Devátý, Toman, Jansta. Lesy ČR posílají miliony elitním právníkům

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 5. 2012 11:48
A to jde jen o zlomek sumy, kterou už státní firma právníkům vyplatila v předchozím období.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Lesy ČR posílají další desítky milionů elitním právníkům. Peníze za nespecifikované právní služby tak dostávají prestižní právní kanceláře - Toman, Devátý a partneři (bývalí politici ODS) a také kancelář Jansta, Kostka (v čele se šéfem Českého svazu tělesné výchovy a mužem napojeným na sociální demokracii Miroslavem Janstou).

Třetí advokátní kanceláří, které Lesy ČR posílají peníze, je podle zjištění Insideru kancelář Perthen, Perthenová, Švadlena a partneři z Hradce Králové; ta ovšem za své služby dostává částky v řádech stovek tisíc korun.

Státní Lesy ČR přitom - také kvůli najímání drahých právníků - kritizují politici a kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu. Vedle externích advokátů má podnik totiž tým 20 vlastních právníků.

Za právníky utrácí státní firma stovky milionů korun, vedení Lesů ČR přitom nechce přesně říci, za jaké konkrétní služby peníze vynakládá. S právníky má dohodu na čtyři roky, smlouvy jsou platné do léta 2013. „Co konkrétně najímaní právníci pro Lesy ČR dělají, se manažeři společnosti už roky zdráhají zveřejnit,“ potvrdila Kateřina Klasnová z Věcí veřejných, pravidelná kritička podniku.

Firma se na přímý dotaz ohrazuje obecným tvrzením, že najatí právníci firmu zastupují zejména v soudních, správních a trestních řízeních. Dále pracují na zakázkách a smlouvách, právních stanoviscích, podkladech a analýzách k soudním sporům a arbitrážím a na právních auditech.

„Souhrnně se jednalo o právní služby, jejichž obsahem bylo například zastupování Lesů ČR v různých typech řízení před soudy či jinými orgány a též udělování právních porad, sepisování požadovaných listin, příprava právních rozborů a stanovisek,” komentovali zástupci státní firmy kritiku posílání peněz právníkům.

Z databáze veřejných zakázek jednoznačně vyplývá, co zatím státní firma odmítala říci – kolik peněz získávají jednotlivé kanceláře.

Nejvíce inkasuje advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři - přes devatenáct milionů korun.

Jansta, Kostka pak přes pět milionů a hradecká právní kancelář asi dvě sta tisíc korun.

Jde přitom jen o zlomek sumy, kterou už státní firma právníkům poslala. Na konci loňského roku vyinkasovala advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři přes 43 milionů a Jansta, Kostka přes pět milionů korun.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 1 hodinou

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy