Babiš váhá, zda pustí kolegy z koalice do svých resortů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 1. 2014 13:59
Šéfovi hnutí ANO se zvyk dosazovat politické náměstky příliš nelíbí.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – V zákulisí vznikající trojkoaliční vlády se objevují první jména kandidátů na náměstky, hnutí ANO se však ještě nerozhodlo, zda nominanty koaličních partnerů na své resorty vůbec pustí.

Zástupci ČSSD a KDU-ČSL by rádi pokračovali v zavedené praxi, kdy koaliční strany mohly na ministerstvo dosadit vlastní lidi. Andrej Babiš už se však nechal slyšet, že se mu zvyk dosazovat politické náměstky příliš nelíbí.

"My a ČSSD jsme se shodli na reciprocitě na všech ministerstvech. Zástupci hnutí ANO řekli, že se ještě musí poradit. Ani nenaznačili, zda proti reciprocitě něco mají," komentoval situaci předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

"Jsou dvě varianty, jedna je reciproční zastoupení. Druhá je, že strana plně převezme odpovědnost za resort a bude si vše řešit sama. My jsme se zatím nerozhodli, která varianta je lepší," uvedl předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s tím, že vedení strany by věc mělo vyřešit příští týden.

Jiné zdroje uvnitř hnutí ale hovoří o tom, že varianta čistě stranických ministerstev má jen malou podporu. Pokud se ovšem jména náměstků nebudou prosazovat proti přání ministra.

To by problém být neměl. "Jsme dohodnuti, že by se to projednalo s ministrem tak, aby si se svými náměstky vyhovoval odborně i lidsky," komentoval to Bělobrádek.

Trojkoalice otázku náměstků řešila už před uzavřením koaliční smlouvy, na ničem se ale nedohodla. Bohuslav Sobotka již v prvním návrhu koaliční smlouvy, který předložil Babišovi a lidovcům, nastínil, jakým způsobem by bylo dobré náměstky dosadit.

Změny v koaliční smlouvě

"Členové vlády budou v personální politice svých ministerstev respektovat zásadu vysoké odbornosti. Na ministerstvech (...) bude respektována zásada obsazení místa náměstka odborníkem, který bude navržen koaličními partnery a akceptován příslušným ministrem," zněl článek 5 v první verzi smlouvy.

Nakonec ale ve smlouvě zůstala jen první věta a o mechanismu dosazování náměstků se v ní vůbec nehovoří. Zástupci všech tří stran se shodují, že po debatě tento bod vynechali a jeho řešení přenechali až na pozdější dobu.

"Nechtěli jsme v koaliční smlouvě řešit tuto věc detailně," komentoval změnu Faltýnek.

Co se týče náměstků v resortech obsazených hnutím ANO, na veřejnost zatím proniklo jméno právničky Hany Marvanové na ministerstvu spravedlnosti.

Ve větší míře jsou známa jména kandidátů na náměstky za ČSSD. Na ministerstvo zemědělství, které povede KDU-ČSL, strana zvažuje Ladislava Skopala nebo Karla Machovce. Nabídku na náměstkyni u Jiřího Dienstbiera u Legislativní rady vlády a lidská práva dostala ředitelka legislativy Senátu Kateřina Valachová.

Budoucí ministr vnitra Milan Chovanec vybírá mezi dvěma desítkami kandidátů. Vážně se hovoří o třech jménech – bezpečnostních expertech Radku Polmovi a Radimu Turkovi a exšéfovi finanční policie Vladimíru Zimmelovi.

Martin Stropnický, kterého hnutí ANO navrhuje jako ministra obrany, oznámil, že by rád jako poradce angažoval bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. Kandidátka na ministryni spravedlnosti Hana Válková oslovila bývalou političku Hanu Marvanovou, která předběžně kývla na post náměstkyně.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy