Ďolíček, slavný stadionek zelenobílých, mění majitele

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 1. 2014 15:18
OCU Management zastupuje v Bohemians Real jako předseda představenstva pražský právník Lukáš Eichinger. „Komu ta kyperská firma patří? Třeba to ani já sám nevím,“ usmívá se. „Ale všechno je standardní,“ zdůrazňuje.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Ďolíček, slavný vršovický stadion Bohemians, mění majitele. Tajně i halasně.

Není tajemstvím, že se společností Bohemians Real, která ho vlastní, vyjednává už několik měsíců o odkupu stadionu městská část Praha 10. Insider ale zjistil, že už v březnu 2013 došlo i k vlastnické změně uvnitř Bohemians Real. „Padesát procent akcií nadále drží CTY Vršovická, jejímž jediným akcionářem je CTY Group. U druhé poloviny akcií došlo ke změně majitele, ale to mi nepřísluší komentovat,“ říká Ondrej Oravec, který v představenstvu Bohemians Real hájí zájmy CTY Group, firmy magnátů Ladislava Krajňáka a Juraje Kamaráse. Ti dva drží i výrazný vlastnický podíl v klubu Bohemians 1905, jenž na stadionu hrává.

A co ta druhá polovina společnosti vlastnící stadion? Ta patřívala Miroslavu Křížovi, majiteli Viktorie Plzeň a v éře Ivana Haška místopředsedovi fotbalové asociace. Kříž byl však v květnu 2010 unesen a posléze prohlášen za mrtvého.

Jeho vlastnický podíl v Bohemians Real tak posléze přešel na firmu Bristow Partners, kterou v představenstvu Bohemians Real zastupovaly Křížovy dcery Markéta Křížová a Alena Kubešová.

V březnu 2013 ale jejich podíl přešel na kyperskou společnost OCU Management se sídlem na Kennedy Avenue v Nikósii. „Když to dcery pana Kříže prodaly, zkoušeli jsme zjišťovat, co je to za firmu, která jejich podíl převzala, ale k jejím skutečným vlastníkům jsme se nedostali,“ říká Dariusz Jakubowicz, šéf klubu Bohemians 1905.

OCU Management zastupuje v Bohemians Real jako předseda představenstva pražský právník Lukáš Eichinger. „Komu ta kyperská firma patří? Třeba to ani já sám nevím,“ usmívá se. „Ale všechno je standardní,“ zdůrazňuje.

V době, kdy Miroslav Kříž, tehdejší spolumajitel stadionu, fungoval jako místopředseda asociace a šéf ligy, přišlo ze Strahova rozhodnutí, že Ďolíček nevyhovuje prvoligovým parametrům, a ligový tým se proto musí povinně stěhovat do nedalekého Edenu, který si berou za svůj fandové Slavie.  Jak oni, tak „klokani“ vystupovali velmi hlasitě proti variantě společného užívání Edenu.

V té době se nahlas spekulovalo o tom, že Ďolíček má být stržen a že na jeho místě, v lukrativní lokalitě uprostřed Vršovic, má vyrůst developerský projekt.

Ale to se nestalo, fanoušci Slavie a Bohemians se sdružili do hnutí Desítka pro domácí, jež uspělo v komunálních volbách a hrozbu zániku Ďolíčku pak politicky zažehnalo. Bohemka se po sestupu z nejvyšší soutěže do Ďolíčku vrátila. A když se loni v létě zase dostala mezi elitu, byly na stadionu provedeny úpravy, po nichž Fotbalová asociace ČR dala klubu zelenou k tomu, aby na svém tradičním stadionu mohl Gambrinus ligu opět hrávat.

Desítka pro domácí je už delší čas motorem iniciativy, aby se novým vlastníkem stadionu stala Praha 10.

K tomu se hlásí i starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. „Mám sen, že do příští prvoligové sezony už Bohemka vyběhne v Ďolíčku, který bude v tu chvíli městským stadionem," vyhlásil v říjnu.

Navázal tím jen na hlasování zastupitelstva Prahy 10, které už v prosinci 2012 schválilo záměr stadion odkoupit.

„Jenže od té doby došlo na stadionu k úpravám, proto bylo potřeba připravit nové znalecké posudky kvůli stanovení ceny. Přiznám se, že teď nevím, v jakém je to stavu, má to na starosti kolega radní Vozobule. Pokud budou všechny podklady k dispozici, může zastupitelstvo hlasovat už 10. února. Pokud to pohromadě nebude, pak v nějakém dalším blízkém termínu,“ slibuje dnes Zoufalík.

A jak vidí situaci zmiňovaný radní pro sport Petr Vozobule, zástupce Desítky pro domácí? „Už to v podstatě po kupě máme, jen to teď nemám před sebou, protože jsem na dovolené. Před lety byla experty cena stadionu vyčíslena sumou 84,5 milionu korun, teď to bude trochu víc, protože na stadionu byl například nedávno instalován vyhřívaný trávník.“

Ondrej Oravec, člen představenstva Bohemians Real, očekává, že obchod klapne. „Myslím si, že vše je na dobré cestě a že nás nečekají žádná překvapení, která by věc mohla zkomplikovat,“ říká.

Lukáš Eichinger, který v Bohemians Real zastupuje druhého akcionáře, je zdrženlivější: „Teď se to moc nehýbe, městská část si vzala za úkol, že osloví znalce ohledně určení nové ceny. Tu zatím neznáme, takže konkrétní podmínky případného obchodu jsme dosud vůbec nerozjednávali.“

Ve hře je podle Vozobuleho několik variant obchodu. „Bavíme se mimo jiné o tom, že by součástí té transakce mohla být i výměna vlastnických práv k pozemku, který najdeme kousek od Ďolíčku, přičemž teď je na něm škvárové parkoviště. Je to jedna z variant,“ říká.

A co na to všechno klub Bohemians 1905? „My nejsme přímým účastníkem toho chystaného obchodu, takže situaci zpovzdálí sledujeme a doufáme, že to dobře dopadne,“ říká Dariusz Jakubowicz.

Jak už jsme zmínili, zastupitelstvo městské části Praha 10 už jednou záměr odkoupit Ďolíček schválilo. Jenže mezitím se jednak změnila cena stadionu a také od tohoto prvního hlasování uplynulo více než 12 měsíců. Proto už původní hlasování pozbylo platnosti a je zapotřebí jej nyní potvrdit.

Zastupitelstvo by se „kauzou Ďolíček“ mělo patrně zabývat 10. února. Zcela zásadně se proti projektu nákupu stadionu do městského vlastnictví staví TOP 09. Ta má v zastupitelstvu 10 hlasů ze 36, očekává se, že většina zbývajících zastupitelů by se pravděpodobně měla vyjádřit pro nákup Ďolíčku, ale záležet jistě bude na konkrétních podmínkách obchodu, které dosud nebyly projednány.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy