Banky posadily do Lessu svého muže, snad se na věřitelské schůzi nestrhne rvačka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 5. 2013 13:26
Úspěch celého procesu záleží na tom, zda se podaří najít investory, kteří by za slušnou cenu koupili hlavní aktiva Mičánkova impéria. Mičánkovy reorganizační plány se totiž v tomto případě od klasického bankrotu nijak neliší.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Majitel krachující dřevařsko-lesnické skupiny Less Jan Mičánek dostal od bank víc času na přípravu reorganizačního plánu. Původně měl předložit svou představu oddlužení Lessu v květnu, věřitelské výbory mu ale daly další tři měsíce k dobru – do září.

Mičánek má tak sice větší šanci vyhnout se bankrotu, nebude mu to ale moc platné. Na rozprodej majetku svých zadlužených firem má čím dál menší vliv. Banky, především Citibank, jíž v Lessu vázne přes miliardu korun, stejně jako druhý největší bankovní věřitel Česká spořitelna, se snaží reorganizaci tvrdě kontrolovat. A kormidlovat ji podle svých představ, bez ohledu na to, co chce Mičánek.

Je to neobvyklý jev. Hlavním rozdílem mezi reorganizací a klasickým konkurzem je, že reorganizaci řídí sám majitel zadlužené firmy, věřitelé na něj jen dohlížejí. Při konkurzu organizuje zpeněžování majetku insolvenční správce, odpovědný nikoliv majiteli firmy, ale věřitelům. V případě Lessu je všechno jinak: Pravomoci k nakládání s majetkem Lessu a řízení firmy má stále jeho majitel, ruce mu ale vedou banky. Je znát, že se poučily z neúspěšných pokusů uhlídat reorganizaci firem jako OP Prostějov a Sazka. A také že Mičánkovi jako hlavnímu kormidelníkovi oddlužení pramálo důvěřují.

Úspěch celého procesu záleží na tom, zda se podaří najít investory, kteří by za slušnou cenu koupili hlavní aktiva Mičánkova impéria. Mičánkovy reorganizační plány se totiž v tomto případě od klasického bankrotu nijak neliší – majitel Lessu počítá s kompletním rozprodejem svého majetku. Nejcennější z jeho aktiv jsou pilařská společnost Less & Timber s čáslavskou biomasovou elektrárnou Less & Energy, dále německý dřevozpracující závod Holzwerk Hemau (Mičánek jej koupil před třemi lety za 160 milionů korun, od převzetí je ale německá dcera trvale ve ztrátě), a konečně dluhy nezatížená aktiva firmy Less & Forrest, vložená do nově vznikající společnosti Nový Forest.

Nedůvěřivé banky

Mičánek už musel kývnout na to, že mu do jeho nejcennější dcery Less & Timber poslaly banky vlastního krizového manažera. Druhým jednatelem firmy byl 22. dubna na popud věřitelského výboru jmenován Karol Vinš, bývalý šéf slovenských státních lesů, dnes podle výpisu ze slovenského obchodního registru majitel slovenské dřevařské firmy Peribsen.  Nasazení reprezentanta věřitelů do firmy se Mičánek bránil. Argumentoval tím, že Vinš je jako vlastník konkurenční soukromé firmy ve střetu zájmů, nakonec ale musel ustoupit.

Mičánek neprosadil ani vlastní představu o rozprodeji majetku Less & Timber. Banky ho dotlačily k tomu, aby jako prodejního poradce akceptoval společnost Knight Frank, jíž bude pomáhat firma Tarpan Partners a advokátní kancelář Baker & McKenzie. Mičánkův vlastní poradce PWC se tak dostává na vedlejší kolej.

O průběh insolvenčního řízení v Less & Timber se vedou mezi věřiteli a akcionářem Lessu nejostřejší spory, protože právě zde je koncentrován nejcennější majetek – tři pily včetně supermoderního závodu v Čáslavi, podíly v Holzwerk Hemau a v elektrárně Less & Energy, vybudované u čáslavské velkopily.

Otázka je, jak se bude dařit hledat investory nepříliš souznícímu týmu Mičánek – Knight Frank – věřitelé. Podle Mičánkových slov, tak jak je zachycují veřejně dostupné protokoly ze schůzí věřitelského výboru, není potenciálních zájemců o Less & Timber právě nadbytek. Majitel Lessu tvrdí, že se marně pokoušel s pomocí konzultantů společnosti Patria prodat pilařskou dceru už rok před bankrotem, vhodného kupce ale nenašel.

Jediným investorem, který zájem o Mičánkův lesnický majetek v minulosti projevil a stále jeho převzetí připouští, je Agrofert Andreje Babiše. Babiš sám patří mezi největší Mičánkovy věřitele, majitel Lessu mu dluží přes 300 milionů z nesplacených půjček. Babišův zástupce ale na schůzích věřitelského výboru opakovaně uvedl, že Agrofert zatím není napevno rozhodnut se o nabízená aktiva Lessu ucházet, protože účast v tendru tak, jak jej Mičánek s bankami připravují, považuje za rizikový.

Mezi dokumenty přístupnými v internetovém insolvenčním rejstříku je i znalecký posudek na Less & Timber, zpracovaný firmou A-Consult Plus. Odhadci tvrdí, že tržní cena nejcennější Mičánkovy společnosti se pohybuje jen kolem půlmiliardy korun. O výtěžek z jejího prodeje se navíc takřka bezvýhradně podělí tři zajištění věřitelé – většinu dostane Citibank, drobné zbudou na firmy Gofer-Nástroje a Impuls-Leasing-Austria. Většina věřitelů, kteří dohromady uplatňují v insolvenčním procesu Less & Timber nároky převyšující tři miliardy korun, tak nedostane prakticky nic. Včetně Babišova Agrofertu.

Pily se v červnu rozjedou

Less & Timber se každopádně alespoň pro následující týdny vyhnul riziku, že jeho hodnota bude dál klesat. Firma, jejíž pily v Čáslavi, Dlouhé Vsi a Bohdanči se zastavily už před dvěma měsíci, se totiž chystá znovu nastartovat výrobu. V chodu, byť jen na jednu směnu, se z celé Less & Timber udržel jen závod na výrobu lepených hranolů v Klášterci nad Orlicí.

Po Vinšově jmenování do managementu Less & Timber se banky po dlouhém handrkování uvolily uvolnit firmě provozní kapitál, který jí blokovaly na svých účtech. Do výroby tak směřuje celkem 87,3 milionu korun.

„Zhruba 90 milionů donedávna blokovaných bankami už je na účtu konkurzní správkyně, která je uvolňuje postupně na nákup materiálu. Pily Less & Timber by se měly znovu rozjet v červnu,“ říká mluvčí Lessu Karel Samec.

Neznamená to, že spory v krachující české lesnicko-dřevařské jedničce končí. Věřitelé zpochybňují převody majetku, k nimž v Lessu docházelo před vyhlášením insolvence. Vadí jim především převod nemovitostí včetně sídla Lessu v nákladně zrekonstruované usedlosti v Bohdanči na společnost Zelená Bohdaneč, kterou vlastní Mičánkovy děti. Less navíc Zelené Bohdanči ještě před krachem dopředu vyplatil na několik let nájemné.

Nevraživost roste

Věřitelé transakci zpochybnili, požádali o návrat nemovitostí do konkurzní podstaty  Lessu a chtějí také vrátit předplacené nájemné. Zelená Bohdaneč předplatby nevrátila, a tak věřitelé uložili insolvenční správkyni, aby na Zelenou Bohdaneč podala určovací žalobu u soudu. „Problém je v řešení,“ ujišťuje Mičánkův mluvčí Karel Samec. Následovat ale mohou tahanice o další majetek, převáděný před krachem z Lessu na jiné subjekty. Ze zápisů z věřitelských výborů uložených v insolvenčním rejstříku plyne, že věřitelé žádají po správkyni kontrolu dalších starších transakcí.

O dalším průběhu jednoho z největších tuzemských konkurzů se bude rozhodovat tento týden. Ve čtvrtek se sejdou schůze věřitelů jednotlivých insolventních firem Lessu a posoudí dosavadní průběh i další perspektivu reorganizačního procesu. Na jednání bude zřejmě rušno: už na poslední schůzi věřitelského výboru Less & Timber musel zástupce zaměstnanců Lessu požádat zúčastněné, aby se k sobě chovali slušně a zmírnili vzájemné invektivy. Pro nevraživost bude na širším plénu všech věřitelů ještě větší prostor než v úzkém okruhu věřitelského výboru.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy