upozornil zároveň, že jde o celoevropský problém, i když v různých zemích jsou reakce odlišné. Polsko je prý v tomto směru výjimečné co do počtu exorcistů i zájmu o jejich aktivity. Nejvíce vymítačů ďábla je ale prý v Itálii.

Podle Posackého zvyšování počtu exorcistů svědčí o určité „společenské bezradnosti“ a nedostatečnosti nástrojů, které nabízí psychiatrie a psychologie. Jako teolog, který se specializuje na démonologii, zdůraznil, že „démonické zotročení“ v teologickém výkladu souvisí s lidským hříchem, tedy zlem. Zdůraznil zároveň, že exorcisté přihlížejí k vědeckým poznatkům, aktivně spolupracují s psychiatry a konzultují problémy svých klientů s lékaři. Chtějí ale odvrátit „falešné duchovno“.

Na seanci se čeká měsíce

Duchovní Andrzej Grefkowicz pak míní, že exorcismus je jednou z forem církevní liturgie. „Rituál exorcismu byl popsaný už papežem Janem Pavlem II. v roce 1999. Obsahuje ‚vzorky modliteb‘ či biblické texty. Stručně řečeno, jde o modlitby obracející se k Bohu s prosbou o zbavení se zlého ducha. Druhá část (modlitby) je ovšem rázná a exorcista se v ní ve jménu Ježíše Krista obrací ke zlému duchovi a nařizuje mu, aby odstoupil od vyčerpaného člověka,“ vysvětlil podstatu činnosti.

Podle něj mají exorcisté v současné době „plné ruce práce“. Na seanci exorcismu se čeká ve Varšavě až tři měsíce. Připustil zároveň, že lidé někdy mylně hledají pomoc u exorcisty, zatímco ve skutečnosti potřebují spíše radu psychiatra. Nejčastěji prý žádají o pomoc ženy. To však neznamená, že oběťmi nástrah jsou převážně muži, poznamenal.

Podle Grefkowiče varšavská arcidiecéze každý měsíc poskytuje exorcistickou pomoc asi 40 osobám. „To, co vidíme ve filmech o exorcistech, není daleko od skutečnosti,“ dodal. Připustil, že někteří lidé se při exorcismu svíjejí bolestí a tvrdí, že je pálí svěcená voda. Představy o exorcismu ovlivnil například hororový film Williama Friedkina Vymítač ďábla z roku 1973 natočený podle stejnojmenného románu W. P. Blattyho.

 

Právě se děje

Další zprávy