Chrenkovi, privátním klinikám a utajeným majitelům daly pojišťovny klidnou budoucnost

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 11. 2012 11:15
Deník Insider ze seznamu zveřejněného pojišťovnami vyčetl, že mezi dvacítkou „zajištěných“ jsou v naprosté většině jen tři typy zdravotnických zařízení. Jednak specializované privátní kliniky. Pak nemocnice, které patří do sítě společnosti Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. A nakonec nemocnice vlastněné společnostmi, jež mají akcie na majitele, takže praví vlastníci jsou de facto utajeni.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - I když podle nového plánu dostane od pojišťoven nové pětileté smlouvy 122 nemocnic, jen dvacet z nich má po první masivní vlně škrtů v síti českých zdravotnických zařízení opravdovou jistotu.

Kromě toho, že mají dlouholeté smlouvy, totiž nebudou muset v následujících letech rušit ani žádná lůžka či dokonce některá oddělení. Což ty ostatní včetně největších fakultních nemocnic v brzké době čeká.

Deník Insider ze seznamu zveřejněného pojišťovnami vyčetl, že mezi dvacítkou „zajištěných“ jsou v naprosté většině jen tři typy zdravotnických zařízení.

Jednak specializované privátní kliniky.

Pak nemocnice, které patří do sítě společnosti Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka.

A nakonec nemocnice vlastněné společnostmi, jež mají akcie na majitele, takže praví vlastníci jsou de facto utajeni.

Navíc řada z těchto dvaceti zařízení figuruje na předních příčkách seznamu nejlépe placených nemocnic, který poskytla VZP a který Insider zveřejnil na začátku října. Například Chrenkovy nemocnice v Moravskoslezském kraji se mohou pochlubit nejvyššími základními sazbami, podle kterých VZP platí výkony. Soukromým nemocnicím s utajenými majiteli zase pojišťovna v posledních letech nejvíc zvyšovala celkový objem dotací (stejně na tom v tomto ohledu byly i fakultní nemocnice). Právě tento seznam podle Insideru dokazuje přinejmenším velmi neefektivní (pokud ne klientelistické) hospodaření ve zdravotnickém systému.

"Při posuzování jsme se řídili mnoha aspekty, ale rozhodně ne tím, jestli má někdo nějaké akcie či kdo ho zřizuje," tvrdí navzdory tomu ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

Místopředseda svazu Ladislav Friedrich uvedl, že roli při výběru hrálo třeba to, jak to pacienti mají do daného zařízení daleko, jaká je průměrná obsazenost lůžek či kolik zákroků ročně se v něm udělá.

Seznam zařízení, která ale nakonec dostala nejdelší pětileté smlouvy a nečekají je škrty, je pestrý.

Je na něm třeba klinika, která patří dvornímu ortopedovi Václava Klause Pavlovi Dunglovi a Centru léčby pohybového aparátu (třetinový podíl v ní vlastní Monea, ve které figuruje právník David Michal z Šachta & Partners).

Dále také nemocnice Agel v Českém Těšíně, Novém Jičíně, Podlesí, Rýmařově a Bruntálu.

Nebo i NH Hospital - Nemocnice Hořovice, Karvinská hornická nemocnice, zařízení společnosti Privamed v Rakovníku a Plzni. Všechny mají společné to, že jejich vlastníci jsou ukryti za anonymními akciemi.

Pojišťovny tvrdí, že zmíněná zařízení dostala tento typ smlouvy, protože se s nimi rychleji dohodla na změnách a některá lůžka už se zde dříve seškrtala.

"Těchto dvacet zařízení se s námi dohodlo, změny se uskutečnily. Tudíž jsme v tomto druhém kole nemuseli nic řešit," řekl Insideru Horák. "Navíc Agel patří k finanční skupině, kterou lze spíše řadit k naší konkurenci," podotkl.

Mluvčí Agel Hana Szotkowská vysvětluje to, že nebudou muset některé své nemocnice redukovat, tím, že za posledních pět let snížili počet akutních lůžek v Moravskoslezském kraji z 900 na 570.

"Je celkem logické, že zdravotní pojišťovny redukci akutních lůžek u těchto nemocnic nepožadují, neboť už jednoduše není co redukovat," uvedla Szotkowská.

Ne všechny nemocnice, které dostaly dlouhodobé smlouvy, ale musely škrtat. Připouští to třeba zástupci firmy Privamed, která má zařízení v Rakovníku a v Plzni.

"Ano, někde redukce není možná," řekl za Svaz zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Podle návrhu pojišťoven by měla během jednoho roku skončit akutní péče celkem ve 12 zařízení, dalších 18 dostane smlouvy jen na dva až tři roky. Úspory by díky tomu podle odhadu VZP měly být okolo 500 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy