Devátý, Toman, Jansta. Lesy ČR posílají miliony elitním právníkům

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 5. 2012 11:48
A to jde jen o zlomek sumy, kterou už státní firma právníkům vyplatila v předchozím období.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Lesy ČR posílají další desítky milionů elitním právníkům. Peníze za nespecifikované právní služby tak dostávají prestižní právní kanceláře - Toman, Devátý a partneři (bývalí politici ODS) a také kancelář Jansta, Kostka (v čele se šéfem Českého svazu tělesné výchovy a mužem napojeným na sociální demokracii Miroslavem Janstou).

Třetí advokátní kanceláří, které Lesy ČR posílají peníze, je podle zjištění Insideru kancelář Perthen, Perthenová, Švadlena a partneři z Hradce Králové; ta ovšem za své služby dostává částky v řádech stovek tisíc korun.

Státní Lesy ČR přitom - také kvůli najímání drahých právníků - kritizují politici a kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu. Vedle externích advokátů má podnik totiž tým 20 vlastních právníků.

Za právníky utrácí státní firma stovky milionů korun, vedení Lesů ČR přitom nechce přesně říci, za jaké konkrétní služby peníze vynakládá. S právníky má dohodu na čtyři roky, smlouvy jsou platné do léta 2013. „Co konkrétně najímaní právníci pro Lesy ČR dělají, se manažeři společnosti už roky zdráhají zveřejnit,“ potvrdila Kateřina Klasnová z Věcí veřejných, pravidelná kritička podniku.

Firma se na přímý dotaz ohrazuje obecným tvrzením, že najatí právníci firmu zastupují zejména v soudních, správních a trestních řízeních. Dále pracují na zakázkách a smlouvách, právních stanoviscích, podkladech a analýzách k soudním sporům a arbitrážím a na právních auditech.

„Souhrnně se jednalo o právní služby, jejichž obsahem bylo například zastupování Lesů ČR v různých typech řízení před soudy či jinými orgány a též udělování právních porad, sepisování požadovaných listin, příprava právních rozborů a stanovisek,” komentovali zástupci státní firmy kritiku posílání peněz právníkům.

Z databáze veřejných zakázek jednoznačně vyplývá, co zatím státní firma odmítala říci – kolik peněz získávají jednotlivé kanceláře.

Nejvíce inkasuje advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři - přes devatenáct milionů korun.

Jansta, Kostka pak přes pět milionů a hradecká právní kancelář asi dvě sta tisíc korun.

Jde přitom jen o zlomek sumy, kterou už státní firma právníkům poslala. Na konci loňského roku vyinkasovala advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři přes 43 milionů a Jansta, Kostka přes pět milionů korun.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy