Cena za Klausovu přednášku šplhá přes 750 000

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 6. 2013 10:22
Václav Klaus už v prvních měsících po odchodu z funkce zúročuje na zahraničních přednáškách své exprezidentství a vybudované renomé kontroverzního řečníka. Od 7. března byl dvakrát v USA a Británii a jednou v Rusku. Nyní, když už není ve funkci, se ukazuje, v jakých relacích se pohybují jeho honoráře.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Václav Klaus už v prvních měsících po odchodu z funkce zúročuje na zahraničních přednáškách své exprezidentství a vybudované renomé kontroverzního řečníka. Od 7. března byl dvakrát v USA a Británii a jednou v Rusku.

Nyní, když už není ve funkci, se ukazuje, v jakých relacích se pohybují jeho honoráře. Podle webu americké agentury Global Speakers Bureau, která má exprezidenta zastupovat, se cena za Klausovu přednášku pohybuje mezi 15 až 30 tisíci euro, tedy dosahuje až tři čtvrtě milionu korun. Okruh Klausových přednášek, které Global Speakers Bureau nabízí, zahrnuje témata jako „Vývoj ve střední a východní Evropě, transformace ekonomik, vize a strategie pro rozšířenou Evropskou unii, leadership a změna, měnová a fiskální politika“.

Minimálně v Rusku se pak českému exprezidentovi podařilo proniknout do první ligy renomovaných řečníků. Přednášel tam po boku asi největší a také nejdražší současné celebrity mezi bývalými politiky Tonyho Blaira.

Britský labouristický expremiér byl podle britského tisku alespoň v roce 2009 nejdražším světovým řečníkem: Za dvě přednášky na Filipínách pro telekomunikační společnost PLDT měl inkasovat 364 tisíc liber, podle dnešního kurzu tedy asi 10 milionů korun, a předstihl tak jiného politického oblíbence davů, Billa Clintona.

Minulý týden byl Václav Klaus v Londýně například na akci zahalené tajemným názvem. Coby prezidentský důchodce dostal pozvánku na každoroční schůzku organizace Le Cercle (Kruh).

Transatlantický pravicový think-tank má u milovníků konspirací na internetu podobnou pověst jako schůzky mocných pod „značkou“ Bilderberg.

Setkání, o němž se mlčí

„Václav Klaus se ve dnech 20.–23. června 2013 zúčastní každoročního setkání politiků Le Cercle, které se letos koná v Londýně v hotelu Crowne Plaza-St. James,“ stojí na webu českého exprezidenta. V pátek tam přednášel o „východní Evropě mezi stagnujícím Západem a rychle rostoucím Východem“.

O setkání Le Cercle na internetu v otevřených zdrojích mnoho není. Ani Institut Václava Klause na dotazy Insideru týkající se pozvánky na tuto akci neodpověděl.

Podle Wikipedie je Le Cercle think-tank zaměřený především na bezpečnostní otázky, mezi čelnými členy mají být bývalí politici a bývalí vysocí představitelé západních tajných služeb. Vzniknout měl po skončení druhé světové války na popud francouzského premiéra Antoina Pinaye. Dnešním šéfem Le Cercle je bývalý britský minstr financí Norman Lamont. Jde samozřejmě o britského konzervativce, ve funkci byl za vlády Johna Majora, nástupce Klausova idolu Margaret Thatcherové.

Opět uzavřeno

Vzhledem k nedostatku informací ohledně tohoto uskupení se Le Cercle objevuje na konspirátorských webech mezi tajnůstkářskými mocenskými spolky, podobně jako Bilderberg. Pikantní je, že právě lidé z okolí Václava Klause před Bilderbergem jako tajným mocenským centrem neúnavně varují.

Klaus při své současné návštěvě v Londýně mluvil také o evropské krizi, a to v londýnském think-tanku Centre for the Study of Financial Innovation. Jde o neziskovou organizaci, kterou sponzorují velká jména finančního světa, například Citi Group, Bank of England, Barclays, J. P. Morgan či Fitch Ratings.

„Večeře je uzavřená akce pořádaná jedním z našich sponzorů v jeho prostorách,“ uvedla Anna Michaels z Centra pro výzkum finanční inovace na dotaz, zda je tato akce otevřená pro veřejnost.

Přednáškový byznys

Bývalý český prezident na své pověsti originálního řečníka pracoval celkem usilovně už v době, kdy byl v prezidentském úřadě. V portfoliích komerčních agentur to byla rarita, zpravidla totiž zastupují bývalé politiky, kterým nehrozí střet zájmu, pokud si nechají zaplatit od soukromé firmy či organizace za přednášku.

Václav Klaus mezi nimi figuroval už coby úřadující prezident. Třeba v roce 2011 absolvoval celé přednáškové turné po Austrálii, kde se na akce s ním platilo vstupné ve výši stovek dolarů.

Ke svým přednáškám nebo případným příjmům z nich se Václav Klaus nikdy nevyjádřil. Hlava státu je podle české ústavy (na rozdíl například od USA či Slovenska) vyňata z povinnosti podávat majetkové přiznání, a její vedlejší příjmy jsou tak pro veřejnost tajemstvím.

Klaus se na přednášení venku vrhl hned po svém odchodu z Pražského hradu. Na první přednášku odletěl těsně po inauguraci svého nástupce.

Přednášel tehdy na AEI World Forum, což bylo setkání osobností byznysu a politiky sponzorované organizací American Enterprise Institute, která má blízko k americkým republikánům. Podle amerických online médií tam byly i konzervativní celebrity USA – bývalý viceprezident ve vládě George W. Bushe Dick Cheney, mediální magnát Ruppert Murdoch nebo neúspěšný kandidát na viceprezidenta (po boku Mitta Romneyho) Paul Ryan.

Tereza Šídlová

 

 

Právě se děje

Další zprávy