Bývalý manažer z ČEZ slibuje, že pročistí vojenské nákupy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 3. 2014 20:33
Jiří Borovec má krýt záda Martinu Stropnickému jako první náměstek. Zaměří se na podepsané kontrakty a bude hledat experty na IT zakázky.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Před několika týdny dostal Jiří Borovec jasné zadání. Ministr financí Andrej Babiš si ho vybral jako jednoho z manažerů, pomocí nichž by rád dokázal, že stát lze skutečně řídit jako firmu. A vyslal jej rovnou do jedné z největších „firem“, které připadly hnutí ANO: na ministerstvo obrany.

Devětačtyřicetiletý Borovec nastoupil do funkce prvního náměstka ministra Martina Stropnického. „Mám na starosti v podstatě dvě věci: peníze a majetek,“ říká v rozhovoru pro Insider a HN.

Jinými slovy: jako náměstek začal dohlížet na uzavírání tisíců zakázek, směřování několika vojenských podniků a hospodaření s mnohamilionovými armádními nemovitostmi. Ambiciózní manažer by si větší prostor k seberealizaci mohl přát jen těžko. „Já se na tento resort skutečně dívám jako na firmu, která zaměstnává skoro 30 tisíc lidí a disponuje miliardovými aktivy. A podle toho k ní také přistupuji,“ dodává.

Povolební nabídka

Borovec je jedním z prvních – pokud ne vůbec prvním náměstkem se zkušeností s řízením velkých podniků. Začátkem tisíciletí například vedl plzeňskou Škodu Jaderné strojírenství, odkud v 2004 přešel do ČEZ, kde dostal na starost celou divizi výroby. „Oslovil mě přímo generální ředitel Martin Roman, protože jsem měl zkušenosti s jadernou energetikou, a právě takového člověka potřeboval,“ vzpomíná.

V roce 2009 Borovec přešel do jiné strategické firmy: stal se šéfem společnosti Čepro, která se zabývá skladováním a obchodováním s benzinem a naftou, ale také přimíchává biosložky do pohonných hmot. Tam se také seznámil s Babišem, jehož Agrofert biosložky produkuje. „Potkali jsme se během několika obchodních jednání. Prý si mě zapamatoval jako tvrdého, ale férového vyjednávače,“ říká Borovec.

Po volbách přišla od Babiše nabídka: ANO získalo několik ministerstev, která potřebovalo obsadit svými lidmi. „Vyjmenoval mi, jaká mají ministerstva, a zeptal se, zda bych jim nepomohl. Řekl jsem, že obrana je jedním z mála resortů, k nimž mám blízko. Dohodli jsme se,“ vypráví. Borovec totiž původně a několik let působil jako voják z povolání.

„Jako moje firma“

Borovec je přesvědčen, že i resort obrany, proslulý nejrůznějšími rozkrádačkami, lze zvládnout pomocí manažerských pouček. „Když mám dělat zásadní rozhodnutí, představím si, jak bych postupoval, kdyby šlo o můj vlastní podnik a moje peníze. A podle toho se zařídím,“ uvádí.

První rozhodnutí již má za sebou – navrhl nařízení, aby se zaměstnanci úřadu mohli potkávat s lidmi z byznysu jen na půdě ministerstva. „Chceme tím zabránit různým utajeným schůzkám s lobbisty po kavárnách,“ vysvětluje.

Kromě toho si začal budovat také vlastní tým, složený z právníků či auditorů. S nimi teď prověřuje veškeré podepsané kontrakty nad sto milionů. „Díváme se, jestli zakázka není předražená. U některých jsme rozklíčovali ceny a zjistili, že jsou vysoko nad těmi tržními. Začínáme proto jednat o jejich snížení,“ říká náměstek.

O jaké zakázky přesně jde, prozradit nechce. „Jelikož jsme na ministerstvu obrany, víme, že lepší je překvapivý útok než náznaky přes média, díky kterým se protihráč může připravit,“ tvrdí.

A recept nabízí i na velké IT zakázky, které Babiš označuje za jednu z největších černých děr státního rozpočtu. „Klíčem je mít lidi, kteří rozumí současně informačním technologiím i jejich naceňování,“ říká Borovec. V současnosti proto hledá jednoho či dva experty, které by chtěl dostat na ministerstvo.

„Dosud se stávalo, že nám dodavatel nějakého systému mohl vykázat prakticky tolik hodin práce, kolik chtěl. My proto potřebujeme specialisty, kteří mu dokážou fundovaně oponovat,“ vysvětluje.

Další v řadě?

Jenomže: lidí, kteří slibovali pročistit armádní zakázky, bylo několik. S podobnými ambicemi nastoupil v roce 2010 i ministr Alexandr Vondra. Ačkoliv se mu řadu věcí podařilo změnit, nakonec nedobrovolně odcházel s aférou ProMoPro na krku.

Také Borovec připouští, že skandály se nemusí vyhnout ani jemu. „To víte, že se člověk obává, vždycky můžete udělat chybu. Navíc, často jste odkázán na materiály, které vám předloží vaši podřízení,“ vysvětluje.

Podle něj je však dnes jiná situace, než byla ještě před pár lety. „Ať si o Andreji Babišovi myslí kdo chce, co chce, je to člověk, který do toho vlítnul, protože ho rozčiluje, když se penězi plýtvá. A teď tlačí i na ostatní, aby přemýšleli stejně,“ míní Borovec.

Sám proto počítá, že ve své funkci rozhodně nějaký čas pobude. „Pokud chcete změnit něco ve firmě, jakou je ministerstvo obrany, musíte počítat s dlouhým byznys cyklem,“ dodává náměstek.

Vladimír Šnídl

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy