Až zkrachuje E Side, přijde SK Slavia o pozemek pod stadionem v Edenu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 6. 2012 13:47
Pozemek nyní slouží jako zástava proti úvěru, který na stavbu stadionu poskytla Česká spořitelna.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Příběh o stadionu fotbalové Slavie spěje k dalšímu mezníku. Hned několik zdrojů Insideru z prostředí fotbalu i pražské politiky se shodlo na tom, že společnosti E Side, která stadion vlastní a provozuje, hrozí krach. Tuto spekulaci už publikovaly i HN.

Vlastníkem společnosti E Side je skupina Natland, spojovaná dříve s lobbistou Romanem Janouškem. Dluhopisy E Sidu, které před několika lety nakoupily například radnice Prahy 6 a Prahy 10, patrně zůstanou nesplaceny, radnice tak nejspíš o své stamilionové investice přijdou.

Insider navíc zjistil, že ve chvíli pádu E Sidu ztratí Slavia i pozemek, na němž stadion stojí.

Vlastníkem pozemku je občanské sdružení SK Slavia, bývalá tělovýchovná jednota, která vedle fotbalu či hokeje sdružuje pod svými křídly i řadu jiných oddílů: plavce, atlety, pozemní hokejisty a mnohé další.

SK Slavia před lety vložila do projektu výstavby moderního stadionu pro fotbalový klub pozemek o rozloze 25 102 m2. Ten nyní slouží jako zástava proti úvěru, který na stavbu stadionu poskytla Česká spořitelna.

Podle výpisu z katastru nemovitostí jde o závazek vůči České spořitelně v celkové výši 438 milionů korun.

„Někteří nám teď vyčítají, že jsme tehdy do projektu ten pozemek vložili. Ale jinak by nový fotbalový stadion dodnes nestál,“ říká Jiří Huptych, předseda SK Slavia. Ten stále věří, že k propadnutí pozemku věřitelům nedojde.

V roce 2003 převedl stát v této lokalitě, tedy v Praze-Vršovicích, na SK Slavia pozemky o celkové výměře 208 315 m2. Vedle fotbalového stadionu na nich stojí i plavecký stadion, stará hokejová hala, atletický stadion, hřiště na pozemní hokej a další sportoviště SK Slavia.

V létě 2003 stát prostřednictvím ministerstva financí tyto pozemky na SK Slavia převedl, jakožto na jejich trvalého uživatele. Ovšem pod podmínkou, že po dobu 10 let nedojde k jejich dalšímu prodeji.

Za rok v červnu tato lhůta vyprší. A pokud by došlo ke změně územního plánu, staly by se tyto pozemky v zajímavé lokalitě velmi lukrativním majetkem. Pokud by byly na prodej.

„Dokud budu předsedou SK Slavia Praha já, nic se prodávat nebude,“ říká ovšem Huptych.

Aktuálnější ovšem nejspíš v dohledné době bude fotbalový stadion a pozemek pod ním. Spekuluje se o tom, že až E Side zkrachuje, hodlá se Aleš Řebíček, vlastník akciové společnosti, která provozuje profesionální fotbalový klub jménem Slavia, právě stadionu v rámci insolvenčního řízení zmocnit.

Scelené vlastnictví klubu a stadionu pod jeden subjekt by pro něj bylo velmi výhodné.

 

Právě se děje

Další zprávy