ČTÚ umí překvapit, tentokrát příjemně Petra Kellnera

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 4. 2013 12:57
Komentujeme zveřejněné podmínky upraveného tendru, z něhož má vzejít čtvrtý mobilní operátor a nějaká ta miliardy pro státní rozpočet
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Uplynul měsíc od okamžiku, kdy předseda Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák nečekaně zrušil probíhající aukci na uvolněná frekvenční pásma. A zdá se, že to nebyl ztracený čas. Atmosféra houstne, neboť v mezičase:

-       samotné zrušení aukce vyvolalo bezprostřední nárůst zájmu potenciálních virtuálních operátorů (např. Tesco, Centropol, MAFRA, bývalý U:fon atd.),

-       ČTÚ upravil podmínky tendru tak, že více straní vstupu nového operátora,

-       celý vývoj může být okořeněn případnými personálními změnami ve vedení úřadu, jak je před měsícem naznačil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Zůstaňme u právě zveřejněných podmínek upraveného tendru, které jsou do 8. května dány k připomínkování. S určitým nadhledem lze změny charakterizovat zhruba ve třech bodech:

a)    proces aukce by měl být přímočařejší díky spoustě drobnějších i větších změn, které omezují možnost zbytečného uhýbání. Nemělo by se tak opakovat zdlouhavé natahování soutěže bez nějakého výsledku. Za všechny jmenujme například snížení dovoleného počtu zpětvzetí nabídky na dva nebo závazek minimální nabídky, ve kterém uchazeč definuje minimální objem frekvencí, o které bude soutěžit, a nesmí jít níže.

b)   podmínky vstupu nového operátora jsou příhodnější a lákavější. Potenciálnímu čtvrtému operátorovi je kromě hlavního bloku v pásmu 1800 MHz dán do vínku i jeden ze tří nabízených bloků v lukrativním pásmu 800 MHz. Právě o tyto bloky měli zájem současní operátoři a nyní na ně zbývají jen dva. Ve prospěch nováčka (Petra Kellnera) hovoří také širší rozsah povinnosti stávajících operátorů poskytnout národní roaming.

c)    zůstává nejasné, jak chce úřad zajistit strop aukční ceny. Možná sází na rychlost aukce. Kromě návratu vyvolávací ceny pod deset miliard (na 8,75 miliardy korun), zmíněného tlaku na chování soutěžících a zvýšení atraktivity podmínek pro nového operátora se totiž zdá, že žádná omezující podmínka pro cenu již není.

Podrobná analýza podmínek tendru a připomínkové řízení dají asi odpovědi i na některé otázky, které se nyní zdají být nejasné. Během následujícího měsíce také uvidíme, jaká bude sestava soutěžících (kvarteto složené ze tří současných operátorů a nováčka PPF Mobile), zda se zopakuje, nebo ne.

Přesto se již v tento okamžik dá říci, že jde tentokrát o pokus vykročit správným směrem. Už to ostatně nepřímo potvrzují připomínky stávajících operátorů, protože jim se úpravy, které nahrávají růstu konkurence, moc líbit nebudou.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy