Boj o prvního policejního náměstka svedou Vondrášek a Hrinko

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 5. 2014 18:10
Do výběrového řízení na post druhého muže české policie se přihlásila dvojice zájemců.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Ředitel pořádkové policie Martin Hrinko a dočasný první náměstek Martin Vondrášek. Z těchto jmen bude nový policejní prezident Tomáš Tuhý vybírat svého prvního náměstka. Jasno by mělo být do 15. května, kdy má vítěz výběrového řízení začít úřadovat.

Martin Vondrášek je prozatím pouze pověřený zastupováním funkce prvního náměstka, Tuhý by si však spolupráci s ním dokázal představit i dlouhodobě. "Přiznávám, že budu rád, pokud se přihlásí do výběrového řízení," komentoval již dříve policejní prezident v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Očekává se však vyrovnaný boj. Ředitel pořádkové policie Martin Hrinko má totiž pověst zkušeného manažera.

Podle všeho se tak volba prvního náměstka nebude podobat výběru policejního prezidenta – Tuhý tehdy zvítězil u hodnotící komise v poměru 7:0 nad náměstkem ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušanem Brunclíkem.

Hledá se Šlachtův nadřízený

Kromě prvního náměstka hledá prezident Tuhý také náměstka pro kriminální službu. Jedním z favoritů na tuto pozici je, jak již informoval deník Insider, Zdeněk Laube, který nyní řídí Útvar speciálních činností.

"Ano, zaregistroval jsem to v médiích. Nepopírám, že by to mohlo být jedno z těch jmen, o kterých uvažuji. On je velký profesionál, není ale automaticky favoritem. Navíc nevím o tom, že by plukovník Laube sám veřejně projevil zájem, nebo se dokonce přihlásil. Zájemců bude více a všichni kandidáti jistě budou silní. Počkám si na závěry hodnotící komise," komentoval před časem spekulace o Laubem Tuhý v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Laube vede zmíněný elitní policejní tým od konce roku 2009, předtím působil čtyři roky na stejném místě jako náměstek ředitele. Jeho jmenování do čela útvaru však vzbudilo kontroverze, protože před listopadem 1989 pracoval v StB, kde to dotáhl až na pozici vedoucího staršího referenta.

Do výběrového řízení se však oficiálně dosud nikdo nepřihlásil. Dočasným náměstkem pro službu kriminální policie je Václav Kučera, který současně vede také Středočeskou policii.

Karel Hrubeš

 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy