Dagmar Damková vyrazila mezi klokany. A nejde o Bohemians

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 10. 2013 13:28
Nikdo v českém fotbalu si nepamatuje, že by se osoba zodpovědná za rozhodčí v průběhu rozehrané sezony jen tak sebrala a vydala se někam rekreovat, natož na tak dlouhou dobu.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Rozhodčí dělají ve fotbalové lize psí kusy, prakticky po každém ligovém kole se řeší nějaký ten skandálek. Dagmar Damkovou, předsedkyni komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR, to ale zjevně nevzrušuje. Zhruba tři týdny už se totiž vyskytuje v Austrálii. Nikoli ovšem na nějaké akci FIFA či UEFA. Prostě na dovolené.

Nikdo v českém fotbalu si nepamatuje, že by se osoba zodpovědná za rozhodčí v průběhu rozehrané sezony jen tak sebrala a vydala se někam rekreovat, natož na tak dlouhou dobu.

Při dovádění s klokany pochopitelně po boku Damkové neschází její životní partner Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace ČR.

Cestovatelské sklony této dvojice jsou pověstné, na luxusní zájezdy do exotických destinací se vydávají každou chvíli. Už spolu byli v Brazílii, na Floridě, na Kubě, v Keni, ve Vietnamu… Za hranice všedních dní však zhusta vyráželi v době, kdy se soutěže nehrály. Tentokrát sbalili kufry v plné sezoně.

Názory klubů na počínání Dagmar Damkové se různí. Není divu, kdo si jakkoli pohněvá šéfovou rozhodčích, respektive jejího mocného spolubydlícího, ten si koleduje o problémy.

„Jako klub nechceme dovolenou paní Damkové žádným způsobem komentovat, komise rozhodčích patří do gesce Fotbalové asociace ČR,“ říká proto diplomaticky Ondřej Kasík, mluvčí Sparty.

Teplický ředitel František Hrdlička má ještě v živé paměti trauma z představení sudího Jecha v nedělním duelu proti Plzni, takže je ve své odpovědi kapku rozšafnější: „Co říkám na to, že si předsedkyně rozhodčích odjede uprostřed sezony na dovolenou? No, to je zajímavá otázka,“ pousměje se. „Vnímám to každopádně jako nešťastný počin, ale je to jistě v první řadě dotaz na pana Peltu. Ten je jejím nadřízeným. Tak jestli to s ním má nějak domluveno…“

Předseda FAČR Miroslav Pelta deníku Insider nevzal telefon, nereagoval ani na SMS, v níž byl požádán, aby se k „australskému turné“ Dagmar Damkové nějak vyjádřil.

Například v Liberci s absencí Damkové uprostřed podzimní ligové sezony nemají nejmenší problém. „Regenerovat se musí a každý je nahraditelný. Ano, je zvykem, že si funkcionáři berou volno spíš v zimě, ale třeba tam má nějaký program od UEFA, to nevím,“ hodnotí situaci Libor Kleibl, ředitel Slovanu.

Dovolenou si smí zaměstnanec vybírat se souhlasem zaměstnavatele. Smluvní vztah mezi Damkovou a Fotbalovou asociací ČR už byl ale rozvázán. Když se Damková v červnu nechala zvolit do výkonného výboru FAČR, ocitla se ve střetu se stanovami, které praví, že jedna osoba ve FAČR nemůže zároveň zastávat volenou i placenou funkci.

Některé zdroje Insideru naznačují, že se celý problém vyřešil tak, že teď Damkovou neplatí FAČR, ale její obchodní firma STES, čímž se legislativní vlk nažral a výplata zůstala celá, oficiálně se ale tuto spekulaci do uzávěrky potvrdit nepodařilo.

Damková tráví mimo republiku spoustu času, jako členka komise rozhodčích UEFA se účastní řady akcí, například šampionátů žen. Přesto se vedle svého angažmá v komisi rozhodčích pro český profesionální fotbal nechala v červnu zvolit ještě do funkce předsedkyně Řídicí komise Čechy. Ta organizuje tzv. Českou fotbalovou ligu (III. nejvyšší soutěž na území Čech) a české divize. I tady se pochopitelně soutěže stále hrají, zatímco se Damková seznamuje s krásami Austrálie.

„Já jen můžu říct, že s Fotbalovou asociací ČR už paní Damková žádnou smlouvu uzavřenou nemá. A co se týče práce komise rozhodčích, dostal jsem informaci, že byla vyřešena její zástupnost. Po dobu její nepřítomnosti komisi řídí místopředseda pan Tulinger,“ říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Bývalý sudí Miroslav Tulinger, na něhož před lety policejní odposlechy prozradily, že neměl nejmenší problém kdykoli odskočit z práce na kávičku s Ivanem Horníkem, s novináři nekomunikuje.

A celá komise rozhodčích jakbysmet. V minulosti bývalo zvykem zveřejňovat, kterým rozhodčím Damková a spol. vytkli chyby a na kolik utkání jim následně pozastavili činnost. Od dubna mají tyto informace nálepku Top Secret.

Mediální kritiku, že komise nezveřejňuje zápisy ze svých jednání, vyřešil tento sbor vskutku osobitě. Na webu FAČR najdete k 12. září informaci, že se komise sešla „a na svém pravidelném zasedání se zabývala výkony rozhodčích v 7. kole Gambrinus ligy,  6. a 7. kole Fotbalové národní ligy a 8. a 9. kole Juniorské ligy a dorostenecké ligy.“ Víc ani ťuk. A od té doby – ačkoli už uplynulo dalších 7 týdnů – také nic.

Přitom by bylo o čem hovořit. Zaujal například sudí Zbyněk Proske, který v utkání Jihlava–Plzeň ukončil poločas již několik sekund před vypršením pravidly daných 45 minut. Shodou okolností, zrovna když domácí Harba nabíhal do gólové šance…

Diskuse se vedly také kolem výkonu Libora Kovaříka v derby „S“, kdy Sparta zvítězila díky střele z diskutabilně nařízeného přímého kopu.

Nehoráznou penaltu proti Ostravě nařídil na Julisce sudí Tomáš Kocourek, Plzni zase pomohlo, když si v její prospěch v duelu se Slavií vymyslel pokutový kop sudí Jílek. A v Teplicích zase penaltový faul na domácího Mahmutoviče posoudil jeho kolega Jech jako simulování teplického hráče.

Jaké stanovisko k těmto situacím komise rozhodčích zaujala? To je tajné.

Lze dohledat, že Proske, nepočítaje pohár, pauzíroval dva herní víkendy, než se vrátil do I. FNL, Kovařík vynechal jen pohárové dění a hned byl opět v akci. Jílek teď ve 12. kole absentoval a Kocourek si neodpočal a hned jel pískat do Ústí nad Labem pohár proti Jablonci.

LUDĚK MÁDL

 

Právě se děje

Další zprávy