Česká fotbalová specialita: zápasy často rozhodují policisté

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 12. 2013 15:04
Já kdysi taky míval průkazku rozhodčího – sportovní střelby. A nemyslím si, že bych dělal něco špatného, říká šéf protikorupční policie Milan Komárek
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Žádné statistiky, které by to potvrdily, po ruce nejsou, ale přesto si Insider troufne tvrdit, že pokud v této zemi natrefíte na skupinku deseti fotbalových rozhodčích, alespoň jeden z nich bude policista.

Plukovník Milan Komárek, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, v tom nicméně nevidí problém. A to ani v době, kdy je fotbalové prostředí podrobováno velkému vyšetřování v souvislosti s cinklými sázkami. A v době, kdy policie obecně bojuje s problémem úniků informací.

„Pokud se policisté takto realizují ve svém volném čase, tak já na tom nevidím nic špatného. Každý si samozřejmě musí dávat pozor, aby to, co provádí, bylo v souladu se zákonem. A jestli chce soudcovat fotbal, tak ať soudcuje. Já kdysi taky míval průkazku rozhodčího sportovní střelby. A nemyslím si, že bych dělal něco špatného,“ poznamenal Komárek v rozhovoru s reportérem Insideru.

Není žádným tajemstvím, že u pardubické policie pracuje například Drahoslav Drábek. Rozhodčí, který na jaře pískal skandální prvoligový zápas České Budějovice – Příbram (0:1). V přímém souboji se tu hrálo o to, kdo se v lize udrží a kdo sestoupí. Rozhodla neuvěřitelná penalta. A také další Drábkovy výroky vytáčely domácí, včetně šéfa klubu Karla Poborského, k nepříčetnosti.

Na základě velkého veřejného tlaku a údajně i osobního příkazu od šéfa fotbalu Miroslava Pelty byl Drábek vzápětí odstřelen z listiny rozhodčích pro profesionální fotbal. Ale na úrovni ČFL, třetí nejvyšší soutěže, pak v závěru sezony klíčové zápasy opět vesele pískal.

Na valné hromadě FAČR, kde zastupoval pardubický okres, se pak Drábek ometal kolem šedé eminence českého rozhodcovství jménem Roman Berbr jako věrný pejsek.

Sám Roman Berbr, nyní místopředseda Fotbalové asociace ČR, před lety působil ve Sboru národní bezpečnosti, zhruba rok dokonce u StB. Rok 1979 ho zastihl jako referenta 2. oddělení I. odboru správy StB KS SNB Plzeň.

Mezi Berbrovy dobré známé patří i sudí Vladimír Pastyřík, odsouzený korupčník z aféry Ivana Horníka. Poté, co si odkroutil zákaz činnosti ve fotbale, začal Pastyřík opět pískat v ČFL a v českých divizích, tedy v Berbrově hájemství. A proč o něm hovoříme? V době, kdy si od Horníka nechal slíbit úplatek, pracoval také u policie.

Z rozhodčích, kteří nyní působí na listině I. a II. ligy, bývají s policejním odznakem spojováni Robert Hájek, Martin Wilczek, Jaroslav Kubr a Lucie Ratajová.

Policistou by měl být i Zdeněk Vaňkát, který proslul jako hlavní arbitr divizního duelu Rokycany – Malše Roudné, kde hosté vnímali tři vyloučení na své straně jako akt odplaty za to, že klub v předvolebním boji dal nominaci na funkci předsedkyně FAČR Markétě Haindlové.

Navzdory obrovskému skandálu se jen pár týdnů nato objevil Vaňkát jako postupující nováček na nové listině sudích I. a II ligy. Tuto listinu sestavuje komise vedená Dagmar Damkovou, životní partnerkou Romana Berbra. Vaňkát na podzim řídil jen zápasy druhé nejvyšší soutěže, a to v roli asistenta rozhodčího.

Kombinace rozhodčí-policista zjevně funguje v nejrůznějších souvislostech. V knize Kmotr Fotbal se autor tohoto článku ptá Romana Berbra na to, zda je pravda, že ve svých mercedesech (případně ve ferrari) jezdívá na trase Plzeň–Praha velmi rychle proto, že šéf dopravní policie na této trase je jeho dobrý známý.

A Berbr se smíchem přitaká: „No, z fotbalovýho prostředí.“

Jak vidno, policejní a fotbalové prostředí se protínají poměrně silnou měrou. A jak Insider v debatách se znalci poměrů uvnitř fotbalu opakovaně zaznamenal, někteří jedinci, konkrétně zmiňovaný Roman Berbr, se prý právě vzhledem ke svým četným policejním kontaktům cítí být velmi silní v kramflecích.

„Jde o to, co ten případný známý u policie dělá a co je potenciálně schopen někomu zařídit. Ale myslím, že takhle se to spojovat nedá,“ reaguje Milan Komárek, šéf elitního protikorupčního útvaru policie.

„Záleží na každém jednotlivém člověku. A pokud bychom zjistili, že se na něčem problematickém podílí někdo, kdo je příslušníkem bezpečnostních sborů a spadá tedy do kompetence GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů), pak bychom GIBS v takové věci předali informace a poskytli součinnost,“ uzavírá Komárek.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy