ČNB se během roku změnila z hlubokého pesimisty na největšího optimistu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 5. 2014 13:56
Centrální banka věří, že ve druhém pololetí tohoto roku by mohla ekonomiku táhnout i silnější poptávka domácností
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Česká národní banka (ČNB) se postavila do čela pelotonu prognóz odhadujících, jak bude růst česká ekonomika v tomto roce. Očekává 2,6 % meziročního růstu HDP. Ještě více vyčnívá centrální banka s odhadem 3,3% růstu v roce 2015. Zatím jde ale stále asi více o víru a naději.

Tak pozitivně naladěna nebyla ČNB vždy. Ještě například v loňském roce byla její předpověď ročního poklesu HDP o -1,5 % téměř bezkonkurenčně nejpesimističtější. Odkud tedy mohou pramenit změny v postojích ČNB a současný optimismus? Může to být například:

- Z ekonomických signálů, neboť ty naznačují, že by v tomto roce mohlo být skutečně lépe. Např. předběžný odhad HDP za 1. čtvrtletí 2014 ukazuje podle ČSÚ na meziroční růst 2,0 %, růst průmyslové výroby v 1. čtvrtletí je o 7,1 % výše a roste i zaměstnanost. Jen ta inflace zůstává prakticky na nule.

- Z důvěry v sílu devizových intervencí. Oslabení koruny v důsledku listopadových devizových intervencí je připisován skokový efekt v domácí poptávce a v aktivitě průmyslu v závěru loňského roku. ČNB očekává, že tento účinek vytrvá i v dalších měsících.

- Vlivem změn ekonomického modelu i přístupu k měnové regulaci. I o této variantě lze uvažovat. Centrální banka totiž na podzim loňského roku informovala o změnách nastavení dlouhodobých trendů ve svém matematickém modelu ekonomiky.

- Další formou boje s deflací, a to určitým typem této pozitivní „slovní“ intervence.

V porovnání s ČNB si například ministerstvo financí takový rozmach dovolit nemůže. Odhady ekonomického růstu zde vstupují do kalkulací příjmů státního rozpočtu a přílišný optimismus by mohl zapříčinit neoprávněné navýšení výdajů a zavést potom celkovou bilanci rozpočtu do vyšších deficitů.

Rozdíly v odhadech není třeba však vnímat nějak fatálně. Desetiny v odhadech de facto nic neznamenají. Statistické nepřesnosti a revize je mohou absorbovat.

Jaké jsou nejistoty a rizika postoje ČNB?

Sama ČNB připouští rizika spíše na straně slabšího vývoje ekonomiky. Účinky devizové intervence (pokud jim lze připsat veškeré dosavadní zásluhy) byly zatím jen krátkodobé. I ČNB tedy upírá zrak hlavně ke druhému pololetí tohoto roku, kdy by do hry mohla vstoupit silnější poptávka domácností. Do té doby spoléhá na růst průmyslové aktivity vlivem poptávky ze zahraničí a dílem na růst poptávky ze strany veřejného sektoru.

Na trvalejší a robustnější známky oživení se teprve čeká.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

Další zprávy