Babiš chce mít pod kontrolou, jak tečou peníze do sportu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 1. 2014 13:40
„Považuji toky peněz do sportu za nedostatečně transparentní,“ říká Andrej Babiš.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor – To nevím, to by se snad ani neodvážili, říká budoucí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš na otázku, zda ho Český olympijský výbor oslovil, aby jako majitel Agrofertu finančně pomohl vznikajícímu olympijskému parku na Letné. V Praze už za 80 milionů korun dostává konečnou podobu – i díky zimnímu počasí. Během her v Soči tu bude fanouškovská zóna s ledovým kluzištěm i areálem pro snowboardisty.

„Mně pořád píšou zoufalí rodiče, že nemají peníze na to, aby jejich děti mohly hrát v oddíle hokej – a tady stát dává snad sto milionů, nebo kolik, na nějaký happening,“ kroutí hlavou šéf ANO.

Babiš bude pro sport možná důležitější, než to na první pohled vypadá. Ministerstvo financí je spolu s resortem školství tím, kdo uvolňuje státní peníze na sport. „Považuji toky peněz do sportu za nedostatečně transparentní,“ dodává Babiš.

A to je základní příčina války o obsazení pozice náměstka pro sport na ministerstvu školství.

Co se vám nelíbí na osobě Petra Hulinského, jehož navrhuje ČSSD a údajně také ČOV?

„Pokud jsem správně informován, Český olympijský výbor by měl být apolitickou organizací. Pan Hulinský je jeho členem, ale já nechápu, proč by apolitická organizace měla někoho nominovat na ministerského náměstka. Po mém soudu by toky peněz směřujících do sportu měly být více transparentní a to jsem řekl i panu Sobotkovi.“

Jak to myslíte s tou větší transparentností?

„Sport dostává od ministerstva školství tři miliardy ročně, z toho jednu miliardu na reprezentaci. Ať olympijský výbor přesně zdokladuje a ukáže, co se stalo s penězi, které dostali na olympiádu v Londýně. Jestli je obdrželi sportovci, nebo jestli se za ty peníze vozili do Londýna politici. Mě by to zajímalo.“

A Antonín Lébl, bývalý šéf volejbalového svazu, by byl pro vás na pozici sportovního náměstka ministra školství větší zárukou transparentnosti než Petr Hulinský?

„Pan Lébl má za sebou určitou historii… Měl by pro to po mém soudu lepší předpoklady než pan Hulinský.“

Údajně po vás, přesněji řečeno po vaší firmě Agrofert, chtěl Český olympijský výbor třicetimilionový příspěvek na Olympijský park na Letné, je to pravda?

„To by se snad ani neodvážili! Agrofert je sponzor ČOV, dáváme jim, tuším, 16 milionů korun, ale na tenhle happening na Letné tedy rozhodně přispívat nebudu. To by mě ani nenapadlo.“

LUDĚK MÁDL

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 13 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy