Čína: Tvrdé, nebo měkké přistání?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 7. 2013 13:30
Nebýt až nekritické pozornosti finančních trhů věnované USA a tamní podpoře ekonomiky, byla by to Čína, která by zaměstnávala mysl investorů. Možná na to ještě dojde.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Nebýt až nekritické pozornosti finančních trhů věnované USA a tamní podpoře ekonomiky, byla by to Čína, která by zaměstnávala mysl investorů. Možná na to ještě dojde.

Ekonomický růst v Číně totiž stále zpomaluje a ukázal to i dnešní předběžný odhad vývoje čínského HDP za druhé čtvrtletí: +7,5 %.

Pokračující ochlazování čínské ekonomiky může díky slabší čínské poptávce přinést další pokles cen komodit na trzích. Podobně mohou být dříve či později ohroženy zisky některých nadnárodních firem, které expandovaly do Číny. Na to vše by investoři měli ještě reagovat.

Kam až může čínská ekonomika klesnout? A bude to pokles rychlý, nebo pomalý?

Čínský minstr financí Lou Jiewei koncem minulého týdne řekl, že vládní odhad růstu v tomto roce (+7,5 %) zůstane s největší pravděpodobností nenaplněn a reálný růst HDP může v roce 2013 klesnout pod sedm procent.

Jde o důsledek celkového poklesu světové ekonomiky (klesá export Číny) i snížení domácí poptávky. Čínská vláda se snaží omezit bublinu, která vzniká především v realitním a bankovním sektoru (hovoří se o horší kvalitě úvěrů), a peníze se stávají dražšími.

V dohledné době nelze počítat s tím, že by se něco změnilo. Pokles dynamiky není zatím důvodem, aby čínská vláda měnila přístup k ekonomice.

Naštěstí se zatím zdá, že by mohlo jít o měkké přistání. Pokles dynamiky, trvající již deváté čtvrtletí od jara 2010, je relativně pomalý a zdá se, že i pod kontrolou.

Také pochybnosti, že za oficiálními statistikami je skryto větší skutečné ekonomické zpomalení, slábnou. Porovnání vývoje HDP s jinými statistikami, např. se spotřebou elektřiny, se vzájemně potvrzují (viz graf v následujícím slajdu).

Hloubka čínského zpomalení může být někde kolem šesti procent, možná mírně níže. Vodítkem by zde mohla být opět slova zmíněného ministra financí, který označil růst kolem 6,5 % ještě přijatelným pro čínskou vládu. Minimálně do té doby by se tedy asi hospodářská politika Číny nezměnila a na nějaké měnové uvolnění nelze pomýšlet.

Pro objektivnost doplňme, že zmíněný růst, jako má a bude mít zpomalující čínská ekonomika, bychom si v Evropě mohli jen přát. Země s takovou dynamikou hospodářství by v Evropě byla skutečným tygrem.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

Další zprávy