Co se děje s čínskou ekonomikou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 11. 2013 15:12
Na tom, kolik zboží Čína ve světě nakoupí, je v mnohém závislý například dobrý ekonomický výsledek Německa, největší evropské ekonomiky.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Předběžná data o meziročním růstu čínské ekonomiky o 7,7 % za devět měsíců tohoto roku dávají velkou naději, že se nenaplní letní varování čínského ministra financí Lou Jiewei. Vládní cíl pro celoroční růst ekonomiky 7,5 % se zdál být totiž tou dobou nedosažitelný. Druhé čtvrtletí bylo ve znamení oslabení růstu.

Nyní vypadá situace o něco lépe a odhady ekonomů se pro letošek začínají opět zvyšovat, konkrétně na úroveň kolem 7,7 %. Tedy pokud není statistika zavádějící, ale lepší vývoj v závěru roku podporuje také růst spotřeby elektřiny ve třetím kvartále (viz graf) a ta bývá dobrým podpůrným argumentem.

Pro příští rok odhaduje organizace OECD další zlepšení, růst čínského HDP by měl být o 8,2 %. Číselné odhady se mohou ukázat ale poměrně ošidné, protože na jejich utváření bude mít v nejbližší době vliv více podstatných faktorů:

a)      Změna metodiky. Do konce roku 2014 plánuje Čína přechod na nový globální standard měření základních ekonomických statistik. Kromě zahrnutí výdajů na výzkum a vývoj to bude například způsob stanovení hodnoty obytných nemovitostí. Každý takový krok pak znamená i přepočítání historických údajů.

b)      Více tržních prvků. Čína se chystá na uvolnění některých regulačních pravidel od čistě specifických, jakými je politika jednoho dítěte, k všeobecně používaným postupům v oblasti liberalizace trhů.

c)      Postupující kroky směrem ke konvertibilitě čínského juanu. Rozšiřování pásma směnitelnosti čínského juanu znamená především jeho zhodnocení, což dává odbytové šance firmám vyvážejícím do Číny a naopak může ubírat na prostoru čínských vývozců.

Křivky vývoje HDP (historické i budoucí) mohou tedy doznat změn nejen vlivem samotné ekonomické výkonnosti. Nutno říci, že to může být oběma směry, byť např. v USA vedlo zahrnutí výzkumu a vývoje ke zmírnění propadů ekonomiky v letech 2007 až 2009. Čínu ale někteří ekonomové podezřívají z možného nadhodnocování údajů a v tomto ohledu může hrát roli např. ohodnocení realitního sektoru.

A proč takovou pozornost čínské ekonomice? Na tom, kolik zboží Čína ve světě nakoupí, je v mnohém závislý například dobrý ekonomický výsledek Německa, největší evropské ekonomiky. A když probíráme Německo a jeho export, to už jsme skoro doma, v Česku.

PETR HLINOMAZ

 

 

Právě se děje

Další zprávy