reklama
 
 

Babiš chce mít pod kontrolou, jak tečou peníze do sportu

28. 1. 2014 13:40
„Považuji toky peněz do sportu za nedostatečně transparentní,“ říká Andrej Babiš.

Rozhovor – To nevím, to by se snad ani neodvážili, říká budoucí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš na otázku, zda ho Český olympijský výbor oslovil, aby jako majitel Agrofertu finančně pomohl vznikajícímu olympijskému parku na Letné. V Praze už za 80 milionů korun dostává konečnou podobu – i díky zimnímu počasí. Během her v Soči tu bude fanouškovská zóna s ledovým kluzištěm i areálem pro snowboardisty.

„Mně pořád píšou zoufalí rodiče, že nemají peníze na to, aby jejich děti mohly hrát v oddíle hokej – a tady stát dává snad sto milionů, nebo kolik, na nějaký happening,“ kroutí hlavou šéf ANO.

Babiš bude pro sport možná důležitější, než to na první pohled vypadá. Ministerstvo financí je spolu s resortem školství tím, kdo uvolňuje státní peníze na sport. „Považuji toky peněz do sportu za nedostatečně transparentní,“ dodává Babiš.

A to je základní příčina války o obsazení pozice náměstka pro sport na ministerstvu školství.

Co se vám nelíbí na osobě Petra Hulinského, jehož navrhuje ČSSD a údajně také ČOV?

„Pokud jsem správně informován, Český olympijský výbor by měl být apolitickou organizací. Pan Hulinský je jeho členem, ale já nechápu, proč by apolitická organizace měla někoho nominovat na ministerského náměstka. Po mém soudu by toky peněz směřujících do sportu měly být více transparentní a to jsem řekl i panu Sobotkovi.“

Jak to myslíte s tou větší transparentností?

„Sport dostává od ministerstva školství tři miliardy ročně, z toho jednu miliardu na reprezentaci. Ať olympijský výbor přesně zdokladuje a ukáže, co se stalo s penězi, které dostali na olympiádu v Londýně. Jestli je obdrželi sportovci, nebo jestli se za ty peníze vozili do Londýna politici. Mě by to zajímalo.“

A Antonín Lébl, bývalý šéf volejbalového svazu, by byl pro vás na pozici sportovního náměstka ministra školství větší zárukou transparentnosti než Petr Hulinský?

„Pan Lébl má za sebou určitou historii… Měl by pro to po mém soudu lepší předpoklady než pan Hulinský.“

Údajně po vás, přesněji řečeno po vaší firmě Agrofert, chtěl Český olympijský výbor třicetimilionový příspěvek na Olympijský park na Letné, je to pravda?

„To by se snad ani neodvážili! Agrofert je sponzor ČOV, dáváme jim, tuším, 16 milionů korun, ale na tenhle happening na Letné tedy rozhodně přispívat nebudu. To by mě ani nenapadlo.“

LUDĚK MÁDL

 

autor: Aktuálně.cz | 28. 1. 2014 13:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama