Chvalovský a 10 let kriminálu? Neplatí, rozsudek zrušen

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 10. 2012 13:06
Zubní pastu a kartáček na zuby si zase může vybalit. Někdejší fotbalový boss se dočkal zrušení rozsudku v kauze údajného úvěrového podvodu v Komerční bance.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Zubní pastu a kartáček na zuby si zase může vybalit. Odvolací soud podnikateli Františku Chvalovskému desetiletý trest odnětí svobody zrušil. Nekonečná kauza se opět vrací k Městskému soudu v Praze.

Bývalý předseda fotbalového svazu byl obžalován z úvěrového podvodu, koncem 90. let minulého století měl Komerční bance způsobit škodu 1,5 miliardy korun.

Policie ho začala stíhat v roce 2001, loni v červnu se Městský soud v Praze konečně dostal k rozsudku. Ten seznal Chvalovského vinným a akceptoval návrh státního zástupce: trest v podobě odnětí svobody na 10 let.

Chvalovský se odvolal k Vrchnímu soudu v Praze a ten se po dalších 15 měsících rozhodl rozsudek soudu první instance zrušit a vrátit věc městskému soudu k novému projednání.

„Rozhodlo se v neveřejném zasedání, takže vám k tomu žádné další informace nemohu poskytnout,“ řekl deníku Insider mluvčí soudu Jan Fořt.

Informační systém justice.cz ale po zadání spisové značky Chvalovského případu potvrzuje informaci, že původní rozsudek už byl zrušen.

„Vážně? No vidíte, to ani nevím, písemné vyhotovení rozsudku jsme zatím nedostali,“ říká advokát Tomáš Král, který Chvalovského zastupuje.

S Chvalovským se Král zná i ze sportovního prostředí: bývalého šéfa českého fotbalu zastupuje totiž současný předseda Českého svazu ledního hokeje. V této funkci Král působí od roku 2008.

Chvalovského viní obžaloba z toho, že při sjednávání úvěrů s Komerční bankou předstíral, že peníze půjdou na nákup zboží, masa či chmele, ve skutečnosti však byly využity jinak. Mimo jiné k financování fotbalového klubu v Blšanech.

Kvůli neúspěchům v podnikání se navíc Chvalovskému jeho astronomické úvěry nedařilo splácet.

Z funkce předsedy Českomoravského fotbalového svazu byl Chvalovský odvolán v roce 2001. Stáhnul se ze světel ramp, ale úzce pak v zákulisí spolupracoval s Alešem Hušákem, generálním ředitelem Sazky.

Ve statutárních orgánech loterijního giganta působili mj. Chvalovského chráněnec a nástupce v pozici šéfa českého fotbalu Ivan Hašek a zmíněný Tomáš Král jakožto šéf českého hokeje. Ti manažeru Hušákovi umožňovali do poslední chvíle Sazku řídit.

Jejich postup přinesl drastický následek: poté, co Sazku ovládly skupiny PPF a KKCG, nedostali předchozí vlastníci loterijního giganta, tedy tuzemské sportovní organizace, ani halíř.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy