Bratři Braunové v akci: jeden sbírá ceny za kampaně, druhý dojednává miliardy z EU

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 4. 2014 17:36
Daniel Braun je náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj, bratr Alexander se živí jako poradce v USA.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét – Luxusní hotel Manchester Grand Hyatt v kalifornském San Diegu hostil minulý týden třídenní setkání předních amerických expertů na politický marketing. Když se tam v pátek rozdávaly v oboru uznávané ceny Pollie, jednu si odnesl i český rodák Alexander Braun, který pracuje pro washingtonskou agenturu Penn Schoen Berland. Loni byl jedním z architektů volebního úspěchu hnutí ANO Andreje Babiše.

„Bylo to nejen za českou kampaň. Dali mi cenu mezinárodní konzultant roku,“ řekl Insideru a HN Braun, který Babišově straně pomáhá i s kampaní do europarlamentu. Kromě toho má za sebou spolupráci s Hillary Clintonovou, Tonym Blairem a v letech 2006 až 2010 pomáhal v Česku sociálním demokratům.

Souběžně se setkáním v San Diegu finišovaly v Praze dodělávky Dohody o partnerství 2014 – 2020, klíčového dokumentu, podle nějž bude země čerpat miliardy z EU v příštích letech. Tento dokument bude vláda schvalovat ve středu.

Tím, kdo má práci v podstatě na povel, je čtyřiatřicetiletý první náměstek ministryně pro místní rozvoj Daniel Braun, mladší bratr v Americe usazeného Alexandera.

Jiný pohled

Oba pracují pro politiky, oba si od nich ale drží odstup. „Politika mě neláká, zakládám si na tom, že nejsem spojený s žádnou stranou,“ ohradil se náměstek ministryně Věry Jourové (ANO), že by za jeho prací na resortu měly být osobní vazby či bratrova přímluva.

Ostatně ministerským úředníkem je od roku 2007, zažil už sedm ministrů. A za tu dobu se vypracoval na pozici jednoho z nejzkušenějších a také nejdůležitějších úředníků státní správy – jako náměstek (je jím nepřetržitě od roku 2010) ministryně pro místní rozvoj zodpovídá za jednání s Evropskou komisí o 600 miliardách korun, které dostane Česko z Bruselu do roku 2020.

„To vidím jako svoji misi,“ dodal muž, který jako jeden z mála přežil čistky v nejvyšších partech resortů po příchodu vlády Jiřího Rusnoka i po nástupu současného kabinetu. Loni v létě dokonce dostal nabídku, aby místní rozvoj vedl v Rusnokově týmu, ale odmítl.

„Když jsem poprvé mluvil s paní Jourovou, jedna z prvních věcí, kterou jsem jí řekl, byla, že tu chci pracovat kvůli své odbornosti, ne kvůli něčemu jinému,“ upřesnil absolvent fakulty mezinárodních vztahů na pražské VŠE.

Téma čerpání evropských fondů se často objevovalo v předvolební kampani, současná vláda tvrdí, že je zlepší a že s pomocí dotací z EU nastartuje ekonomický růst. „Hodně jsme se poučili z chyb. Posuzování projektů dostane nově jasnější pravidla, bude méně operačních programů i přehlednější struktura institucí, které za ně odpovídají. Bude se klást větší důraz na účelnost projektů, ne na formality, jako je číslování stránek,“ vyjmenovává Braun, co má zajistit, že Česko už nebude mít pověst země, která má problémy sáhnout si na všechny peníze, jež jsou pro ni v Bruselu k dispozici.

Do belgické metropole, kde sídlí Evropská komise, jezdí hráč tenisu a futsalu Dan Braun překvapivě málo: „To město nepovažuji za velký zdroj zábavy, takže se tam snažím jezdit co nejméně. Obvykle to je na jeden den, kdy pak mám program od rána do večera. Vychází to jednou za měsíc či šest týdnů.“

Komunikace s Bruselem je ale poslední dobou, byť telefonicky či přes e-mail, velmi rušná. Jednak se Braun se svým týmem podílel na žehlení některých chyb, kvůli kterým komise na čas zmrazila Praze přísun peněz z EU, jednak se ladí detaily programů pro další roky.

Dětství s diplomacií

O necelé tři roky starší bratr Alexander, který dlouhodobě pobývá s rodinou v USA, je s ním v kontaktu naopak jen sporadicky.

„My se normálně vídáme málo, protože on žije ve Washingtonu. Loni, když pracoval v Praze, jsme se ale viděli paradoxně ještě míň. To jsme si nevolali ani po Skypu,“ řekl fanoušek fotbalové Slavie, který se kvůli jejím ne moc dobrým výkonům utěšuje aspoň tím, že si chodí kopanou občas sám zahrát.

Diplomatické vlohy, které užije při jednání s Bruselem či kolegy z okolních zemí, má po otci. Ten pracuje v diplomacii, byť se letos chystá odejít do důchodu – Jozef Braun byl v minulosti velvyslancem v Turecku či Makedonii, jako chargé d’affaires zastupoval zemi v 90. letech v Nizozemsku. „V Holandsku jsem byl jako teenager tři roky, takže mám takovou zasutou znalost jazyka. Občas se mi to při práci hodí,“ dodává první náměstek Věry Jourové.

Luboš Kreč

 

Právě se děje

Další zprávy