ČSSD navrhla na obranu dva náměstky, jedním je Balabán

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 1. 2014 15:23
Balabánovo jméno potvrdil šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Sociální demokracie navrhla hnutí ANO dvě jména na náměstka na ministerstvu obrany. Jedním z nich je bezpečnostní expert ČSSD Miloš Balabán.

Balabánovo jméno deníku Insider potvrdil šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

"Zatím vám k tomu nemůžu nic říct. Nebudu to komentovat," řekl ke svému případnému angažmá sám Balabán.

Plukovník v záloze Balabán jako náměstek by u hnutí ANO nemusel narazit, přestože Babiš obecně odmítá nominanty koaličních partnerů s tím, že jde o politické trafiky.

Budoucí šéf resortu Martin Stropnický totiž uvedl, že pokud je dotyčný odborník, členství v ČSSD ho jako kandidáta nevylučuje. "V některých případech se to dá spojit," řekl pro Českou televizi. Je přesvědčen, že mu Sobotka určitě nenabízí nekvalitní jména.

Balabán je absolvent Vojenské akademie, působil v armádě a na zahraničním oddělení ČSSD, kde měl mimo jiné na starosti bezpečnostní politiku a země východní Evropy. Od roku 2005 vede Středisko bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK Praha.

Druhý kandidát sociálních demokratů zatím není známý. Ve straně se hovoří o Jakubu Kulhánkovi, poradci někdejšího stínového ministra obrany a současného předsedy Sněmovny Jana Hamáčka.

Podle Babiše ovšem Kulhánek mezi nabízenými kandidáty není. Pražský sociální demokrat Petr Hulinský, o jehož možném angažmá na obraně se uvažovalo, míří podle zdrojů z ČSSD spíše na ministerstvo školství.

Jak upozornil server Ihned.cz, na ministerstvo financí ČSSD navrhla Jiřího Peřinu, který za éry Davida Ratha zodpovídal za krajské peníze. Babiš ho ovšem odmítl, tým si chce sestavit sám.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy