Bendl: Dřevěná kniha není dogma. Měníme ji

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 4. 2013 14:49
Když ministr zemědělství Petr Bendl v půli března zrušil výběrové řízení na nového generálního ředitele Lesů ČR, notně tím překvapil. Krátce předtím totiž tvrdil, že ve finále jsou už jen tři uchazeči a soutěž se bude moci uzavřít během pár dnů. Přesněji - po konzultaci s premiérem. Nabízíme rozhovor s ministrem Bendlem o lesích a situaci v oboru.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor - Když ministr zemědělství Petr Bendl v půli března zrušil výběrové řízení na nového generálního ředitele Lesů ČR, notně tím překvapil. Krátce předtím totiž tvrdil, že ve finále jsou už jen tři uchazeči a soutěž se bude moci uzavřít během pár dnů. Přesněji - po konzultaci s premiérem.

Jak plyne z vysvětlení, jež Bendl poskytl deníku Insider, právě Bendlův stranický i vládní šéf Petr Nečas měl při zrušení soutěže na ředitele jedné z nejdůležitějších státních firem rozhodující slovo. „Já jsem celý proces konzultoval s panem premiérem. Nakonec jsme nenašli člověka, který by podle našeho přesvědčení odolal tlaku, který v Lesích na tuto pozici je. Buď by se ředitelem stal někdo, kdo v oboru má nějakou historii - a protože náš lesácký svět je úzký, tak by se rojily spekulace, s kým je a s kým není kamarád. Nebo by to byl někdo, kdo v oboru žádnou historii nemá, ale u takového člověka zase nemáte jistotu, zda mu můžete svěřit tak odpovědnou pozici,“ říká Bendl.

Insider: To je zrovna lesnictví na klientelismus a přátelské vazby tak náchylné? Nevzpomínám si, že by výběr ředitele v jiném státním podniku byl tak citlivý a trval tak dlouho...

Znáte nějakého ředitele, v jehož státní firmě je roční zisk čtyři miliardy korun?

Insider: ČEZ má zisk desetkrát větší a ředitele dostal během pár dnů. Buď v energetice podezření z klientelistických a přátelských vazeb nevadí, nebo si v lesnické branži neumíte vybírat...

ČEZ je ale jediný takový případ. Lesy jsou pod velkou kontrolou, byly tu velké dohady, kdo tu s kým kamarádí a nekamarádí. Do toho přišla insolvence firmy Less & Forest (její šéf obvinil z krachu své skupiny právě státní Lesy - pozn. red.) a k tomu kontrola NKÚ. Byl bych rád, aby se nejdřív její zjištění dořešila a vyvodily se jasné závěry „padni komu padni“. Musíme vyjasnit řadu věcí z minulosti, ty připomínky šly napříč politickým spektrem. Už jsme nějaké udělali a další běží, což je právě jeden z důvodů, proč v této chvíli nemáme generálního ředitele Lesů.

Insider: Podnik teď řídí z vašeho pověření finanční šéf Michal Gaube, který s exředitelem Sýkorou úzce spolupracoval. Budí to podezření, že může bránit objektivnímu vyšetření chyb z minulých let, že pokračuje v Sýkorově linii...

Pokud vím, pan náměstek Gaube přišel do Lesů až po těch inkriminovaných smlouvách. A někdo tam zůstat musí. Práce musí dál plynout, musí se těžit, musí být na trhu dřevo.

Insider: Podle toho, co říkáte, souhlasíte s tím, co se kolem Lesů šušká léta - že na firmu jsou napojeny zájmové skupiny, které z nich tahají peníze a majetek. Podezíráte bývalého ředitele, že tomu napomáhal?

Nejsem policie. V Lesích dělal kontrolu NKÚ za období od roku 2005 do 2011. Já v tu dobu na ministerstvu nebyl. Jsou záležitosti, kterými se zabývají orgány činné v trestním řízení, k těm se vyjadřovat nechci. Musí se to vyšetřit „padni komu padni.“ Já jsem se ale snažil udělat opatření, aby se takové věci neopakovaly.

Insider: V jaké fázi teď vlastně výběr nového generálního ředitele Lesů je?

Zatím v žádné. Čekám, jak to dopadne se závěry NKÚ, zda se potvrdí jejich trestní oznámení.

Insider: Ale trestní oznámení nejspíš skončí soudními žalobami. Než se dostaneme k pravomocným rozsudkům, je to otázka dlouhých měsíců, možná i let…

Uvidíme.

Insider: Takže kdy přesně, v které fázi chcete spustit výběr generálního ředitele? Stačí vám podání obžalob? Nebo na jaký moment budete čekat?

Na to nejsem schopen přesně odpovědět. Chci, ať se věci někam vyvinou. Až to bude, tak to bude. V tuto chvíli ředitele nehledám.

Insider: V březnu jste oznámil, že příště se výběru šéfa Lesů ujme personální agentura. Myslíte, že bude schopna nezávislost kandidátů posoudit lépe než výběrová komise složená ze zástupců vlády, jež má k dispozici detailní zprávu NKÚ či informace o Lesích od BIS?

Problém je, že Česko je malé a vliv Lesů ČR značný. Mně se nelíbí některé trendy, které se v Lesích objevují, rád bych je změnil. Ale k tomu potřebuji mít jasně vydefinovány tyto věci: stalo se tam něco závažného? Je za to někdo odpovědný? Já to neumím posoudit, nejsem policie.

Insider: Co byste rád změnil v Lesích?

Mám pocit, že trend těžit za každou cenu co možná největší územní celky, a tím trochu vyšachovat regionální střední a malé firmy, tedy omezit jejich šanci dostat se k zakázkám, není dobrý. Na jednu stranu musím uznat, že Lesy ČR díky takovýmto zásahům mají vysoké zisky. Ale nemohu nereagovat na ohlas od odborné veřejnosti. Vím, že když do lesa vletí velká harvestorová (způsob těžby dřeva - pozn. red.) firma, která k tomu území nemá vztah, není tam etablovaná, tak vytěží dřevo, zanechá za sebou nepořádek. Nejsem si jistý, že to je zdravý způsob, jak hospodařit v lesích. Moje opatření povedou k tomu - a už se to i děje -, že se při rozdělování zakázek na těžbu zvětšuje počet soutěžených územních jednotek tak, aby zakázky měly šanci získat i menší regionální firmy. Aby se nestalo, že zbydou dva velcí těžaři, kteří si trh rozdělí mezi sebe, a cena dřeva pak bude vyšší, než by být měla. To je trend, který bych rád změnil.

Insider: Tím vlastně přiznáváte, že čtyři roky kritizovaná Dřevěná kniha, podle níž Lesy hospodaří, je špatná. Nebo ne?

Nepovažuji Dřevěnou knihu za definitivní hotový materiál. Je to spíš materiál živý, se kterým by se mělo pracovat. Co jí vyčítám nejvíc - jejím aplikováním v Lesích přicházíme o pracovní příležitosti. Místo abychom víc pečovali o budoucnost lidí, kteří tam pracují, i samotného lesa.

Insider: Odborná veřejnost kritizuje na Dřevěné knize hlavně dvě věci: kromě příliš velkých územních jednotek, o kterých jste mluvil, také celé pojetí takzvané komplexní zakázky. Tedy fakt, že Lesy vypisují jednu soutěž zároveň na těžbu, nákup dřeva i pěstební práce v jednom balíku. Právě to podle nich vede jednak ke zdražování dřeva, jednak k zanedbávání péče o les…

Já tlačím na Lesy ČR, aby víc diverzifikovaly způsob prodeje dřeva. A aby posílily i vlastní činnost. Ohledně ceny dřeva stále hledáme řešení také v indexaci cen, kterou stanoví ČSÚ. Statistický úřad mne pořád nepřesvědčil, že indexace tak, jak se dělá dnes, je jediná možná.

Insider: Společnost Less & Forest ze svého loňského krachu viní stát, mimo jiné právě kvůli údajně vadné indexaci cen dřeva. Obrátila se kvůli tomu na soud. Nemůže se stát, že soud její výhrady potvrdí a o náhradu za škody způsobené špatným oceňováním dřeva se přihlásí další podnikatelé?

U firmy Less to je způsob, jak odpoutat pozornost od vlastního skandálu s insolvencí. Snaha, jak přenést pozornost jinam od faktu, že systém, který tu byl vytvořen, vedl ke vzniku monopolu na trhu. Nahrávala tomu možnost, že vítězné firmy v tendrech mohly od vysoutěžených zakázek odstoupit a přepouštět je partnerům, přičemž se jim vracela složená hotovostní jistota. Trh si tak mohlo rozdělit pár velkých společností. Když při cenových nabídkách nabrousili jejich lidi tužky víc, než měli, a nabídky přepálili, nic se jim nestalo. Prostě zakázku posunuly dál. Když jsem přišel na ministerstvo, snažil jsem se ucpat díry v tomto systému, přepouštění zakázek jsem zastavil. A varoval jsem ředitele Lesů, že to už nedovolím. To spustilo lavinu problémů, které dopadly i na  Less & Forest. Ten se proto dnes snaží pošpinit Lesy ČR.

Insider: Na špatnou obchodní politiku Lesů si ale nestěžuje jen Less & Forest, který díky ní těžbu v Lesích v minulých letech opanoval, ale celý dřevařský průmysl. Podle zpracovatelů právě postup Lesů při prodeji dřeva zvedl jeho cenu tak, že to devastuje celý jejich obor.

Ta záležitost je velmi citlivá. Já se soukromým firmám nedivím, že chtějí nižší cenu a říkají: snižte cenu dřeva na úkor zisku Lesů ČR. Ale v okamžiku, kdy bychom v tomto směru udělali nějaká opatření, už vidím tu řadu novinářů, kteří mi vyčítají: vy jste se s těmito firmami domluvil, místo čtyř miliard zisku máte v Lesích jen tři nebo dvě a půl miliardy, protože jste se zpracovateli kamarád. Nemohu to takto jednoduše a lacině udělat. Na jednu stranu jsem rád, že Lesy mají úspěšné a dobré hospodaření, ale jsem přesvědčený, že je věcí soukromého sektoru se na trhu udržet. Ať si zařídí, že jsou lacinější, že dokážou v konkurenci obstát. Mým cílem je, aby Lesy ČR byly v černých číslech, aby měly perspektivu. Jediné, o co se budu snažit, je, aby regionální firmy dostaly větší šanci se účastnit tendrů a uspět v nich.

Insider: ČR je dnes největším vývozcem nezpracovaného dřeva. Odpovídá to podle vás přírodním a ekonomickým podmínkám, jež u nás máme?

Odpovídá to schopnosti lesa produkovat dřevo. Není to věc, která by mne extrémně trápila. Víc mne trápí samotné hospodaření v lesích.

Insider: Jak jste spokojen s dozorčí radou Lesů ČR? Neměli její členové způsob hospodaření Lesů lépe hlídat a zabránit nedostatkům, o nichž mluvíte? Šéf dozorčí rady Miroslav Zámečník je naopak znám jako velký obhájce dosavadního fungování Lesů a spolutvůrce běžícího systému...

S panem předsedou Zámečníkem komunikujeme dobře, je to velmi dobrý a kvalitní ekonom. Možná s ním někdo může polemizovat, zda rozumí lesu a tomu, co potřebuje. Ale z hlediska ekonomiky, hospodaření Lesů ČR - a to je jeho hlavní role - s ním rozhodně nejsem nespokojen. Naopak.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy