Berbr versus zbytek fotbalu: jde o to, kdo získá 7 křesel

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 6. 2013 14:02
Základní otázkou sobotní valné hromady FAČR není, kdo bude šéfem fotbalu, ale jak si Pelta a Berbr rozparcelují moc
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – S fotbalovými kmotry, anebo bez nich? Takhle otázka českého fotbalu před zítřejší valnou hromadou Fotbalové asociace ČR nejspíš nestojí. Ve skutečnosti půjde ve volbách o to, jak si „kmotři“ Miroslav Pelta a Roman Berbr nově rozparcelují moc.

Výkonný výbor má 13 členů, jde o to, jestli Berbrovi věrní získají 7 a více křesel ve výkonném výboru. Už nyní mají prakticky jistá 4, takže tahle parta potřebuje ještě něco urvat na Moravě nebo v profesionálním fotbale.

Pokud Berbr a spol. 7 a více křesel ukořistí, pak se tomu ostatní budou muset přizpůsobit a vyhodnotit si, zda s Berbrem půjdou opět do koalice, tak jako v uplynulém období předseda Miroslav Pelta, nebo zda si budou hrát svou tišší či hlasitější opoziční politiku, tak jako dosud nezávislí Moravané, resp. sparťanský „klub za samostatnou ligu“.

Takže jak jsou rozhozené karty? Kdo s kým je proti komu?

 

STOPROCENTNÍ HLASY PRO BERBRŮV TÁBOR = 4

Místopředseda za Čechy: Roman Berbr

Předseda Řídící komise pro Čechy: Dagmar Damková či Michal Blaschke

Člen za české OFS a KFS (2 místa): Michal Blaschke, Josef Tancoš, Dagmar Damková, Rostislav Votík, Miroslav Liba.

Za opozici kandiduje Michal Fischer, místopředseda Pražského FS, ale na zvolení asi nemá šanci. Co se týče Damkové a Blaschkeho, musí se rozmyslet, na kterou pozici konkrétně budou kandidovat. Víc kandidatur podal i Berbr, ale ten už vyhlásil, že si vybral tu na českého místopředsedu. Naopak Petr Voženílek svou kandidaturu úplně stáhl.

NEUTRÁLOVÉ

Miroslav Pelta, jediný kandidát na předsedu, i Zdeněk Zlámal, jediný kandidát na moravského místopředsedu.

MORAVSKÉ SOUBOJE

Tady je k dispozici jedno křeslo předsedy Řídící komise Morava a dvě křesla členů za OFS a KFS.

Berbrovci: na předsedu ŘKM Ladislav Dofek, na členy Martin Bednář, Stanislav Kaláb, asi Petr Kašný.

Moravani: na předsedu ŘKM Pavel Blaha, na členy Vlastimil Hrubčík, Petr Kotásek, Miroslav Vrzáček.

LIGOVÉ SOUBOJE

Tady se hraje o jedno křeslo místopředsedy FAČR za I. a II. ligu a o tři křesla členů VV taktéž za profesionální fotbal.

Berbrovci: na místopředsedu Jaromír Šeterle (nyní mimo klub), na členy Tomáš Paclík (Plzeň), Radomil Procházka (Č. Budějovice), Jaroslav Starka (Příbram), Jan Wolf (Karviná).

Sparťanské křídlo ligové autonomie: na místopředsedu Dušan Svoboda (Sparta), František Hrdlička (Teplice), Jiří Rýva (Žižkov).

Nezařazený: Petr Šafarčík (Ostrava). S jeho zvolením se také příliš nepočítá.

Pokud Berbr neprorazí na Moravě, potřebuje uspět v lize, tam by volbu členů jistě zásadně ovlivnil výsledek volby ligového místopředsedy.

Bitva Svoboda versus Šeterle je tak naprosto klíčovým soubojem celé valné hromady.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 7 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy